Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Garantİ Tutari Ödenen Çekİn İcra Takİbİne Konulmasi

Yanıt
Old 30-04-2008, 08:25   #1
SUCCEED

Varsayılan Garantİ Tutari Ödenen Çekİn İcra Takİbİne Konulmasi

Müvekkilim tarafından bankaya ibraz edilerek garanti tutarı alınmış çek hakkında icra takibi yaptık ancak asıl meblağ üzerinden müvekkilimin aldığı garanti tutarını düşmedik borçlu ödemek için tarafıma başvurduğunda müvekkil garanti tutarını almış olduğu için icrada işleyen faizi (icrada işleyen faiz garanti tutarı ile eşit) talep etmedi. Bu şekilde borç haricen anlaşma yoluyla kapatıldı ve ben de takipten feragat ettim. Ancak bir gün sonra borçlu beni arayarak çekin onaylı fotokopisini bankaya ibraz ettiğini bankanın ise ödemiş olduğu garanti tutarının verilmesi şartıyla çekleri verebileceğini söylediğini beyan ederek garanti tutarını müvekkilimin iade etmesini istediklerini aksi halde müvekkilime ve bana dava açacaklarını beyan ettiler. Ödeme karşılıklı güven çerçevesi altında yapıldığı için ne kadar ödediklerini gösterir imzalı bir makbuz vermedik. Sadece icra dosyasında haricen ödeme sebebiyle feragat talebimizi içerir bir dilekçemiz var. Kendilerini çok ince hesap yapmaya kalkarlarsa bizim pek çok alacağımızdan( ihtiyati haciz için yapılan masraf ve avukatlık ücreti, haciz ve müzekkere masrafları) feragat ettiğimizi, kendilerinin bize fazla ödemedikleri bilakis tam hesap çıkarılırsa bize borçlu çıkacaklarını izah etmeye çalıştım. Ancak çok kaba bir tavır ve hakarete maruz kaldım.Benim fikrimce bu durumda yapabilecekleri bir şey yok, acaba siz ne düşünüyorsunuz?
Bazen eskilerin icra işinde acımasız olacaksın sözüne katılıyorum.
Old 30-04-2008, 08:29   #2
sultanisik

Meblağ yazmamakla borcun tamamını ödemiş gibi göstermişsiniz.Kanımca yapılacak birşey yok.Açılacak bir dava sıkıntı yaratabilir.Kar zarar dengesi içinde hareket etmenizi önermekten başka yapılacak birşey yok...
Old 30-04-2008, 08:39   #3
SUCCEED

cevabı için öncelikle çok teşekkür ederim sanırım müvekkilin garanti tutarı kadar meblağı iade etmesinin en mantıklı çözüm olacağı kanaatindesiniz. Haricen ödemede meblağ belirtilmemesi muhakkak tüm dosya borcunun kapatıldığı anlamına mı geliyor?
Old 30-04-2008, 11:47   #4
meltem2007

Haricen ödemeye dair düzenlediğiniz belgede miktar belirtmemiş "dosya borcu haricen tahsil eidlmiştir" şeklinde bir ibare kullanmış iseniz bu dosya borcunun tamamının tahsil edildiği anlamına gelir.
Old 30-04-2008, 12:39   #5
sultanisik

Sayın DEVİN,
ne yazık ki meblağ belirtmemekle dosya borcunun tamamını tahsil etmiş gibi görünüyorsunuz.Garanti tutarını iade etmeniz sıkıntıları kaldıracaktır diye düşünüyorum.Tabi bu durumu müvekkile anlatırken sıkıntı yaşayacağınız kesin.
Old 05-05-2008, 10:53   #6
SUCCEED

Öncelikle hepinize cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Müvekkilim durumu anlayışla karşıladı zira çeklerin garanti tutarını almış olduğunu hatırlamadığından dolayı tüm borç için takip yapılması konusunda ısrar ettiğini beyan etti. Bunun üzerine karşı tarafı arayarak benden çekler için bankanın ödediği garanti tutarını teslim alabileceklerini söyledim. Teslim alacaklarını söyleyerek büroma geldiler. Ancak ısrarla dava açacaklarını, parayı teslim almayı redettiklerini, bankanın garanti tutarına faiz işlettiğini bu faizi de müvekkilim öderse müvekkilime ve bana karşı dava açmayacaklarını "beyan"tehdit" ederek bürodan ayrıldılar ben de bunun üzerine garanti tutarını teslim alabileceklerine ilişkin kendilerine noter kanalıyla bir ihtar çekmeyi düşünüyorum sizler ne önerirsiniz?
bu ihtara rağmen bir dava açmaları mümkün müdür?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi