Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

2002 oncesinde edinilmis mallar icin katkı payı davasi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-07-2013, 09:40   #1
Konuk

Varsayılan 2002 oncesinde edinilmis mallar icin katkı payı davasi

Merhaba,
Kocamla 30 yıllık evli olup,geçtiğimiz aylarda boşanmamiz kesinleşti. Evlilik süresince biri aile konutu, ikisi yazlık ev, biri de kooperatif evi olmak üzere toplam 4 ev sahibi olduk. Bunlardan yalnızca yazlık evlerden biri benim üzerime olup, diğer 3 evin tapusu eski esim üzerine. Ben emekli öğretmenim.Bosanma davasi sürerken, iki oglumu kira giderinden kurtarmak icin,kendime ait yazlık evi satıp üzerine babamdan aldığım borç parayı da ekleyerek,tapusu %50 birinin %50 birinin üzerine olacak sekilde ogullarima bir ev aldım. Bu evde su an bekar olan oglum oturuyor. Diğer 3 evde benim de katkım büyük oldugundan, katkı payı davasi ile yolumuza devam etmek istiyorum.ancak eski esim benim kendi kişisel malim olan yazlığımi satıp cocuklarıma aldığım evden hak iddia edebilir mı?katki payı davasında bilirkişi, tapusu oğullarıma ait olan bu evi paylaşıma konu edebilir mı?
Cevap alabilirsem sevinirim..
Kolay gelsin..
Old 18-07-2013, 22:17   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin adına kayıtlı taşınmazlara yaptığınız somut katkıyı değer atış oranı dikkate alınarak talep edebilirsiniz.

Eşiniz de sizin adınıza kayıtlı taşınmazda-varsa-katkı payını talep edebilir.Sonuç olarak bulunacak değer parasal bir değerdir.Mülkiyet talep edilmez.

Adınıza kayıtlı taşınmazı elden çıkarmışsanız bu parasal değer olarak eklenecek değer olarak işlem görür.

Taşınmazın satışından elde ettiğiniz para üstüne ailenizden aldığınız bağış parayı ilave ederek çocuklarınıza ev almış yani bağışlamışsanız,ailenizden aldığınız para hesaplamada katılmaz.Bu kişisel malınızdır.Fakat taşınmazı elden çıkarmanız mal rejiminde hesaplamaya dahil olmasını engellemez.

tekrarlıyoruz ki mal rejimi davalarında mülkiyet talep edilmez.Alacak istenir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 22-07-2013, 13:51   #3
Konuk

Cevabınıza çok teşekkür ederim.

Danışmak istediğim ikinci bir nokta daha var; babam oldukça yaşlı. Boşanma davamızdan çok önce, ileride ne olur ne olmaz diye düşünerek, mallarını kızkardeşim ve bana bağış yoluyla paylaştırmıştı. Dolayısıyla bu şekilde üzerime tapusu olan bir ev bulunuyor. Katkı payı davasında karşı taraf, bağış yoluyla babamdan bana verilen bu miras evden hak talep etmeye kalkabilir mi?

Teşekkürler,
Old 22-07-2013, 14:04   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Bağış yolu ile edinilen mallar kişisel maldır. Katkı payı veya katılım alacağına konu edilemez.

Fakat bu maldan bir gelir elde eder(örneğin kira) ve bu gelirle bir yatırım yaparsanız veya bankada tasarruf ederseniz bu kısımla sınırlı olmak üzere edinilmiş maldır.

Ayrıntılı bilgi için bir avukata doğrudan başvurunuz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi