Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Yuksek lisansi kazanir miyim ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-12-2007, 01:28   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Yuksek lisansi kazanir miyim ?

Kasim ayinda yapilan ALES sinavinin SOZ Puan turunde 57 EA'da ise 55 aldim yani en dusuk puanlari almakla beraber baraji da gecmis oldum. Tecrubeli arkadaslar varsa lutfen aydinlatsinlar. Lisans not ortalamam da 60, sizce hicbir uni'de yuksek lisansa girme sansim yok mudur ?
Old 09-12-2007, 11:36   #2
Seyda

Şansınızı deneyin elbette..Özellikle ALES puanı önemli oluyor ve ne yazık ki puanınız pek iç açıcı değil. Ben de 72 ALES (LES 56) puanıyla 2 yıl başvurdum, not ortalamam 69 idi ama kendi okulum bile almadı
Old 09-12-2007, 14:05   #3
2run

Bence bu ales'a guvenmeyın sonuc ıtıbarı ıle mart(?) ayındakıne tekrar gırın. Ales kolay bır sınav,ben ınanıyorumkı her hukuk fakultesını kazanma basarısını gostermıs kısı,1 haftalık bır matematık calısması ıle 80 cıvaranına yaklasabılır,kı zaten soruların buyuk cogunlu bıldıgımız ama ne hıkmetse hatırlıyamadıgımız sorular. Bende sonbahar donemıne gırdım bu sene,ama hem bıraz rahatsızdım hemde keyıfsızdım 3 saat katlanamadım buna ragmen 70almayı basardım kı yenıden gırıcegım.bence sızde tekrar gırın bırsey kaybetmezsınız.

Ben baska bırsey sormak ıstıyorum; Seyda hanım, vakıf unıversıtelerının de yuksek lısans programları var,oncelıkle bunlara katılımın ucretlı oldugunu bılıyorum yanlız merak edıyorum? basvuru durumunda kabul ıhtımalının ne oranda oldugunu ıkıncı olarakta tezsız-tezlı gıbı bır ayrım var, acaba bu ayrımın pratık sonuclarını ızah edebılırmısınız.

Tesekkurler..
Old 09-12-2007, 16:14   #4
Canavar Avukat

Anlasilan bu notlarla ancak 14 milyar verip ozel okula gitmemiz lazim. Yani Bilgi Universitesi veya benzeri vakif okullari gibi.
Old 09-12-2007, 17:12   #5
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Seyda
Şansınızı deneyin elbette..Özellikle ALES puanı önemli oluyor ve ne yazık ki puanınız pek iç açıcı değil. Ben de 72 ALES (LES 56) puanıyla 2 yıl başvurdum, not ortalamam 69 idi ama kendi okulum bile almadı

Seyda,
Marmara disinda baska okullari da denemis miydin bu puanlarinla ?
Old 09-12-2007, 20:03   #6
korayoz

eğer İzmir e gelme imkanınız varsa Dokuz Eylül Üniversitesinde özel hukuk alanından yüksek lisansa başvurabilirsiniz. sadece sınavı geçmeniz yeterli. bu sene 20 kişilik kontenjan vardı ancak 9 kişi sınavı geçebildi. sınavı geçmekten başka hiçbir kriter yok anlıycağınız
Old 09-12-2007, 23:19   #7
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan korayoz
eğer İzmir e gelme imkanınız varsa Dokuz Eylül Üniversitesinde özel hukuk alanından yüksek lisansa başvurabilirsiniz. sadece sınavı geçmeniz yeterli. bu sene 20 kişilik kontenjan vardı ancak 9 kişi sınavı geçebildi. sınavı geçmekten başka hiçbir kriter yok anlıycağınız

Gelirim 1-2 okul hedeflerim arasinda peki sinav ne uzerine hangi konulardan yapiyorlar ? Klasik sinav mi nasil oluyor ?
Old 09-12-2007, 23:45   #8
2run

Sınav oldu hayatımız, ama 9eyluk cekıcı geldı,en azından bırazdaha kendı elımızde
Old 09-12-2007, 23:59   #9
korayoz

sınav klasik. borçlar, ticaret, medeni hukuk, medeni usul ve icra-iflastan sorular geliyor. ancak bunların hepsini çalışırsanız sınavı yapamazsınız. çalışıcağınız yerler borçlarda fikret eren in kitabının ilk 200-250 sayfası. buradaki borç nedir, borç ilişkisi nedir gibi konular önemli. ticaretten gene tacir tacir yardımcıları gibi temel konular. medeni hukuktan kişilere iyi çalışmak lazım. medeni usulden hakan pekcanıtez in usul kitabından çalışmak lazım. özellikle ikrarın bir delil olmadığını iyi bilmelisiniz ayrıca ispat yükü konusuda çok önemli. birde istinafın getirdiği yenilikler. icra-iflastan pek çalışmaya gerek yok temel şeyleri bilmeniz yeterli. okulun sitesinde yüksek lisans kısmına girerseniz geçmiş yıllarda sorulmuş soruları bulabilirsiniz.
Old 10-12-2007, 00:09   #10
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan korayoz
sınav klasik. borçlar, ticaret, medeni hukuk, medeni usul ve icra-iflastan sorular geliyor. ancak bunların hepsini çalışırsanız sınavı yapamazsınız. çalışıcağınız yerler borçlarda fikret eren in kitabının ilk 200-250 sayfası. buradaki borç nedir, borç ilişkisi nedir gibi konular önemli. ticaretten gene tacir tacir yardımcıları gibi temel konular. medeni hukuktan kişilere iyi çalışmak lazım. medeni usulden hakan pekcanıtez in usul kitabından çalışmak lazım. özellikle ikrarın bir delil olmadığını iyi bilmelisiniz ayrıca ispat yükü konusuda çok önemli. birde istinafın getirdiği yenilikler. icra-iflastan pek çalışmaya gerek yok temel şeyleri bilmeniz yeterli. okulun sitesinde yüksek lisans kısmına girerseniz geçmiş yıllarda sorulmuş soruları bulabilirsiniz.

Dostum cok sagolasin iletisimi kaybetmeyelim seninle de ben gelirim sizin okula kendim de takip edecegim ancak basvuru icin sureler verildiginde benden once belki senin daha cabuk haberin olur bildirirsen de cok sevinirim, kaynaklar konusunda dha detayli bilgi almak isteyebilirim ozelden yazisiriz, ne gerekiyorsa kitap alirim..Tekrar cok sagol

Dedigim gibi EA puanim 55
SOZ puanim 57

Insallah en azindan basvuruya kabul edilir de sinava girebilirim
Old 10-12-2007, 00:30   #11
korayoz

dediğim gibi alesin hiç önemi yok. yök ün başvuru koşullarına puanın yetiyorsa tmm. sınavda alesten 90 alanlarda vardı okulunu dereceyle bitirenlerde yalnız sınavdan sonra onları görmek nasip olmadı . yalnız şunu söyliyim deü mezunu dışında kazananda olmadı büyük ihtimal soruları yapamadıkları içindir çünkü kadroyu bile doldurmadılar. ben gene sana yardımcı olurum ancak daha çok var zaten bütün okullar aynı zamanlarda ilan yapıyorlar ağustos gibi falan.
Old 10-12-2007, 00:58   #12
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan korayoz
dediğim gibi alesin hiç önemi yok. yök ün başvuru koşullarına puanın yetiyorsa tmm. sınavda alesten 90 alanlarda vardı okulunu dereceyle bitirenlerde yalnız sınavdan sonra onları görmek nasip olmadı . yalnız şunu söyliyim deü mezunu dışında kazananda olmadı büyük ihtimal soruları yapamadıkları içindir çünkü kadroyu bile doldurmadılar. ben gene sana yardımcı olurum ancak daha çok var zaten bütün okullar aynı zamanlarda ilan yapıyorlar ağustos gibi falan.

hmm su son soyledigin moralimi bozdu yav, kendi ogrencileri disinda ogrenci almama durumu da var oyle degil mi onu hic hesaba katmadik bak Mulakat da var mi hocam ?

dersler bir de haftada kac gun oluyor hocam ve devam zorunlulugu varsa nasil gelecegiz acaba ? Benim askerden kacma falan gibi bir derdim yok ama bir otobus veya ucak sirketine abonman bilet almak gerekebilir )
Old 10-12-2007, 09:56   #13
korayoz

sadece sınav var mülakat yok. üds veya kpds den 60 puan veya okulun kendi yaptığı sınavdan 70 puan alırsan hazırlık sınıfını geçiyosun yoksa benim gibi hazırlık okumak zorunda kalıyosun yalnız bu hazırlık sınıfı günde 5 saat ve devamsızlık 15 gün. hiç tavizleride yok sadece derslere gitmeyip sene sonunda yapılan muafiyet sınavına girme hakkın var. ders aşamasında dersler seçimlik hepsini 2 güne sığdırabilirsin sanırım yalnız sürekli ödev falan veriyorlar ondan çok yoğun. gelip gitmek hem çok zor olur hem de çok pahalıya mal olur. onun için en azından ders aşaması boyunca izmir de kalmayı göze almalısın.
Old 10-12-2007, 10:25   #14
_NALAN_

Okulumun güzel bir huyu vardır genelde yükseklisans kontenjanın genelde kimlerden oluşacağı bellidir.
Old 10-12-2007, 15:32   #15
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan korayoz
sadece sınav var mülakat yok. üds veya kpds den 60 puan veya okulun kendi yaptığı sınavdan 70 puan alırsan hazırlık sınıfını geçiyosun yoksa benim gibi hazırlık okumak zorunda kalıyosun yalnız bu hazırlık sınıfı günde 5 saat ve devamsızlık 15 gün. hiç tavizleride yok sadece derslere gitmeyip sene sonunda yapılan muafiyet sınavına girme hakkın var. ders aşamasında dersler seçimlik hepsini 2 güne sığdırabilirsin sanırım yalnız sürekli ödev falan veriyorlar ondan çok yoğun. gelip gitmek hem çok zor olur hem de çok pahalıya mal olur. onun için en azından ders aşaması boyunca izmir de kalmayı göze almalısın.

KPDS var 72 almistim
Old 11-12-2007, 08:20   #16
Dr. Erhan BİRBEN

Alıntı:
Yazan Batur77
hmm su son soyledigin moralimi bozdu yav, kendi ogrencileri disinda ogrenci almama durumu da var oyle degil mi onu hic hesaba katmadik bak Mulakat da var mi hocam ?

Dokuz Eylül'de Özel Hukuk Yüksek Lisansa Giriş Sınavı sadece yazılı bilim sınavından oluşuyor. Jüri üyelerini Fakülteden öğrenebileceğiniz gibi web sitesinde de geçen yıllara ait örnek sınav soruları bulunuyor.
(Bkz. http://web.deu.edu.tr/hukuk/egitimog...seklacilis.htm )
Dolayısıyla tek yapmanız gereken bilim sınavını aşmak. Sorulardan anlaşıldığı üzere, kontenjanın dolmamasının tek nedeni de sınavda çıtanın yüksek tutulması. Sınavı başaracağınıza inanıyorsanız başvurmakta tereddüt etmenize gerek yoktur.

İyi dileklerimle.
Old 13-12-2007, 23:33   #17
Canavar Avukat

Izmir icin bilgi veren arkadaslar cok tesekkur ederim, gerektigi sekilde hazirlanmaya calisacagim

Bir de acaba Kocaeli Hukuk hakkinda bilgisi olan sartlari konusunda yardimci olabilecek arkadaslar var mi ? Bu 2 okulu hedeflerim arasina ekledim.
Old 14-12-2007, 22:15   #18
özge_law

tam da bu konuda herkesin sorduğu''puanın iyi mi?'' sorusunun cevabı için ths kurtarma servisine yapışacakken bu başlıklı bir konu iyi oldu.benim de ales puanım ea 76,sözel 74. Marmaranın yüksek lisans şartlarını ve puanlar konusundakini tavrını,yada işletme için yüksek lisans yapan arkadaşlar varsa onların da yardımlarını almak istiyorum?ve istanbula yakın üniversiteler için durum ne?şimdiden teşekkürler...
Old 26-12-2007, 21:41   #19
hukukun-üstünlüğü

Son değişikliklerden sonra alesin geçerlilik süresi 1 yıla mı indirildi?Bu konuda bilgi sahibi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
Old 22-02-2008, 16:37   #21
gokceyilmaz92

ben mi yanlış anladım yoksa deü yüksek lisans için sadece yazılı sınavı ve mülakatı geçmek yeterli mi denilmiş?ben bahar döneminde başvurmayı düşünüyordum,ales diploma notu ve bilim sınavı bileşkesine göre alım yapılıyor.ales çok düşükse diploma notu ve bilim sınavı puanı yüksekse belki diğerleri elenebilir.bahar döneminde başlayan programları yokmuş bu arada.benim merak ettiğim husus da devamsızlığa ne kadar anlayış gösterecekleri?bilen var mı acaba?
Old 21-04-2009, 09:21   #22
av.ozzgul

Korayoz arkadaşım ben DEÜ de tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum,alesim ve not ortalamam iyi fakat üds ve kpds ye girmedim girsemde 60 alabilceğimi ummuyorum, tezsizlerde de hazırlık açmadıkları için muafiyet sınavından 70 almam şart gibi görünüyor... Sizin bu sınav hakkında bilginiz var sanırım bu sınav nasıl yapılıyor kapsamı nedir ya da bir sınav örneği var mı elinizde?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi