Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Aylık Geliriniz Ne Kadar ?
4001 YTL ve ÜZERİ + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 25 8,33%
4001 YTL ve ÜZERİ (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 6 2,00%
3000-4000 YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 6 2,00%
3000-4000 YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 16 5,33%
2000-3000 YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 15 5,00%
2000-3000 YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 29 9,67%
1000-2000YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 38 12,67%
1000-2000YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 96 32,00%
1000-YTL'nin altında 69 23,00%
Oy Verenler: 300. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 237)

Avukatlık Aylık Maaşınız ? (2008 - 2011)

Konuyu Kilitleyin
Old 25-12-2009, 02:38   #61
Av.YBayrak

Merhabalar;
Bugün yayınlanan asgari ücret tarifesine baktığımızda : Kamu Kurum ve Kuruluşlarıyla Özel Kişi ve Tüzel Kişilerin Sözleşmeli Avukatlarına ödeyecekleri Aylık Avukatlık Ücreti 850,00 TL
Yani avukata ödenecek aylık ücreti Barolar Birliği 850,00.- TL olarak belirliyor.
Ben burada ayrıntılı hesap'a girmeyeceğim. Ancak, yeni başlayan bir avukata, Sigorta, yol ve yemek bedeli ile prim/ikramiye vb. hariç, asgari net 1.500,00.- TL nın altında bir ücretin ödenemeyeceği, ödenmemesi gerektiği kanısındayım. Verilecek ücret, çalışanın işine konsantre olmasını ve iş yaşamından asgari düzeyde mutlu olmasını sağlıyor ise, o işte iş verenin gözü arkada kalmaz, çünkü çalışan rahatlıkla dikkatini işine yöneltebilir ve başarılı olur. Bu asgari olanak sağlanmıyor ise, işveren konumundaki kişi eksikler, yanlışlıklar ve verim düşüklüğü nedeniyle çalışan konumundaki meslektaşına hiç kusur bulma hakkına sahip değildir.
Bu ücreti ödeyecek iş potansiyeline sahip olmayan meslektaşımızın ya yeterli işi yoktur, ya iş sahiplerinden gerekli ücreti almayarak, az ücret alarak işin yükünü meslektaşımıza yüklemektedir, ya da aklı ile ruhu cüzdanındadır parasına kıyamıyor. Bu ve benzeri durumlardaki meslektaşlarımız başka meslektaşımızı ücretli çalıştırmasın, Bir avukatın kaç liraya çalıştığı yalnız onu ilgilendirmiyor, mesleki camia olarak hepimizi ilgilendiriyor. Çünkü bu, aynı zamanda bizim mesleğimize biçtiğimiz değerdir. Ve de diğer meslek mensupları ile müvekkillerimiz karşısında prestij ölçütümüzdür.
Meslektaşlarımız mağdur edilmesin ve mesleki statümüz de korunarak, gerekli ücreti ödeyemeyecek meslektaşlarımız ellerindeki fazla işleri kendi bürosundan takip edebilecek meslektaşlarımızla paylaşsınlar.
Old 25-12-2009, 11:04   #62
eser_29

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Gerçekten, inanılmaz...

Ben kendi haddimce "ankara geneli için iyi bir ücret" aldığıma "inanıyorum". Zira mesleğe yeni başlayıp bilgi-birikim olarak çokta donanımlı olmayan kişilere 1.000-1.500 lira aralığında bir ücretten öte ücret verildiğini düşünmüyorum. Kaldı ki 1.500 lira verilen bir arkadaşımda yok o kadar sigortalı çalışan tanıdığım içinde.
Old 25-12-2009, 11:09   #63
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın eser29,

Karşınızdaki insanlar emeğinize saygı duymuyorlarsa, bunun çözümü kendilerince oluşturdukları rayici makul bulup, kabullenmek değil, mücadele etmektir. İlk adım "Talep etmek" olabilir. Sözünü ettiğiniz 1.100.-TL aylık maaş bir avukat için uygun değildir.

Saygılarımla...
Old 15-06-2010, 11:29   #64
canercalis

Varsayılan Nasıl Bir Sektördür Bu

Eskişehir'de staj yapmaktayım stajımın 9 ayı ve tek kuruş ücret dahi almadım.Eskişehirde Avukatlara dahi 800 TL verildiğini öğrendiğimde askerliğimi bitirdikten sonra mesleğe istanbulda başlamaya karar verdim.Bu şartlarla orda da başlangıç olarak 1500 TL e ikna olacak gibiyim.Bu mesleği kesinlikle maddi beklenti için seçmedim benim için önemli olan manevi boyutudur tabiki ama bir avukatın gecekonduda yaşaması adliyelere 3-4 araç değiştirerek gitmesi bence insanlık dışı bir durumdur.Dışardan bakıldığında Avukatlığın saygın bir meslek olduğunu düşünselerde,meslek gerçekten yerlerde sürünüyor.
Old 31-08-2010, 11:14   #65
ElifŞimşek

Bir zamanlar staj görüşmesi için gittiğim bir avukat hafta sonuda dahil olmak üzere sabah 8 - akşam 8 çalışma saatleri olduğunu, kesinlikle işten kaytaramayacağımı, kurallarının çok sıkı olduğunu taviz vermeyeceğini söyledikten sonra bana para isteyip istemediğimi sormuştu. Bende okul bittikten sonra mecburen azda olsa kendi ihtiyaçlarımı görmem gerektiği için en azından işe gelme gitme, yeme içme masraflarımı karşılar ve birazda harçlık olur düşüncesi ile 400 TL gibi bir rakam istemiştim. Olduğu yerde donakalan hanımefendi şaka mı bu dedi. Ben arada bir bi 50 lira veririm hadi cebine harçlık olur diye düşünmüştüm dedi. Bu maaşı bir stajyere verirsem ben sinirimden onunla aynı büroda çalışamam, okulu bir sene daha uzattığını farzedeceksin dedi. Sen daha asil bile değil stajyersin bu miktarı avukat olduğunda konuşalım dedi. Bu konuşmayı, tansiyonumu tepemden duman halinde çıkıp fırlamaması için büyük bir sabırla dinledikten sonra; sanırım sizde 400 lira falan kazanıyorsunuz hani avukat olunca bu rakamları konuşalım dedinizde ama maşallah bu büro bu parayla nasıl dönüyor merak ettim dedim. Sonra size yazık buralarda bu paralarla gidin daha rahat bi iş bulursunuz kapatın büroyu dedim. Hatta hızımı alamadım bir daha stajyer alacak olursanız farzedinki bir öğrenciyi bir sene okutuyorsunuz dedim. En sonda; evet avukat hanım sizinde dediğiniz gibi ben avukat değil stajyer avukatım onun için kendime köle muamelesi yaptırmayacak kadar saygınlığım var, siz o çalışma saatleriyle bedavaya elemanı köle pazarında bulamazsınız ama bundan bir sene sonra aynı adliyede aynı mahkeme salonunda meslektaş olarak karşılaştığımızda nasıl olacak çok merak ediyorum dedim çıktım. Halen düşündükçe başıma gelmiş bi olay değilde bir filmden sahneymiş gibi davranmak o şekilde hatırlamak gerçek olduğunu kabullenmek istemiyorum. Ama verdiğim kararlardan pişman olmadım. Aradım taradım gönlüme göre çalışabildiğim ve maaş aldığım bir büro buldum.
Old 01-09-2010, 12:03   #66
seesaw

Çözüm Degerİ Kendİmİz Yaratiriz

Emek çok yüce bir değerdir, lakin hergeçen gün hayat şartları zorlaşsa da emeğin değeri azalmaktadır. Heleki büyük şehirlerde birçok şeyle mücadele etmek zorunda kalan meslektaşların emeğinin son derece kötüye kullanıldığını, evrak işçisi olarak ofiste çalıştıklarını ve kazandıkları ücretle hayatlarını idame ettirmelerinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Avukat olacak veya olmuş kişilerin nerdeyse çoğunda duruma ayak uydurup yakındıklarını, mesleğimizin özü olan hak aramayı kendileri için bile yapmadıklarını görmekteyim. Bu durumda yakınmaktan öteye geçemeyip avukatın avukat olmasının güzelliğine asilliğine varamadıklarını düşünüyorum. Bende aynı yollardan geçtim, avukat olarak çalıştığım ofisin birinde sigortamın dahi yatırılmadığını öğrenip sorduğumda böyle şeylerin amerikaya has olduğunu türkiyede gerçek olmadığını bana 30 yıllık bir meslektaşım bağırarak söyleyip maaşımıda vermemekle beni tehdit etti. Dava açtım ve kazandım. Dava içinde bilirkişiye giden dosyam 2-3 yıllık avukatların gösterdiğim delillerle ORTALAMA 2000.TL MAAŞ ALABİLECEĞİNİ DA TEYİT ETTİ VE BUNUN ÜZERİNDEN SSK VE ÖDEMELERİM YAPILDI. Yurtdışında bilhassa gelişmiş ekonomisi olan devletlerde emek son erece değerlidir. Yurt dışında çalıştığım dönemlerde, kütüphanede kitap aramaya gittiğim zaman yolda geçen süreler bile saatlik danışmanlık gibi değerlendirilip faturalandırılırdı. şimdi ülkemiz bizim elimizde, bizler avukatız, önce kendi mesleğimizin en iyi şekilde icra edilmesine katkıda bulunmalıyız. duyarlı olan hekese şimdiden teşekkürler.
Old 18-02-2011, 18:10   #67
Burak Ülker

5. ayında olan bir stajyer olarak 400 tl almaktayım..ankarada ortalama bir hukuk bürosunda çalışıyorum ve ilk üç ay boyunca genel olarak adliye işleriyle uğraşıp bir şeyler öğrendikten sonra şimdilerde elimizde bulunan az miktardaki icra işlerini devralmaya başladım,yani yavaş yavaş hangi adımların izleneceğini neler yapılacağını nasıl talep açıldığını müzekkere yazıldığını vs öğrendikten sonra artık icralarla ben ilgileneceğim..büyük ve çok saygın,aylık geliri 500.000 TL olup 40 kişi çalıştıran büroda çalışmaktansa ortalama bir büronun her işiyle ilgilenmenin çok daha öğretici olduğunu gördüm..çünkü bu bürodan ayrılınca aylık geliri 500.000 TL olan büroda başlamayacağım işe,aynı böyle olacak işlerim en fazla..çalıştığım büroda iyi öğrendiğimi düşünüyorum işleri.ve her işle ilgilendiğim için aldığım 400 TL'nin çok çok az olduğunu düşünüyorum.yani bazı günler o kadar yoruluyorum ki adliyede kilometrelerce yürüdüğüm günler oluyor elimde 50 kalem iş olduğu günler çok oluyor ve bu işler genelde artık bana bir şeyler katma amacına hizmet etmeyip de çalıştığım büroya para kazandırmayı hızlandıracak işler olduğu için Ve en ufak bir pay,prim (%0.1 bile olsa!) alamayacağımı bildiğim için bazen canıma tak ediyor,işleri halletmek istemiyorum,bazen kaytarmak için güya arkadaşlarımın babası ölüyor sırayla!evet ayıp biliyorum..fakat biraz daha doyurucu miktar geçse elime,mutlu olmaz mıyım?sayın üstadın söylediği gibi 2000 TL'de gözüm yok,800 TL alsam mesela,daha bir candan halletmez miyim işleri? gelecek aydan sonra bir takım duruşmalara girip icra dairelerinde belli işler yapabileceğim mesela,o zaman da 400 TL almaya devam edeceğim ama??kullanılmıyor muyum sizce de?cevabı düşünürken büronun aylık gelirinin 20.000TL giderinse 5.000 TL civarlarında olduğunu bilmenizi isterim..teşekkürler=)
Old 18-02-2011, 20:20   #68
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Burak Ülker
5. ayında olan bir stajyer olarak 400 tl almaktayım..ankarada ortalama bir hukuk bürosunda çalışıyorum ve ilk üç ay boyunca genel olarak adliye işleriyle uğraşıp bir şeyler öğrendikten sonra şimdilerde elimizde bulunan az miktardaki icra işlerini devralmaya başladım,yani yavaş yavaş hangi adımların izleneceğini neler yapılacağını nasıl talep açıldığını müzekkere yazıldığını vs öğrendikten sonra artık icralarla ben ilgileneceğim..büyük ve çok saygın,aylık geliri 500.000 TL olup 40 kişi çalıştıran büroda çalışmaktansa ortalama bir büronun her işiyle ilgilenmenin çok daha öğretici olduğunu gördüm..çünkü bu bürodan ayrılınca aylık geliri 500.000 TL olan büroda başlamayacağım işe,aynı böyle olacak işlerim en fazla..çalıştığım büroda iyi öğrendiğimi düşünüyorum işleri.ve her işle ilgilendiğim için aldığım 400 TL'nin çok çok az olduğunu düşünüyorum.yani bazı günler o kadar yoruluyorum ki adliyede kilometrelerce yürüdüğüm günler oluyor elimde 50 kalem iş olduğu günler çok oluyor ve bu işler genelde artık bana bir şeyler katma amacına hizmet etmeyip de çalıştığım büroya para kazandırmayı hızlandıracak işler olduğu için Ve en ufak bir pay,prim (%0.1 bile olsa!) alamayacağımı bildiğim için bazen canıma tak ediyor,işleri halletmek istemiyorum,bazen kaytarmak için güya arkadaşlarımın babası ölüyor sırayla!evet ayıp biliyorum..fakat biraz daha doyurucu miktar geçse elime,mutlu olmaz mıyım?sayın üstadın söylediği gibi 2000 TL'de gözüm yok,800 TL alsam mesela,daha bir candan halletmez miyim işleri? gelecek aydan sonra bir takım duruşmalara girip icra dairelerinde belli işler yapabileceğim mesela,o zaman da 400 TL almaya devam edeceğim ama??kullanılmıyor muyum sizce de?cevabı düşünürken büronun aylık gelirinin 20.000TL giderinse 5.000 TL civarlarında olduğunu bilmenizi isterim..teşekkürler=)

Değerli meslektaşım, ne kadar dokunaklı ve içten yazmışsınız mesajı. Muhakkak surette hak ettiğinizin çok altında çalıştırılıyorsunuz. Siz iş öğrenmek istedikten sonra her yerde ve hatta çoğu zaman kendiliğinden (otodidakt) öğrenebilirsiniz. Burada çalışmakla, sakın bu şartları kanıksamayın. Emin olunuz işleri aynı hızda hatta daha çok öğrenebileceğiniz ve emeğinizin karşılığını madden de alabileceğiniz, emek/ücret dengesini gözeten meslektaşlarımız ve hukuk büroları kesinlikle vardır. Mesele sizde başlar ve biter. Adalet herkese hakkını vermektir; bu arada kendine de. Evvela kendi hukukunuzu korumayı bileceksiniz. Stajyer olmanız buna mani değildir. Bu sebeple siz algınızın bu yönünü daima açık tutun ve işyeri rotasyonlarından çekinmeyin. Unutmayın siz şimdi bir nehir gibisiniz; en uygun yatağı bulacaksınız. Tanrı gücünüzü, sabrınızı ve azminizi artırsın. Bol şanslar.
Saygı ve sevgilerimle.
Old 22-02-2011, 15:14   #69
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Mesele sizde başlar ve biter.

Katılmıyorum, mesele bir sistem sorunudur. Tekillik çözüme hizmet etmez, aksine "status quo"yu pekiştirir.

İster hukuk öğrenmeye dair bir söz üretelim ister emeğimiz karşılığını almaya dair, konu aynıdır... Sistem sorunu.

Saygılar,
Old 22-02-2011, 16:03   #70
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Ben bir de şu açıdan bakalım diyorum tamam emeğin karşılığı değil ama iş öğreniyoruz.Bu çok önemli bence.Maddi açıdan bu sureçte bir doyum elde edilmeyeceği çok açık zaten.
Ben stajımı bitirdikten hemen sonra büromu açtım.Çok zorlandım çünkü dosya hazırlamayı bile bilmiyordum.Stajda belki defalarca dosya hazırlamıştım ama işin başına kendim geçince başka oldu.İşte bu hayel kırıklığı,çaresizliğin maddi boyutu yok.Hala bile kendimi geliştirebileceğim bir yer olduğuna inansam mesai saatlerim dışında seve seve ücretsiz çalışırım.
Old 22-02-2011, 20:11   #71
Burak Ülker

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Ben bir de şu açıdan bakalım diyorum tamam emeğin karşılığı değil ama iş öğreniyoruz.Bu çok önemli bence.Maddi açıdan bu sureçte bir doyum elde edilmeyeceği çok açık zaten.
Ben stajımı bitirdikten hemen sonra büromu açtım.Çok zorlandım çünkü dosya hazırlamayı bile bilmiyordum.Stajda belki defalarca dosya hazırlamıştım ama işin başına kendim geçince başka oldu.İşte bu hayel kırıklığı,çaresizliğin maddi boyutu yok.Hala bile kendimi geliştirebileceğim bir yer olduğuna inansam mesai saatlerim dışında seve seve ücretsiz çalışırım.
is ogrendigimiz konusunda size fazlasiyla katiliyorum fakat asil su acidan bakmamiz lazim:biz bu isi herhangi bir buroda ogrenebiliriz.tipki bir ciragin isini ogrenmesi gibi,ki onlar da cok is hallediyorlar..fakat bizim farkimiz hukukla ugrasiyoruz ve gercekten iyi paralar donuyor,bunda bizim katkimiz sadece 300-400 TL mi?hayir yanlis anlamayin,biz avukatlara fazla para kazandiriyoruz,hadi ayaklanalim vs tarzinda seyler soylemiyorum,sadece biraz doyurucu olmasi gerektigi kanaatindeyim ucretimizin..ki ben 400 TL aliyorum ve mesai saatleri icinde -yol,yemek,avukati arama (kontor)- gibi zorunlu masraflarim ayda 400TL`nin iki katina ulasiyor..ben cebime cok para kalsin demiyorum,sadece isi ogrenirken benim hevesimden goturmesin,degil mi?sevgiler,saygilar iyi aksamlar=)
Old 23-02-2011, 10:06   #72
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Burak Ülker
is ogrendigimiz konusunda size fazlasiyla katiliyorum fakat asil su acidan bakmamiz lazim:biz bu isi herhangi bir buroda ogrenebiliriz.tipki bir ciragin isini ogrenmesi gibi,ki onlar da cok is hallediyorlar..fakat bizim farkimiz hukukla ugrasiyoruz ve gercekten iyi paralar donuyor,bunda bizim katkimiz sadece 300-400 TL mi?hayir yanlis anlamayin,biz avukatlara fazla para kazandiriyoruz,hadi ayaklanalim vs tarzinda seyler soylemiyorum,sadece biraz doyurucu olmasi gerektigi kanaatindeyim ucretimizin..ki ben 400 TL aliyorum ve mesai saatleri icinde -yol,yemek,avukati arama (kontor)- gibi zorunlu masraflarim ayda 400TL`nin iki katina ulasiyor..ben cebime cok para kalsin demiyorum,sadece isi ogrenirken benim hevesimden goturmesin,degil mi?sevgiler,saygilar iyi aksamlar=)

Elbette emeğin bir karşılığı olmalı.Bunu da alamadığımız açık.Ama ben yinede hevesinizi götürmesine izin vermeyin derim.Evet iyi paralar kazanılıyor ama bu paraları kazanma da bizim ne kadar katkımız var bana sorarsanız çokta değil.O büroyu o duruma getirene kadar kimbilir ne kadar emek harcanmıştır.Yani bizim adliyeye götürdüğümüz iki dilekçeyle bu duruma gelmemiştir eminim.
Kişisel algılamayın lütfen.Haklı olduğunuza katılıyorum.Ama bir de bu açıdan bakın derim.Katlanabilme süreniz uzar belkiSaygılar
Old 23-02-2011, 10:20   #73
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Elbette emeğin bir karşılığı olmalı.Bunu da alamadığımız açık.Ama ben yinede hevesinizi götürmesine izin vermeyin derim.Evet iyi paralar kazanılıyor ama bu paraları kazanma da bizim ne kadar katkımız var bana sorarsanız çokta değil.O büroyu o duruma getirene kadar kimbilir ne kadar emek harcanmıştır.Yani bizim adliyeye götürdüğümüz iki dilekçeyle bu duruma gelmemiştir eminim.
Kişisel algılamayın lütfen.Haklı olduğunuza katılıyorum.Ama bir de bu açıdan bakın derim.Katlanabilme süreniz uzar belkiSaygılar

Sayın Peksüslü, dedikleriniz madalyonun bir yönüyle ve yüzüyle doğru ama işveren lehine bu kadar empati yaparsanız, o meşhur terazinin dengesi bozulmuş olacak. Unutmayalım, ölçü, ölçü, ölçü...

Ve, "Ağaç dalıyla gürler."

Saygılarımla.
Old 23-02-2011, 10:27   #74
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Katılmıyorum, mesele bir sistem sorunudur. Tekillik çözüme hizmet etmez, aksine "status quo"yu pekiştirir.

Status quo bir olgunun günümüzdeki durumunu belirten bir Latince deyiştir. Statükoyu sürdürmek var olan durumu olduğu gibi korumak anlamına gelir. (Kaynak: Vikipedi)
Old 23-02-2011, 10:28   #75
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sayın Peksüslü, dedikleriniz madalyonun bir yönüyle ve yüzüyle doğru ama işveren lehine bu kadar empati yaparsanız, o meşhur terazinin dengesi bozulmuş olacak. Unutmayalım, ölçü, ölçü, ölçü...

Ve, "Ağaç dalıyla gürler."

Saygılarımla.

Ömer Bey,aslında ben tam tersine işçi lehine empati yapıyorum.Biz ne kadar şikayet de etsek bizden başkasına zarar vermiyor.Meslekten soğuyorsunuz,heves kalmıyor...Birlik olunabilse her şey değişebilir belki.Bu da pek mümkün olmuyor.Değişteremeyeceğimiz şeyler için gerçekleri bile bile kendi huzurumuz için bir süre görmezlikten gelmenin kimseye zararı olmaz diye düşünüyorum.Sıra bize geldiğinde belki uygulamayı değiştirebiliriz tabii geçtiğimiz süreçleri unutmazsak.Saygılar
Old 23-02-2011, 10:50   #76
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Ömer bey aslında ben tam tersine işçi lehine empati yapıyorum.Biz ne kadar şikayet de etsek bizden başkasına zarar vermiyor.Meslekten soğuyorsunuz,heves kalmıyor...Birlik olunabilse her şey değişebilir belki.Bu da pek mümkün olmuyor.Değişteremeyeceğimiz şeyler için gerçekleri bile bile kendi huzurumuz için bir süre görmezlikten gelmenin kimseye zararı olmaz diye düşünüyorum.Sıra bize geldiğinde belki uygulamayı değiştirebiliriz tabii geçtiğimiz süreçleri unutmazsak.Saygılar

Sn.Peksüslü, değerli meslektaşım, muhalefet ediyorum size, eminim beni yanlış anlamazsınız siz.

Konuya ilişkin görüşünüz, çok da doğal olarak, sizin kişisel özelliklerinizin tesiri altında. Siz de bu çerçevede naif bir halet içinde yaklaşıyorsunuz. Ben buna katılmıyorum efendim.

Örnek biraz ekstrem olabilir. Ama mesajınızı okuyunca ilk aklıma gelen şeyi, tabii olmak adına yazmak isterim:

Cumhuriyetimiz'in kuruluşunu hazırlayan kongreler sürecinde Atatürk'le Miili Mücadele'nin önde gelen isimleri arasında çok şiddetli mandaterlik/tam bağımsızlık tartışmaları yaşanmıştır. Atatürk tek başına kalmasına karşın tam bağımsızlık düşüncesini hakim kılmış ve kongre kararlarına bu ilkeyi geçirtmiştir.

Manda yanlıları da Atatürk kadar yurda ve Milli Mücadele'ye bağlı kimseler idiler. Fakat, ideal hedefi, doğru ve adil amacı gözden kaçıracak kadar, empatik ve harici düşmanların gücüne endeksli, bizim hiçbir gücümüzün (silah, para, insan, moral) olmadığına dair yorumlar yaptılar; yok olmaktansa mandater devletlerin mandası olarak hayatımızı sürdürelim dediler. Türk Ulusu'na palliyatif ve onursuz bir yaşamı önerdiklerinin farkında değildiler.

Sonrasında tarihi sonucun ne olduğunu, ulusun ana amaca nasıl ulaştığını hepimiz biliyoruz. İşte, bu tarihte yatan ana düşünce bence bu konu için de geçerlidir. Ne alakası var şimdi demiyorsunuz değil mi?
Saygılarımla.
Old 23-02-2011, 10:52   #77
suskun_juliette

Ücret konusunda aslında avukatları tatmin edecek miktarlar piyasa şartlarına uymuyor ne yazık ki...

Stajyer avukatın durumuna bakıldığında;1000TL ücret alan stajyer var mıdır, vardır.Bir arkadaşım 2000TL alıyor.Kimi ise 500TL üstü kazanıyor.Ama sabah 08.00 gece 10.30'a kadar uzanan çalışma ya da işkence saatleri var.Bizler bağlı bulunduğumuz baroda eğitim görüyoruz,seminerlere katılmamız gerekiyor,farazi dava projesini layıkıyla yapmak zorundayız.Bunların her birine yetişmek ayrı bir meşakkat iken bir de akşamın ileri saatlerine kadar çalışmak!Ben de Sevgili Burak meslektaşım gibi ortalama bir büroda çalışıyorum.Ama haftasonumu kendime ayırabiliyorum.Eğitime geçmek zorundayım dediğimde suratını ekşiten ya da gitmeyeyim diye önüme dosya yığan insanlar yok.Ben bazı kalemlerde sorun yaşadığımda beni o kaleme göndermiyorlar ya da kalem memurunu arayıp benden özür dilemeleri gerektiğine dair konuşma yapıyorlar.Her durumda arkamda duruyorlar.Belki o görevliler işlerini aksatacak, oyalayacaklar kayıp yaşayacaklar belki, ama bunun için beni harcamıyorlar.

İcra dairelerine pek uğramıyorum.Hukuk davalarıyla ilgili çalışıyorum;ilk davaya cevap dilekçemi 6cı günümde yazdım.Şimdi dava aşamasında yazılacak tüm dilekçeleri korkmadan hazırlayabiliyorum.Dosyayı yalnızca önüme koyarak,'Senden dava dilekçesi hazırlamanı rica ediyorum' deniliyor.Bunlar sırf benim öğrenmem adına bana teslim edilen dosyalar.Kalan zaman bana araştırma ödevleri veriyorlar.Bilgisayarda vakit geçirdiğimde kimse sen ne yapıyorsun,bilgisayarı meşgul etme tarzında konuşmuyor.Özetle ben oldukça mutluyum büromda.Çünkü her seferinde Meslektaş olduğumu dile getiriyorlar. Aldığım miktar diğerlerine nazaran oldukça alt bir seviyede olsa da hiçbir zaman sırf biraz daha para kazanayım diye büro değiştirmek istemedim.Çünkü öğreniyorum,bir şeyleri eksik yapsam başımda azarlayan hiç kimse yok,beklentinin üstünde performans sergilediğimde takdir ediliyorum.Bazı şeyleri kefeye koydum.Çok çalışıp daha fazla para almak mı, yoksa kendini geçindirecek kadar kazanıp aynı zamanda kendini geliştirmek mi?Ben ikinci şıktan yanayım.

Saygılar
Old 23-02-2011, 11:04   #78
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sn.Peksüslü, değerli meslektaşım, muhalefet ediyorum size, eminim beni yanlış anlamazsınız siz.

Konuya ilişkin görüşünüz, çok da doğal olarak, sizin kişisel özelliklerinizin tesiri altında. Siz de bu çerçevede naif bir halet içinde yaklaşıyorsunuz. Ben buna katılmıyorum efendim.

Örnek biraz ekstrem olabilir. Ama mesajınızı okuyunca ilk aklıma gelen şeyi, tabii olmak adına yazmak isterim:

Cumhuriyetimiz'in kuruluşunu hazırlayan kongreler sürecinde Atatürk'le Miili Mücadele'nin önde gelen isimleri arasında çok şiddetli mandaterlik/tam bağımzızlık tartışmaları yaşanmıştır. Atatürk tek başına kalmasına karşın tam bağımsızlık düşüncesini hakim kılmış ve kongre kararlarına bu ilkeyi geçirtmiştir.

Manda yanlıları da Atatürk kadar yurda ve Milli Mücadele'ye bağlı kimseler idiler. Fakat, ideal hedefi, doğru ve adil amacı gözden kaçıracak kadar, empatik ve harici düşmanların gücüne endeksli, bizim hiçbir gücümüzün (silah, para, insan, moral) olmadığına dair yorumlar yaptılar; yok olmaktansa mandater devletlerin mandası olarak hayatımızı sürdürelim dediler. Türk ulusuna palliyatif ve onursuz bir yaşamı önerdiklerinin farkında değildiler.

Sonrasında tarihi sonucun ne olduğunu, ulusun ana amaca nasıl ulaştığını hepimiz biliyoruz. İşte, bu tarihte yatan ana düşünce bence bu konu içinde geçerlidir. Ne alakası var şimdi demiyorsunuz değil mi?
Saygılarımla.

Tecrübenize güvenerek haddimi ve yerimi de bilerek -ki en iyi bildiğim şeydir-demiyorum Ömer Bey.

Ama ben bu konuyu bağımsızlık mücadelesi gibi olmazsa olmazlarımız arasında göremiyorum.Bu belli bir süreç geçicek ve ben diyorum ki elimizden geliyorsa değiştirelim yok gelmiyorsa da elbette yine çaba göstererek ama kendimizi yıpratmadan biraz daha olumlu bakarak devam edelim.Şikayet ede ede verim alamayız.Yazdıklarımda kişisel özelliklerimin etkisi olduğunu düşünmüyorum.Pek naif de sayılmamBiraz fazla gerçekçiyim o kadarSaygılarımla
Old 23-02-2011, 16:15   #79
Burak Ülker

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Ücret konusunda aslında avukatları tatmin edecek miktarlar piyasa şartlarına uymuyor ne yazık ki...

Stajyer avukatın durumuna bakıldığında;1000TL ücret alan stajyer var mıdır, vardır.Bir arkadaşım 2000TL alıyor.Kimi ise 500TL üstü kazanıyor.Ama sabah 08.00 gece 10.30'a kadar uzanan çalışma ya da işkence saatleri var.Bizler bağlı bulunduğumuz baroda eğitim görüyoruz,seminerlere katılmamız gerekiyor,farazi dava projesini layıkıyla yapmak zorundayız.Bunların her birine yetişmek ayrı bir meşakkat iken bir de akşamın ileri saatlerine kadar çalışmak!Ben de Sevgili Burak meslektaşım gibi ortalama bir büroda çalışıyorum.Ama haftasonumu kendime ayırabiliyorum.Eğitime geçmek zorundayım dediğimde suratını ekşiten ya da gitmeyeyim diye önüme dosya yığan insanlar yok.Ben bazı kalemlerde sorun yaşadığımda beni o kaleme göndermiyorlar ya da kalem memurunu arayıp benden özür dilemeleri gerektiğine dair konuşma yapıyorlar.Her durumda arkamda duruyorlar.Belki o görevliler işlerini aksatacak, oyalayacaklar kayıp yaşayacaklar belki, ama bunun için beni harcamıyorlar.
Alıntı:
Yazan suskun_juliette

İcra dairelerine pek uğramıyorum.Hukuk davalarıyla ilgili çalışıyorum;ilk davaya cevap dilekçemi 6cı günümde yazdım.Şimdi dava aşamasında yazılacak tüm dilekçeleri korkmadan hazırlayabiliyorum.Dosyayı yalnızca önüme koyarak,'Senden dava dilekçesi hazırlamanı rica ediyorum' deniliyor.Bunlar sırf benim öğrenmem adına bana teslim edilen dosyalar.Kalan zaman bana araştırma ödevleri veriyorlar.Bilgisayarda vakit geçirdiğimde kimse sen ne yapıyorsun,bilgisayarı meşgul etme tarzında konuşmuyor.Özetle ben oldukça mutluyum büromda.Çünkü her seferinde Meslektaş olduğumu dile getiriyorlar. Aldığım miktar diğerlerine nazaran oldukça alt bir seviyede olsa da hiçbir zaman sırf biraz daha para kazanayım diye büro değiştirmek istemedim.Çünkü öğreniyorum,bir şeyleri eksik yapsam başımda azarlayan hiç kimse yok,beklentinin üstünde performans sergilediğimde takdir ediliyorum.Bazı şeyleri kefeye koydum.Çok çalışıp daha fazla para almak mı, yoksa kendini geçindirecek kadar kazanıp aynı zamanda kendini geliştirmek mi?Ben ikinci şıktan yanayım.

Saygılar
haftasonumu kendime ayıramıyorum,c.tesileri de büroya çağrılıyorum,
barodaki derse geçeceğim dediğimde "tabi tabi geç,çoook önemli sanki derslerin geç tabi aman kaçırma" cümlesini AYNEN BU ŞEKİLDE duyuyorum..
salı günleri latin dansları derslerim için bürodan 5'TE çıkmak istediğimde yüzüme karşı söylenmese de işten kaçtığım,tembel olduğum bile düşünülüyor..halbuki adliyede her gün 5 kilometre yürüyen çoğu zaman koşturan bir insan olarak kesinlikle tembel değilim hem de kesinlikle...
Büronun %90 icra işleriyle ben ilgilenmeye çalışıyorum,yani tabiki para tahsil etmek vs değil ama her dosyanın ne durumda olduğunu,nerde kaldığımızı ne yapmamız gerektiğini ben bilmek zorundayım..
Yetmiyor duruşmaya 5. kez mazeret dilekçesi verecek avukatımın dilekçesini 9.40taki duruşmaya sehven-bilmeyerek 10.00da götürdüğüm için dava karara çıkıyor ve ben sorumluluk üstleniyorum..
Tutukluyu kendi yazdığım dilekçeyle tahliye ettirdikten sonra takdir edilmiyorum..
sırf biraz daha para kazanayım diye büro değiştirmeyi düşünmedim ziraa 5 aydır bu büroda çalışıyorum ve işten çıkmadım,çok haklı sebeplerim olduğunu düşünsem de,çünkü her işin bir düzeni var,kimseyi yarı yolda bırakmak olmaz düzeni bozmayayım diye iyi niyetli düşünüyorum hala..AMA öğreniyorum..hızlı adımlarla ilerliyorum hem de..ve ben de sizin gibi bazı şeyleri kefeye koydum,kendi değerlerim benim de var,parayla ölçülemeyecek değerler,tabii ki öğrenmek çok daha önemli..ama benim terazi artık bozuk tartmaya başladı.
her neyse,konu başlığı,içeriği itibariyle fazla saptık sanırım=) herkese iyi akşamlar diliyorum.
Old 04-06-2011, 01:25   #80
Persepolis

2010 Nisanında icra işlemi yüzünden silahlı saldırıya uğradım,tedavilerim,hastanede yatışlarım nedeniyle gidemediğim büromu kapatmak zorunda kaldım. İyileşmem bir yılımı aldı. Ve bu bir yıl içinde elimdeki avucumdakini yedim,fakirleştim,yeni bir büro açmaya çekindim çünkü bütün çevremi bir yıllık süre içinde kaybetmiştim. Yeniden sıfırdan başlamak birçocuğu ve eşi olan benim için büyük bir riskti. Baro sitelerine ilan verdim maaşlı çalışmak istiyorum diye. 1o yıllık avukatlık tecrübem var,iyi derecede ingilizce biliyorum dedim. Dönenler oldu ve şok oldum. 10 yıllık avukatım ve bana 1.500 TL ücret teklif edildi. Bir ay bekledim görüştüm vs.. Baktım ki olmayacak.Herkesin ağzı alışmış 1.500 TL ve 1.750 TL. Sıfırdan başlasam daha iyi olur dedim ve kendi büromu açtım. iyi de yapmışım. Köle çalışıp ezilerek avukatlık gururum kırılarak 10 yıllık avukat olarak alacağım 1.750 TL yi gene de alabiliyorum. Ne tuhaf bir dünya....Bu olay Antalya'da gerçekleşmiştir arkadaşlar.
Old 10-06-2011, 14:10   #81
gaius

Bu anket başlatılalı 2 sene olmuş ve güncelliğini yitirmiş. Bu başlık kapatılarak güncel değerler içeren ve belirli bir süre sonra kendiliğinden oylamaya kapanan yeni bir anket yapılması yerinde olur kanaatindeyim.
Old 11-06-2011, 13:45   #82
Burak Ülker

Alıntı:
Yazan gaius
Bu anket başlatılalı 2 sene olmuş ve güncelliğini yitirmiş. Bu başlık kapatılarak güncel değerler içeren ve belirli bir süre sonra kendiliğinden oylamaya kapanan yeni bir anket yapılması yerinde olur kanaatindeyim.

sayın gaius, konu yıllar öncesinden başlatılan anket oylamasından ziyade, yazılan yorumlarla güncel tutulmaya çalışılmakta, peki siz kendiniz, yahut çalışanlarınız, anketin başında yer alan ölçümlerden hangisi içinde yer alıyorsunuz? paylaşacağınız değerli yorumlar biz işin başında olan arkadaşlara ışık tutacaktır,miktarlar güncel olsun ya da olmasın..
saygılarımla
Old 11-06-2011, 14:02   #83
gaius

Alıntı:
Yazan Burak Ülker
sayın gaius, konu yıllar öncesinden başlatılan anket oylamasından ziyade, yazılan yorumlarla güncel tutulmaya çalışılmakta, peki siz kendiniz, yahut çalışanlarınız, anketin başında yer alan ölçümlerden hangisi içinde yer alıyorsunuz? paylaşacağınız değerli yorumlar biz işin başında olan arkadaşlara ışık tutacaktır,miktarlar güncel olsun ya da olmasın..
saygılarımla

Anketin doğru bir fikir vermesi için zaman ve mekan yönünden sınırlanması gerektiğini düşünüyorum. Yorumların güncelliğine bir sözüm yok. Konu ile ilgili benim yorumuma gelince, çeşitli farklı örnekler kulağıma gelmekle birlikte, sanıyorum İstanbul'da göreve yeni başlayan bir avukatın maaşı ortalama 2000 TL civarında olsa gerek.
Old 13-06-2011, 09:12   #84
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan gaius

Katılıyorum.
Old 14-06-2011, 13:00   #85
deu_nihan

BEen İzmirde 1250 TL maaş alıyorum. İzmirde maaşlı avukatların aylıkları yaklaşık bu şekilde..Tabi ben mesleğe başlayalı 6 ay oluyor. Daha fazla alan hiç duymadım.
Old 16-08-2011, 11:17   #86
ElifŞimşek

Evet konu açılalı bir hayli zaman olmuş. Ancak bana göre yukarıdaki anket güncelliğini çokta yitirmedi. Zaten acı olanda bu. Öyle sanıyorumki geçen bu zaman içerisinde hiçbirimizin maaşı dallanıp budaklanmadı. Belki cüzi artışlar yaşanmıştır fakat en azından çevremden gördüğüm kadarıyla aynı rakamlar geçerliliğini korumaktadır.
Old 16-08-2011, 12:42   #87
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan elfokumus
Evet konu açılalı bir hayli zaman olmuş. Ancak bana göre yukarıdaki anket güncelliğini çokta yitirmedi. Zaten acı olanda bu. Öyle sanıyorumki geçen bu zaman içerisinde hiçbirimizin maaşı dallanıp budaklanmadı. Belki cüzi artışlar yaşanmıştır fakat en azından çevremden gördüğüm kadarıyla aynı rakamlar geçerliliğini korumaktadır.

Sayın meslektaşım,

Ankette, bir yenileme yapılması halinde, en azından en alt sırada yer alan üç maaş dilimi açısından bir değişiklik olacağı umudu içindeyim.

Bu nedenle, Sn. Admin'den bu hususu istirham ettim. Eski anket sonucunu da muhafaza ederlerse mukayese imkanı bulacağız.

Saygılarımla.
Old 16-08-2011, 12:47   #88
Admin

Anketimiz zaman içinde güncelliğini yitirdiği için talep üzerine yeni bir anket açtım:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=64552

Ankete katılım ve sohbete diğer konu üzerinden devam edebiliriz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi