Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve çocuğun velayeti

Konuyu Kilitleyin
Old 23-08-2013, 01:47   #1
Konuk

Varsayılan boşanma ve çocuğun velayeti

30 yaşında bi bayanım.6 yllık evliyim.bu 6 yıllık evliliğin 3 senesini kocamla ayrı yaşadık.evlilikten sonra sadece 2 ay cinsel beraberliğimiz oldu.sonra kocamla cinsel ilişkide çok problemler yaşadık.Hep beni itiyordu.Her türlü bahanelerle benden kaçıyordu.Yapmak istemezdi hiç.ben isteyince yatağa gelirdi.ama yapamazdı.bunun sebebini başka kadın vardır diye düşünürdüm.Ama böyle bi durum yoktu.Sadece cinsel isteksizlik veya iktidarsızlık vardı.Sonra hamileliğimi bahane ederek ilişki yapmadı.Hamileliğim boyunca cinsel ilişkide bulunmadık.yaklaşık 1 sene ilişkimiz olmadı.Bebek doğduktan sonra da soğukluk;isteksizlik;böyle sorunlar yaşadık.Bebeği bahane ederek kaçardı.Sonra sonra ayrı odalarda ayrı yataklarda yattık.Önce belkim beni istemiyordur diye her türlü yönleri denedim.ama hiç faydası olmadı.Sevişme;okşama gibi şeylerde yoktu.Yani öyle bişey istesem beni fahişeler öyle yapar diye iterdi hep.Kendimi yabancı birisi gibi hissederdim.Bunun sebebini psikolojik sorunlarım var;büyü yapmışlar dedi.Hiç doktora gitmedi.Kendimi istenmemiş;sevilmeyecek hissettim hep.maddi manevi sıkıntılarımız da vardı.böyle 3 sene yaşadıktan sonra ben memlekete döndüm.çalıştım çocuğuma baktım.Kocam bizimle hiç ilgilenmezdi.Arasa bile hep kavga ederdi.Seni istemiyorum:başka koca bul;boşanacam seninle diye benimle kavga ederdi.Böyle bi zamanda kendimi hiç sevilmeyen istenmeyen bi bayan gibi hissettim.Ve böyle bi boşluk içerisinde zina yaptım.Kendimi denemek için mi;kocama inat ederek mi bilmiyorum nasıl olduğunu.sonra çok pişman oldum.Kızım için kocamın yanına dönmek istedim.Çünki kocam kendisini iyileştiğini;maddi manevi iyileştiğini söylemişti.Ama ben geldikten sonra da aynı problemler devam etti.Hem cinsel;hem maddi,Vicdan azabında zorlandım ve ihanet ettiğimi kocama söyledim.Ve o bana boşanma davası açtı.Ben de buna razı oldum.Ama 5 yaşında kızımızın velayetini anlaşamıyoruz.O kendisinde kalmasını istiyor.Ama çocuk onunla kalmak istemiyor.Anne beni ona bırakma diyor.Ne yapacağımı bilemiyorum.Kocam çocuğu almak için zina suçuyla beni kusurlu buluyor ve bu yüzden çocuğu almak istiyor.Ben de beni zinaya sürükleyen kocamın cinsel isteksizliği;iktidarsizliğini onun kusuru olarak nasıl ispatlayabilirim?Bu kusur sayılır mı?Çocuğun velayeti kime verilir?
Old 23-08-2013, 10:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

5 yaşındaki çocuk anne bakım ve ilgisine muhtaç yaştadır. Eşlerin birbirlerine karşı davranışları veya kusurları çocuğun velayetinin kime verileceğinde tek başına etkili değildir.

Anne olarak çocuğunuza karşı sorumluluklarınızda bir ihmaliniz yoksa ve çocuğunuzun sağlıklı, zarar görmeyeceği bir ortamda yaşamına devam edeceği anlaşıldığında velayet için öncelikli düşünülürsünüz.

Çocuk, aklen, bedenen ve ruhen güvende olduğu bir ortamda büyümelidir. Yaşam tarzınız çocuğunuzun gelişimini olumsuz yönde etkilememelidir.

Eşin diğerini aldatması velayetin tayininde yukarıda açıkladığım biçimde doğrudan etki etmez.

Velayetin taraflar arasında çekişmeli olduğu durumlarda, mahkemece uzman pedagog gözlem ve raporu aldırılır. Böylece çocuğun boşanma sonrası yaşayacağı ortam, tarafların sosyal ve ekonomik koşulları, tarafların çocuğa bakışı ve davranışları değerlendirilir.

Velayet için tanık anlatımlarından da yararlanabilirsiniz. Boşanma dosyasına tanık bildirirken, çocuğunuzla ilişkinizi bilen kişilerin adlarını da mahkemeye bildiriniz. Eşinizin cinsel isteksizliği ile ilgili yine en yakın akrabalarınız dahil herkesin tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için ise, mutlaka bir avukattan doğrudan destek alınız. Davanın açıldığı yerin barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için yazılı olarak başvurabilirsiniz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi