Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra takibinde şikayet,aynı zamanda açılan menfi tespit davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-01-2011, 13:34   #1
av.aybeg

Varsayılan icra takibinde şikayet,aynı zamanda açılan menfi tespit davası

isim,soyisim ve baba adı benzerliği nedeniyle müvekkilin bir taşınmazına bankaca haciz işlemi uygulanıyor,kıymet takdiri yapılıyor.Müvekkilin komşularının fark etmesi üzerine müvekkile haber veriliyor.Müvekkil taşınmazın kendisinin olduğunu banka avukatına bir çok defa bildiriyor.Banka avukatı oyaladıktan sonra müvekkil icra hukuk mahkemesine şikayet ediyor.İlk duruşmada banka avukatı hatayı kabul ediyor.Hacizi kaldırmak için süre istiyor.Sinirlenen müvekkilim ilk duruşmadan sonra menfi tespit davası açıyoruz.%40 Kotu niyet talep ederek.Bu arada ikinci duruşma oluyor.İkinci duruşmada banka avukatı hala hacizleri kaldırmamış olduğu gözüküyor.Bu sefer mahkemece şikayet kabul ediliyor ve mahkeme kararı ile haciz kalkıyor.Şimdi burda demek istediğim açtığımız menfi tespit davasına bu durum nasıl etki edecek.Hukuki yararımız var diye düşünüyorum.Zira menfi tespit davasını açtığımız esnada hacizler mevcut olduğu gözüküyor.Herhangi bir derdestlik itirazı olabilir mi? biri genel mahkeme ama,ayrıca kötü niyet tazminatı çıkabilir mi? bu olayda arkadasların goruşlerını merak edıyorum.Herkese tşkkr ederım.
Old 01-01-2011, 21:44   #2
tangela

Meslektaşım davayı açtığınız gün itibari ile hukuki yararınızın olduğunu düşünüyorum.Şikayetin kabülü kararı da tabiki işinize yarayıp davayı hızlandırcaktır. Ama dava şu an itibari ile konusuz kaldığını düşünüyorum.% 40 mahkemenin takdirinde ama vericeğini sanmıyorum.Mahkeme sadece vekalet ücretine hükmediceini düşünüyorum.Saygılar
Old 02-01-2011, 09:12   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.aybeg
isim,soyisim ve baba adı benzerliği nedeniyle müvekkilin bir taşınmazına bankaca haciz işlemi uygulanıyor,kıymet takdiri yapılıyor.Müvekkilin komşularının fark etmesi üzerine müvekkile haber veriliyor.Müvekkil taşınmazın kendisinin olduğunu banka avukatına bir çok defa bildiriyor.Banka avukatı oyaladıktan sonra müvekkil icra hukuk mahkemesine şikayet ediyor.İlk duruşmada banka avukatı hatayı kabul ediyor.Hacizi kaldırmak için süre istiyor.Sinirlenen müvekkilim ilk duruşmadan sonra menfi tespit davası açıyoruz.%40 Kotu niyet talep ederek.Bu arada ikinci duruşma oluyor.İkinci duruşmada banka avukatı hala hacizleri kaldırmamış olduğu gözüküyor.Bu sefer mahkemece şikayet kabul ediliyor ve mahkeme kararı ile haciz kalkıyor.Şimdi burda demek istediğim açtığımız menfi tespit davasına bu durum nasıl etki edecek.Hukuki yararımız var diye düşünüyorum.Zira menfi tespit davasını açtığımız esnada hacizler mevcut olduğu gözüküyor.Herhangi bir derdestlik itirazı olabilir mi? biri genel mahkeme ama,ayrıca kötü niyet tazminatı çıkabilir mi? bu olayda arkadasların goruşlerını merak edıyorum.Herkese tşkkr ederım.

Her dava açıldığı tarihteki koşullara göre karara bağlanır. Bu bir ilkedir. Diğer yandan İcra hakimliği kararı maddi anlamda kesin hüküm niteliği taşımaz, Asliye Hukuk (veya Ticaret) mahkemesinin maddi anlamda kesin hüküm niteliğindeki kararını talep etmekte hukuki yararınız fazlasıyla vardır. Özetle, Menfi Tespit Davasının karara bağlanması gerekir düşüncesindeyim.
Old 03-01-2011, 10:35   #4
Av. Srt

Yargıtay 13. H.D. 2000/1821 E. 4195 K. 02.05.2000 "Dava, genel hükümler uyarınca açılmış menfi tespit davasıdır. Aynı konuya ait ve aynı taraflar arasında olsa bile İcra Tetkik Merciinde açılan dava, genel hükümler uyarınca açılan menfi tespit davası için derdest dava olarak kabul edilemez. Bu nedenle işin esasına girilmesi gerekir."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi