Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim ailemin aldığı ve benim üzerime olan evimize sahte borç seneti ve icrayla yarısını alabilirmi?

Konuyu Kilitleyin
Old 15-07-2013, 14:42   #1
Konuk merve

Soru eşim ailemin aldığı ve benim üzerime olan evimize sahte borç seneti ve icrayla yarısını alabilirmi?

merhaba! eşimle boşanmaya doğru ilerleyen bir evliliğimiz var beni aldattığını ses kayıtarıyla öğrendim ama başka ispatım olmadığından hala beraber yaşıyoruz bir kızımız var ve babasından ayrılmamı istemiyor ama ben sık sık darp ediliyor küfür ve aşağılamalarına maruz kalıyorum+ 4 yıl önce ailemin gönderdiği para ve üstüne eklediğimiz parayıda kredi yoluyla ödediğim bir evim var.Ailem evin parasını gönderdiği halde tapuya bağış yazdırmadık sadece benim üzerime tapu alındı ve kredide benim üzerime.daha 6 sene ödemesi olan kredi taksitlerinide ben ödüyorum.Eşim çalışmıyor sadece kira geliri var. Ben ise ünv.mezunuyum ve kamuda çalışıyorum.Şuan almış olduğumuz evde oturuyoruz.Sorum şu; eşim sık sık bu evi sana yar etmeyeceğim diye tehdit ediyordu geçenlerde bana birine geçmişte borcu olduğunu ve borca karşılık senedinin olduğunu ve bu evi senede karşılık icra yoluyla vereceğini söylüyor.kimkimi evden atacak göreceksin diye tehit alıyorum.Tüm aldatma ,şiddet ve aşağılamalrın üstüne bu beni iyice bitirdi.gerçekten tapusu benim üzerime olan ve evlendikten sonra alınmış bu evden hakkını boşanmadan böyle bir yolla albilirmi?ayrıca kendisinin evlenmeden önce sahip olduğu mülkler var böyle birşey yapmak adına onlarıda elden çıkarmış olabilirmi?ben bu durumda ne yapmalyım aynı şeyi bende aynı eve kendi adıma yaparsam ne olur?ailemin gönderdiği paranın dekontları bu işi bozmaya yetermi?
Old 15-07-2013, 23:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı
1-Borç sizin değilse,kefil de olmamışsanız kaygılanmanızı gerektiren bir durum yoktur.

Yasaya göre herkes kendi borcundan sorumludur.Eş durumundan borçlu olunmaz.

2-Ailenizin gönderdiği para,boşanma davasından sonra/ sırasında mal rejimi tasfiye davası açıldığında sizin taşınmazın parasal kaynağını açıklamanıza yardımcı olacaktır.Bu miktar ailenizin size bağışıdır ve kişisel mal sayılır.Hesaba dahil edilmez.Eğer aldığınız para kadar geri ödenecek borcunuz varsa bu da hesaplamada çıkarılacak değerdir.

3-Ev için çekilen kredi ödemesi kazancınızdan karşılanıyorsa boşanma davası açıldığı tarihe kadar yapılan ödeme edinilmiş mal sayılacak ve bu miktarın yarısı eşiniz tarafından katılım alacağı olarak istenebilecektir.

Boşanma davasını ne kadar geç açarsanız o kadar süre daha ödemeler edinilmiş mal sayılacaktır.

4-Eşinizin mal varlığına ilişkin kaygılarınız varsa tasarruf yetkisinin sınırlandırılması davası açabilir ve taşınmazların akıbetinin mahkemece incelenmesini isteyebilirsiniz.Bu dava sırasında tedbir de isteyebilirsiniz.

Yine dilerseniz hakimin müdahalesini isteyerek eşinizin belirli aralıklarla envanter sunmasına karar verilmesini isteyebilirsiniz.

5- Mal rejimi davası için en azından boşanma davasının açılmış olması gerekir.Bunun tek istisnası TMK 206 da anılan olağanüstü tasfiyedir.

Alıntı:
MADDE 206. Haklı bir sebep varsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine, mevcut mal rejiminin mal ayrılığına dönüşmesine karar verebilir.

Özellikle aşağıdaki hallerde haklı bir sebebin varlığı kabul edilir:

1. Diğer eşe ait malvarlığının borca batık veya ortaklıktaki payının haczedilmiş olması,

2. Diğer eşin, istemde bulunanın veya ortaklığın menfaatlerini tehlikeye düşürmüş olması,

3. Diğer eşin, ortaklığın malları üzerinde bir tasarruf işleminin yapılması için gereken rızasını haklı bir sebep olmadan esirgemesi,

4. Diğer eşin, istemde bulunan eşe malvarlığı, geliri, borçları veya ortaklık malları hakkında bilgi vermekten kaçınması,

5. Diğer eşin sürekli olarak ayırt etme gücünden yoksun olması.

Eşlerden biri ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun ise, onun yasal temsilcisi de bu sebebe dayanarak mal ayrılığına karar verilmesini isteyebilir.

Bir avukata doğrudan başvurarak daha detaylı bilgi edinmeniz yararınızadır.
Old 16-07-2013, 00:30   #3
Konuk merve

Varsayılan evlendikten sonra alınan eve eşim sahte senet yaparak icra koydurabilirmi?

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.Anlayamadığım bir husus oldu evi evlendikten sonra almıştık ve eşimde kefil olmuştu.Tapu ve kredi benim üzerime.Ama eşim evin yarısını alabilmek için gerçek olmayan bir borç için senet yapmış ve bunu icraya vermişse evin ortağı olabilirmi?bu borç karşılığında evin yarısını vermek zorunda kalırmıyım?Danıştığım avukat banka dekontlarının evin bağış olmasını kanıtlamada bir etkisi olmayacağını evin yarısını boşanma durumunda eşimin alacağını söylemişti.ayrıca her ihtimale karşı eve aile konutu şerhi koydurmam yararıma mı olur?yoksa bizim durumumuza etkisi yokmu?
Old 16-07-2013, 07:43   #4
Av. Can DOĞANEL

Sn. Konuk merve,
Eşinizin kefilliği bankayadır. Bankaya bu krediden borç olmadığı sürece kefile veya size gidilmesi mümkün değildir. Yukarıda da denildiği gibi eş durumundan borçlu olunmaz.
Evinizin borcu bitmiş olsaydı. Edinilmiş mallara katılma rejimi gereğince tapu kimin adına olursa olsun yarısı üzerindeki hak diğer eşe ait olacaktır.
Sizin evinizin bir kısmı ödenmiş henüz. Bu nedenle yalnızca ödenen kısım edinilmiş mal olup, eşinizin bu ödenen kısmın yarısını talep hakkı vardır. (Ancak boşanma kesinleşip tasfiye aşamasına geçildiğinde)
Bu aşamada borcu nedeniyle henüz tasfiye söz konusu olmadığından sizin adınıza olan tapuya hiçbir biçimde haciz koyduramaz.
Bir şekilde ev eşyası için hacze gelinmesi durumunda panikle eşya kaldırılmasın diye kefil olmak vb. hareketler yapmamalısınız. Durumunuz o zaman değişebilir.
Ailenizin gönderdiği para bağış olarak sayılacaktır. Evin alındığı tarihe yakın olması vb. durumlar hatta ailenizin tanıklığı ile kolayca ispatlanabilir.
Mutlaka Avukatla hareket edin. İmkanınız yoksa bulunduğunuz yer Barosundan bu konuda talepte bulunabilirsiniz.
Old 16-07-2013, 12:43   #5
Konuk merve

Soru evin tüm hakları eşime aittir,bağıştır diye bir beyan noterde eşimden geçerlimi?

yanıtınız için çok teşekkürler.Öncelikle aile konutu şerhi koydurmam bu bilgiler ışığında banamı yada eşimemi bir hak sağlar?yaptırmamın bir anlamı varmıdır? eşimi ikna edebilirsem henüz evli iken ailemin almış olduğu bu evle ilgili bağıştır yada eşimin ailesinin parasıyla alınmıştır hiç bir hakkım yoktur gibi bir noterde yapılan beyanın bir anlamı varmıdır? şimdiden çok çok teşekkür ederim
Old 16-07-2013, 20:58   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Aile Konutu Şerhi malik olmayan eşi koruyan bir uygulamadır.Siz zaten taşınmazın malikisiniz. Sizin bu taşınmaz için korunmaya ihtiyacınız yok.Eğer bu ev eşinizle birlikte yaşadığınız ev ise ve taşınmazın satılacağından eşiniz endişe duyuyorsa ,eşiniz bu talepte bulunarak dava açabilir.

Evinizi satın almak için ailenizden aldığınız miktar kanıtlanıyorsa eşiniz ile ayrıca bir sözleşme yapmak gerekmez.

Eşinizin dayanaksız senaryoları yerine bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi