Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

itirazın kaldırılması-fatura

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-12-2010, 11:42   #1
av.sultannn

Varsayılan itirazın kaldırılması-fatura

Merhaba arkadaşlar.nakliyat işleriyle uğraşan müvekkil,borçlunun eşyalarını teslim ediyor.Borçlu taşıma irsaliyesini imzalıyor.İrsaliyeden bir gün sonra tarihli ise fatura kesliyor.Fatura tebliğ edilmedi.elden de faturayı borçlu almadı.
-BorcLunun borcunu ödememesi üzerine faturaya ve irsaliyeye dayalı icra takibi başlattık.Borçlu ,borcunu elden ödediğini,bu nedenle borcu olmadığı beyan ederekten takibe itiraz etti.
-bU konuyu araştırdım fakat netleştiremediğimden sizlerinde görüşünü almak istedim.Daha pratik olacağından İtirazın kaldırılmasını isteyeceğim.Talebimizin reddedilme ihtimali varmı,itirazın kaldırılmasını istemem doğru olacakmı*
-Teşekkür ederim.
Old 29-12-2010, 13:16   #2
Levent Cirit

Fatura tek başına itirazın kaldırılmasına yarar belge değildir. Yargıtay da faturanın 68/1 anlamında kayıtsız, şartsız borç ikrarı içeren bir belge olmadığı görüşündedir çünkü fatura tek taraflı olarak satıcı tarafından düzenlenen bir belgedir. Ancak bir olayda takip talebine faturalar eklenmiş, borçlu da itirazında “Biz bu fatura bedellerini ödedik” demiş. Yargıtay da diyor ki artık icra mahkemesinde faturanın niteliği tartışılmamalıdır, borçlunun ödediği tartışılmalıdır, borçlu eğer ödediğini ispatlarsa sorun yoktur ama ispatlayamıyorsa itirazın kaldırılmasına karar verilmelidir. Borçlu da bunu 68/1 anlamındaki belgelerle ispatlamak zorundadır (tahsilât makbuzu gibi). Sanki burada Yargıtay bağlantılı bileşik ikrarı kabul etmiştir. Burada fatura 68/1 anlamında belge olarak kabul edilme-mektedir, ödediğini iddia eden karşı tarafın ödediğini ispat etmesi Yargıtayca aranmıştır.

Dolayısıyla borcu ödediğini iiddia eden borçlunun bu iddiasını ispat edememesi halinde itirazın kaldırılmasına karar verilmesi gerekir.
NOT: Yargıtay kararını şuan maalesef bulamadım.
Old 29-12-2010, 13:42   #3
Av.Suna SOYDAŞ

Borçlu itiraz ederken ileri sürdüğü itiraz sebepleri ile bağlıdır.Burada borcu ödediği iddiasında olduğundan ödemeyi yazılı belge ile ispatlamak durumundadır. Bu şekilde ispatlayamazsa sadece yemin teklif etme hakkı doğmuştur. Genel mahkemelerdeitirazın iptali davası açılmasında fayda var diye düşünüyorum.
Old 29-12-2010, 13:49   #4
Av.Arzu Erkan

Genel mahkemelerde itirazın iptali davası açmanızı öneririm. Sevk irsaliyesi güçlü bir delil. Borçlu ödemeyi yazılı belge ile ispat etmek zorunda. faturanın tebliğ edilmesi ya da tebliğ edilmemesi faturanın içeriği ile ilgili.Ben böyle durumlarda itirazın iptali davası açıyorum. Kolay gelsin...
Old 29-12-2010, 20:17   #5
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan av.sultannn
Merhaba arkadaşlar.nakliyat işleriyle uğraşan müvekkil,borçlunun eşyalarını teslim ediyor.Borçlu taşıma irsaliyesini imzalıyor.İrsaliyeden bir gün sonra tarihli ise fatura kesliyor.Fatura tebliğ edilmedi.elden de faturayı borçlu almadı.
-BorcLunun borcunu ödememesi üzerine faturaya ve irsaliyeye dayalı icra takibi başlattık.Borçlu ,borcunu elden ödediğini,bu nedenle borcu olmadığı beyan ederekten takibe itiraz etti.
-bU konuyu araştırdım fakat netleştiremediğimden sizlerinde görüşünü almak istedim.Daha pratik olacağından İtirazın kaldırılmasını isteyeceğim.Talebimizin reddedilme ihtimali varmı,itirazın kaldırılmasını istemem doğru olacakmı*
-Teşekkür ederim.

Sayın av.sultannn,

İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...88&postcount=7

Saygılar...
Old 29-12-2010, 23:59   #6
avturgayk

Alıntı:
Yazan av.sultannn
-Teşekkür ederim.
Merhaba, Yapılacak en kısa ve doğru yol,İcra Mahkemesinde itirazın kaldırılmasını istemektir. Artık Malın teslim edilmiş olup olmadığı, faturanın teslim alınıp alınmadığına bakılmaz, Borçlu taraflar arasında ki ticari ilişkiyi "Borcu elden ödediğini" belirterek ikrar etmiştir. Bu durumda borçlu ödeme iddiasını HUMK 288 normlarına göre ispat etmek zorundadır ve Dava icra mahkemesinde İtirazın kaldırılması yolu ile açılabilir. Genel Mahkemeler de dava açma gerek harç açısından gerek ise Yargılamanın seyrinin uzun olması açısından uzun ve masraflı yol olup kısa yoldan, borçlunun ikrarı nedeni ile sorunun sadece ödemenin ispatı açısından indirgenmesi bakımından İcra Mahkemesinde dava açılması kısa ve masrafsız yoldur. Bu arada bize hiç böyle dürüst! borçlular denk gelmez. Saygılarımla. avturgayk
Old 30-12-2010, 13:02   #7
Av.Arzu Erkan

Meslektaşımızın sorusunu aceleyle eksik okumuşum, borçlunun ikrarı var ise itirazın kaldırılması davası açılması gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi