Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Ve Hukukçu Dilinde Kadın

Yanıt
Old 21-09-2007, 23:35   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Hukuk Ve Hukukçu Dilinde Kadın

Alıntı:
karı tarafından tamamı talep edilmektedir

Alıntı:
Karıya boşanma davası neticesi nafaka bağlanmıştır
Sn.avacem

TMK bile birçok yerde " eş " veya "kadın " demektedir.

Mesajınızda seçmiş olduğunuz sözcüğü düzeltmenizi dilerim.
Old 22-09-2007, 00:09   #2
Protesto

Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
Sn.avacem

TMK bile düzenlemede" eş " veya "kadın " demektedir.

Sayın Meslektaşım,

Meslektaşımızın "karı" kelimesini halen Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer alan "Bir erkeğin evlenmiş olduğu kadın, eş, refika, zevce" anlamı ile kullandığını düşündüğümü ve rahatsızlığınıza anlam veremediğimi belirtmeliyim.

Her ne kadar TMK' da çoğunlukla "karı" kelimesinin kullanılmasından kaçınılmış ise de halen bazı maddelerinde (Örn. Md.153,288) geçtiğini görmekteyiz.

Saygılarımla...
Old 22-09-2007, 00:17   #3
Muhsin KOÇAK

modern çağın modern insanına yakışmayan bir üslup olarak değerlendiriyorum maalesef, başk yorum yapmayacağım...
Old 22-09-2007, 00:33   #4
Protesto

Alıntı:
Yazan Ararat
modern çağın modern insanına yakışmayan bir üslup olarak değerlendiriyorum maalesef, başk yorum yapmayacağım...

Sayın Ararat,

Amacım herhangi bir tartışma yaratmak değildir,

Ancak belirtmek isterim ki bilimsel incelemeler kısmına eklediğiniz ve çok yararlı olduğunu düşündüğüm "4721 SAYILI TÜRK MEDENİ KANUN İLE YENİ İHDAS EDİLEN AİLE KONUTU MÜESSESİ" konulu makalenizde de bu kelime geçmektedir.

Sanırım modern çağ ve modern insandan ziyade kişilerin kelimelere yükledikleri anlam ve bakış açısı farklılıkları bu konuda etkendir.

Saygılarımla...
Old 22-09-2007, 00:35   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Protesto

Dikkatiniz için teşekkür ederim.Mesajı yeniden düzenledim.

Sözcük hakkında ise fikrim değişmedi.
Old 22-09-2007, 01:41   #6
Muhsin KOÇAK

Sayın Protesto,
elbette amaç ;burada menfi bir tartışma yaratmak değil, dediğiniz gibi, önemli olan kişilerin kullandıkları kelimelere yükledikleri anlamlardır, işaret ettiğiniz makalemde sadece iki yerinde parantez içinde karı-koca olarak bir ifadeye yer vermiş bulunuyorum, ancak eleştirdiğim konu ise, kadına " karı" anlamının yüklendiğidir. burada tek bir kelimeye bir anlam yüklenmiştir. makaleyi dikkatle incelediğinizi düşünerek gözden kaçırdığınız bir noktayı hatrlatmak isterim, makalede kullanılan terimler (karı-koca ) işaret edilen kaynaklarda geçmiştir. kaynak olarak gösterilen eserdeki terimlerin özüne dokunmadan değişiklik yapmadan aynen belirtilmiştir.
( karı koca mal ortaklığı - MK.m.256, aile malları ortaklığı - MK.m.373, miras şirketi - MK.m.640, adi şirket - BK.m.520 ) doğmaktadır[92].
kimi zaman ise, dar manada karı – koca ve çocukları[18]
Old 22-09-2007, 11:20   #7
Doç. Dr. Özge Yücel

Evet karı-koca eşleri ifade eder ve yasanın bazı maddelerinde hâlâ kalmış olabilir. Ancak karı-koca ifadeleri artık hukuk dilinde ve toplumsal iletişim dilinde yer almamalıdır diye düşünüyorum ve bunların kullanılmasını kişilerin özel yaşamlarındaki kişisel söylemlerine bırakmak gerekir sanıyorum. Ayrıca dilimiz hangi eşin kadın olduğunu ayırt edemeyecek kadar zayıf değildir, kaldı ki eşitlikçi bir toplum ve hukuk düzeninde eşlerin hak ve yükümlülükleri anlatılırken hangisinin kadın olduğunu belirtmeye de önemli bir gereksinim kalmamıştır.
Old 24-09-2007, 09:16   #9
ISIL YILMAZ

Kavramların kullanılışı gerçekten de çok önemli, Sn.Kayar'a hassasiyeti nedeniyle teşekkür etmek gerek.

Yasada "karı" sözcüğünün geçiyor olması, sözcüğün kullanımını kabul etmemizi gerektiren bir etken değildir. Kadınlar, uzun süre Medeni Kanunu eleştirdiler, hala da eleşirmeye devam ediyorlar. Kullanılan, seçilen tabirler de bu eleştirilerden nasibini alacaktır , doğal olarak.

Karı sözcüğünün çağrıştırdığı olumsuz anlamların kullanılmamasını istemenin ve bu hususta hassasiyet talep etmenin karşılığı "e, ama yasada da var" olmamalı.

Saygılar.
Old 24-09-2007, 09:27   #10
av.semire nergiz

Hafızalarımızda yer edinmiş ve dilimizin söylemeye alıştığı bazı yanlışları düzeltebilmek o kadar da kolay değildir ;ancak imkansız da değildir.Yeter ki bunun yanlış olduğunu kabul edelim.İtiraf etmek gerekirse hiç istemediğim halde bazen karı-koca kelimesini birlikte, özellikle de yazma dilinde kullandığım oluyor;fakat mümkün olduğunca bu farkındalıkla düzeltmeye çalışıyorum.Şu da bir gerçek ki 'karı' kelimesi tek başına kullanıldığında inanılmaz çirkin ve can sıkıcı oluyor.En kısa sürede hafızalardan tümüyle silinmesini diliyorum.
Old 24-09-2007, 09:52   #11
Protesto

Selamlar;

Alıntı:
Karı sözcüğünün çağrıştırdığı olumsuz anlamların kullanılmamasını istemenin ve bu hususta hassasiyet talep etmenin karşılığı "e, ama yasada da var" olmamalı.

Sayın Meslektaşım;

Umarım bu güne kadar kimse kullanmak istemediğiniz terimleri kullanmanız için size baskı yapmamıştır. Aksi durumun insan haklarına aykırılık teşkil edeceği açık.

Ancak sizin kullanmak istemediğiniz ve size göre olumsuz anlam çağrıştırdığını düşündüğünüz bir kelimenin başkaları tarafından da kullanılmamasını talep etmek, hele ki Türkçemizde yerine başka terim koymanın pek de mümkün olmadığı, konulsa bile hep bir yanının eksik kalacağı aşikar olan bir kelimenin hukuk dilinden ve hatta Anadilden sökülüp atılmasını istemek de haksızlık teşkil etmiyor mu sizce?

Konuya bir diğer boyutu ile yaklaşmak gerekirse "Bir kadının evlenmiş olduğu erkek,eş" anlamına gelen 'koca' kelimesinin de kanundan ve hatta dilimizden çıkarılması ve artık kullanılmaması ile ilgili bir hassasiyetin dile getirildiğine hiç rastlamadım.

Acaba bu kelimeyi kullanmayı da erkekler mi reddetmelidir?

Sonuç olarak terimlere verilmesi gereken asıl anlamdan ziyade çağrışımlar mı bize yol göstermelidir?

Daha önce de belirttiğim üzere amacım herhengi bir tartışma yaratmak değildir. Soru sahibi meslektaşımdan sorusuna cevap niteliği taşımayan bu iletilerimden dolayı özür dilemeyi borç biliyorum.

Saygılarımla...
Old 24-09-2007, 10:42   #12
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Konuya bir diğer boyutu ile yaklaşmak gerekirse "Bir kadının evlenmiş olduğu erkek,eş" anlamına gelen 'koca' kelimesinin de kanundan ve hatta dilimizden çıkarılması ve artık kullanılmaması ile ilgili bir hassasiyetin dile getirildiğine hiç rastlamadım.

Böyle bir hassasiyete rastlanmamış olması normal. Koca sözcüğünün çağrıştırldığı olumsuz bir anlam yok, varsa da ben rastlamadım. Kaldı ki, benim bilmediğim böyle bir olumsuzluk ve bunun yarattığı bir hassasiyet varsa, yanlışımı düzeltmeye de hazırım.

Bu başlığın soru sahibine bir cevap olmadığı konusundaki görüş haklıdır. Bu yüzden alan yöneticilerimiz bu tartışmayı Kadın hakları HÇG'ye taşırlarsa daha faydalı olur, diye düşünüyorum.

Saygılar.
Old 24-09-2007, 13:16   #13
Güldal

Çirkin bir kelime gerçekten bende bu kelimeyi kullanıyor olmamıza bir türlü anlam veremem.ama sn protestonun bunu kötü niyetle kullanmadığı belli oluyor.bence tatlıya bağlayalım yanlış bir kelime olduğunun herkes farkında
Old 24-09-2007, 17:22   #14
Av.Görkem TURGUT

Alıntı:
Yazan Protesto
'koca' kelimesinin de kanundan ve hatta dilimizden çıkarılması ve artık kullanılmaması ile ilgili bir hassasiyetin dile getirildiğine hiç rastlamadım.
Acaba bu kelimeyi kullanmayı da erkekler mi reddetmelidir?

Erkeklerin koca kelimesinin kullanılmasını reddetmemelerinin sebebi;Sayın Işıl Yılmaz'ında belirttiği gibi,koca kelimesinin çağrıştırdığı olumsuz bir anlam olmamasıdır.Kadınların bu konudaki hassasiyetini anlamak açısından erkeklere "herif" dendiğinin düşünülmesinin,gereken empatiyi sağlayacağı kanaatindeyim(Eş sıfatına sahip olunmadığı halde,erkek için kullanılması durumunda)

Eşler arasında bu kelimenin kullanılmasına bir itirazım yok.Ancak burda önemli olan "karı" kelimesinin "koca"nın mı,yoksa "herif"in mi dişil karşılığı olarak kullanıldığıdır.Toplumun "karı" kelimesine günümüzde yüklediği anlam geçmiştekinden farklıdır.Toplumsal gelişmelere bu yönde de ayak uydurulması gerektiği kanısındayım.

Saygılarımla.......
Old 24-09-2007, 17:39   #15
Av.Nur

Sayın görkemm'in sözkonusu kelimelere yüklenen anlam konusundaki görürşüne katılıyorum.
Önceleri bu şekilde olumsuz anlaşılmazken artık toplumumuzda kabul edilebilir sözcükler değil, hoş karşılanmıyor ve eş, erkek, kadın olarak kullanılmasını ben de tercih ederim.

Ancak koca kelimesinin eskiden duyduğum bir anlamını söylemeden yapamayacağım:
Bizde derlerdi ki, "Koca iyi bir şey olsaydı koca değil gonca denirdi, koca kocatır."

Bu nedenle de her iki kelime yerine eş, kadın, erkek neden bunlar yerleşmesin? Aynı zamanda zaten çoğunlukla kullanılmaya başladı bile.
Old 26-09-2007, 19:40   #16
seltsam

medeni kanunumuzun evliliğin kuruluş aşaması için uyguladığı kelimeleri daha uygun buluyorum ancak yalnızca kuruluş aşamasında.yani eşler karı-koca ilan edilmeli fakat bu aşama dışındaki durumlarda örneğin duruşma salonlarında,vs,kadın kelimesi kullanılması daha uygun olur kanaatindeyim.
Old 10-10-2007, 14:24   #17
avacem

Alıntı:
Sn.avacem

TMK bile birçok yerde " eş " veya "kadın " demektedir.

Eski kanun metnine olan alışkanlıklar zor değişiyor maalesef. Bu alışkanlıkla kullandığım kelimeler nedeni ile incittiklerimden, bilerek yapılmış bir kusurum olmasa da özür dilerim.
metin içinde tamamen alışkanlıkla kullandığım kelimenin değil, soru metnimin üzerinde tartışmanın olması beni daha fazla sevindirirdi.
Ama toplum olarak maalesef kelimelere takılıp kalıyoruz hala.Kelime olarak hitabı değiştirmiş olsak dahi verilen değerlerde değişiklik olmuyorsa kullanılan kelimelerin "bayan,leydi,hanımefendi vs." olarak değişmesi de anlam ifade etmeyecektir.
bu arada kısa bir tarihi anekdot aktarmak isterim,"HANIM" kelimesinin kaynağı ile ilgili.
Cengiz Han, divanını topladığında eşi de yanında yer almıştır. Bir gün, Divana konuk yabancı elçilerin durumu garip karşılaması üzerine Cengiz Han, eşine dönerek "Han'ım" diyerek hitap etmiş ve şaşkın bakışlar içindeki elçilere Türk toplumunda kadınlara verilen değeri göstermiştir yüzyıllar öncesinde.
Ne oldu da acaba bu değerlerimizi kaybettiğimizi sorgulamalıyız.
Hukuk toplumun kabul ettiğinin dışında gelişemez. hukukun gelişmesine toplum yön verir.Halen anadolu da "bizim herif","herif", "adam","er", "avrat","hatun"şeklinde hitaplar kullanılmaktadır.Tartışılması gereken tüm bireylerin değerleridir.modern toplumda bayanlarda en az erkekler kadar söz sahibi artık.Ve ben bu tarihi kıssa daki gibi hala karşı cinse sırf kadın olduğu için değil bir insan olarak değer veren biriyim.cinsi ne olursa olsun her insan saygıyı hakeder.
Kelimelere takılmak yerine daha somut ve faydalı tatışmalara yer vermemiz dileği ile.
İnşallah soruma da en az "karı" kelimesinden kaynaklanan tartışmadaki kadar duyarlı ve çok sayıda cevap verecek meslektaşım çıkar.
Old 11-10-2007, 09:22   #18
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Cengiz Han, divanını topladığında eşi de yanında yer almıştır. Bir gün, Divana konuk yabancı elçilerin durumu garip karşılaması üzerine Cengiz Han, eşine dönerek "Han'ım" diyerek hitap etmiş ve şaşkın bakışlar içindeki elçilere Türk toplumunda kadınlara verilen değeri göstermiştir

Yıl 2007

Sn.Avacem,müvekkilinin eşinden bahsetmek isterken "karı "sözcüğünü seçmiş ve şaşkın bakışlar içindeki üyelere Türk toplumunda kadınlara verilen değeri göstermiştir)
Old 29-10-2007, 16:14   #19
avacem

Alıntı:
Yıl 2007

Sn.Avacem,müvekkilinin eşinden bahsetmek isterken "karı "sözcüğünü seçmiş ve şaşkın bakışlar içindeki üyelere Türk toplumunda kadınlara verilen değeri göstermiştir)

Sayın meslektaşım, bu konuya kendinizce (sonuna simgesi koymanız nedeni ile espri yapmaya çalıştığınızı düşünüyorum) esprili ama beni rencide edici bir mesaj yazmışsınız.
Yıl 2007 ancak benim modernliğimi veya siz bayanlar hakkında neler düşündüğümü ve nasıl bir hayat yaşadığımı sanal ortamdaki tek bir mesajdan çıkartmanız sizin toplumdaki diğer insanları nasıl değerlendirdiğinizi göstremektedir.
Bir özür borcunuz olduğunu ve asıl rencide edici ifade içeren mesajın sizinki olduğunu ve düzeltilmesi gerketiğini ve gereğini en kısa zamanda yapacağınızı dilerim.
Ben; mesajımda kullandığım kelimeyi eski alışkanlıkla kullanmış olduğumu belirtmiş ve bu ifadeden dolayı kırdığım kişilere mesaj nedeni ile özürlerimi sunmuş idim.
Farkında olmadan ve eski alışknalıkla kullandığım kelime ile incittiğim kişilerden tekrar özür diliyorum. Ama siz maksatlı ve kasıtlı olarak rencide edici mesajınızdan dolayı bu nezaketi gösterebilecek misiniz merak ediyorum?

Ben kadına kadın olarak değil bir insan olarak bakıyorum. Tüm insanlar benim nezdimde değerlidir. Kadın-erkek diyerek anatomik bakımdan farklılığı ön plana çıkarıp asla farklı davranmam ve farklı değerler vermem. Ben bir erkek olarak toplumda hangi değerde isem sizde benimle aynı değerdesiniz. Bizi biz yapan anatomik özelliklerimiz değil düşüncelerimizdir.Ben sizi bir kadın olarak değil bir ferd olarak görürüm toplumda karşıma çıktığınızda.Beni fikrimden dolayı yargılayacak kadar tanımadığınıza göre lütfen bu son mesajınızı düzeltip bu konuyu kapatın.
Bu düşüncelerimi de çağdışı ve 2007 ye uygun görmüyor iseniz bu sizin benden farklı çağdaki düşüncede olduğunuzu gösterir. Aynı tarihe geldiğinizde görüşmek üzere size iyi gelişmeler dilerim.

Yaptığım Cengiz Han alıntısının tarih olarak eski olduğunu belirtmek istediyseniz, şunu bilinki biz hala eski biziz. Tarihimizdeki güzel değerlerimizi ve tarihimizi sırf eski tarihli deyip bir kenara atmayı marifet sayarsak sırf yeni tarihli diye bize uymayan değerlere de sahip çıkmamız gerekir gün gelince.

İmza:Sizin demek istediğiniz ancak açıkça belirtemediğiniz açık şekliyle ORMAN İNSANI, çağdışı yaratık avacem
Old 29-10-2007, 20:51   #20
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Avecem

"Karı" sözcüğünü kullanan sizsiniz.

Üyelerin bu sözcüğün kullanılması karşısında şaşkınlık geçirdiklerini söylemem yanlışlık ise,elbette,düzeltirim.

"Cengiz Han" örneğini veren sizsiniz.

Cengiz Han ,eşine "Hanım" diyerek kadına ne kadar değer verdiğini gösterirken ,bu gün ve 2007 de "karı" sözcüğü seçiminin Cengiz Han örneğinin çok fazla gerisinde kaldığını anlatmaya çalışmamda bir yanlışlık yapmışsam,elbette düzeltirim.

Şahsınıza ,düşünce sisteminize ve diğer kişisel özelliklerinize ilişkin hiç bir şey yazmadığımdan ,diğer yazdıklarınız hakkında bir düzeltme yapılması gerekiyorsa,onu siz yapmalısınız.

Örneğin:

Alıntı:
Ama siz maksatlı ve kasıtlı olarak rencide edici mesajınızdan dolayı bu nezaketi gösterebilecek misiniz merak ediyorum?

Alıntı:
Bu düşüncelerimi de çağdışı ve 2007 ye uygun görmüyor iseniz bu sizin benden farklı çağdaki düşüncede olduğunuzu gösterir. Aynı tarihe geldiğinizde görüşmek üzere size iyi gelişmeler dilerim

Alıntı:
Tarihimizdeki güzel değerlerimizi ve tarihimizi sırf eski tarihli deyip bir kenara atmayı marifet sayarsak sırf yeni tarihli diye bize uymayan değerlere de sahip çıkmamız gerekir gün gelince

Alıntı:
İmza:Sizin demek istediğiniz ancak açıkça belirtemediğiniz açık şekliyle ORMAN İNSANI, çağdışı yaratık avacem
Old 30-10-2007, 10:06   #21
Protesto

Kitap

Selamlar;

Sayın meslektaşlarım,
Daha önce bu konu ile ilgili olarak görüşlerimi belirtmiştim,
Soru sahibi meslektaşımızın sorusuna cevap niteliğinde olmayan iletilerimden dolayı da özürlerimi dile getirdim.
Bunun üzerine bir meslektaşımızın tavsiyesi ile konunun ikiye ayrılarak bir taraftan "Kadın Hakları Çalışma Grubu>Hukuk Dilinde Kadın" başlığı altında, diğer taraftan "Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubu>Mevzuattaki Karı Kelimesi" başlığı altında devam ettiğini gördüm.

Kanaatimce bu konunun yalnızca ikinci başlık altında devam etmesi daha uygun olurdu zira birinci başlık, bir kimsenin halen "karı" kelimesini kullanıyor olması o kişinin kadın haklarına saygılı olmadığı gibi bir izlenim yaratmaktadır.
Bir kimsenin gerek günlük konuşma dilinde gerekse hukuki konularda sözlük anlamı ile "karı" kelimesini tercih etmesi kadın haklarına aykırı hareket ettiği anlamına gelmemelidir.
Dolayısıyla;
Alıntı:
Üyelerin bu sözcüğün kullanılması karşısında şaşkınlık geçirdiklerini söylemem yanlışlık ise,elbette,düzeltirim.
Ben bu sözcüğün kullanılması karşısında şaşkınlık geçirmekten ziyade kullanılmasına bu kadar sert tepki gösterilmesine anlam veremeyerek şaşkınlık geçiriyorum.

Sonuç olarak; bu konunun ilk başlık altında bu tür tartışmalarla devamı yerine ikinci başlık altında bir anket ile birlikte fikir teatisi şeklinde devam etmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla...
Old 30-10-2007, 16:07   #22
avacem

Sn.Avecem

"Karı" sözcüğünü kullanan sizsiniz.

"Cengiz Han" örneğini veren sizsiniz.

Cengiz Han ,eşine "Hanım" diyerek kadına ne kadar değer verdiğini gösterirken ,bu gün ve 2007 de "karı" sözcüğü seçiminin Cengiz Han örneğinin çok fazla gerisinde kaldığını anlatmaya çalışmamda bir yanlışlık yapmışsam,elbette düzeltirim.

Şahsınıza ,düşünce sisteminize ve diğer kişisel özelliklerinize ilişkin hiç bir şey yazmadığımdan ,diğer yazdıklarınız hakkında bir düzeltme yapılması gerekiyorsa,onu siz yapmalısınız.

Alıntı:
Sizinle farklı düşünce yapısında olduğumuz ve size karşı yazacağım her türlü mesajın altında kalmayarak bana her yazdığım mesajın içeriğini düzelttirmeye çalışacağınızı fark ettim. Bu nedenle sizle ve bu konu ile ilgili daha fazla tartışma yapmadan bu konuyu burda en azından kendim için kapayarak mesleğimle ilgili konulara vakit ayırmaya karar verdiğimi saygılarımla bildiririm.[/font]
İnanın soru metnimdeki soruna dair birtartışma zemininde yıllarca konuşmak varken bir kelimenin ardından bu kadar vakit harcamak toplum olarak yaptığımız bir hatayı göstermekte. Fayda getirmeyecek şeylere harcanan mesai saatinde üzerimize toplum olmadığını düşünüyorum bu karşılaştığım son olaydan ötürü.
Bundan sonra bu başlığı takip etmeyeceğimden burda şahsıma yönelik mesajları okuyamayacağımı bildiriyorum.şunu bilmenizi isterim, tartışmadan kaçınmak değil bu yaptığım.farklı düşüncedeki insanların birbirlerini ikna edemediğini öğrenmiş duurmdayım hayattaki tecrübelerimden. hele ki sabit hale geldi ise.Bu yüzden konuya daha fazla vakit ayırmamak ve hukuki paylaşımı sağlamak için oluşturulmuş sayfaları daha fazla meşgul etmemek için "pes" ediyorum karşınızda.
İyi çalışmalar.
Old 31-10-2007, 02:25   #23
devran

Merhaba,
Ne garip sey,bu kelimeyi (kari) baska bir sitede okusaydim pek uzerinde durmaz okur gecerdim ama bu sitede bu kelimenin kullanilmasi beni cok sasirti,ama bu kelime bu toplumun bir gercegini kadina verdigi degeri acik ve carpici bir sekilde gostermiyor mu ?,Cengiz Han orneginide oyle abartmamak gerekir cunku,eger Cengiz Han bir kulturu temsil etseydi ve o kulturu bir yasam bicimi ve felsefesi olarak toplumsallastirsaydi bugun o kelime coktan tarihin cop tenekesinde yok olup gitmisti bence .. Saygilarimla
Old 31-10-2007, 17:00   #24
üye8180

Gözlemlerime dayanarak diyorum, Karı kelimesi ülkemizin birçok ilinde varolan kültürlerde, kadını aşağılamak, onu değersizleştirmek, basitleştirmek amacıyla maksatlı olarak kullanılmaktadır. Bu kelimeyle yüklenen aşağılama zihinlerde öyle yerleşmiştir ki, geçiniz erkekleri, yöre kadınları bile birbirlerinden 'karı' diye bahsetmeye başlamıştır. Maalesef bu yalın bir gerçeklik.
Old 08-06-2008, 17:14   #27
Doç. Dr. Özge Yücel

Prof. Dr. Bilge Öztan, eş veya kadın eş ifadelerini kullanıyor eserinde. Kadın eş için kendisine teşekkürlerimle...
Old 11-06-2008, 00:32   #28
Av.muhittinköylüoğlu

konu ile direkt ilişkisi olmayan bir anımı anlatmak istiyorum.uzun süre önce 30-40 kadar avukat bir toplantıda idik.Bir baro odasında çalışan hanımefendiden şikayetlere ilişkin insanlar görüş bildiriyorlardı.Bu hanımefendiyi benim bulduğumu sanan arkadaşlar da beni eleştiriyordu.Gerçekte benimle ilgisi olmayan bu hanımefendinin çalışma şeklinden ben de mennun olmamakla birlikte durumunun özelliği nedeniyle ses çıkarmıyor kendisini korumaya çalışıyordum.Ama eleştiriler bana dönmeye başlayınca bende aynen şöyele beyanda bulundum.'Arkadaşlar kadınla son bir kez konuşalım eğer işin gereğini yerine getirmezse biz de gereğini yapalım'
Ve o an hiç ummadığım biri ummadığım bir itirazda bulundu.İtirazı ilgili hanımefendi için 'kadın'kelimesini kullanmış olmamdı.(not hakaret için kullanılmadığıda aşikardı)şaşırdım ne diyeceğim başka nasıl hitap edebilirim isminide bilmediğim için kadın demekten başka şansım yok dedim.karşımdaki hanımefendi hayır bir bayana kadın diyemezsin 'hanım ' ifadesini kullanacaksın diyerek bana ciddi olarak bağırdı.Hanım kelimesinin belirli bir siyasal görüşteki insanlar tarafından kullanıldığını hanımlar komisyonu ,hanımlar kolu, beyanlarının ve hanım ifadesinin kullanılmasında onlar tarafından gösterilecek hassasiyet ve talebi anlayacağımı bu hanımefendilerin dünya görüşlerinde kadın kelimesinin başkaca kavramlar ifade edebileceğini ama hazirunda bu nitelikte bir insan olmadığını kadın kız kelimelerine takacak kimse olmadığını ve zaten bu ayrımın yanlış olduğunu hakaret etmek gibi bir niyetim olmadığının açık olduğunu beyan etmem de işe yaramadı ve bu hanımefendi tarafından ciddi şekilde azarlandım.daha sonra iş çığrından da çıktı.Ama sonuç olarak o günden bu yana bayanlara kadın demiyorum.neme lazım herhangi bir hanımefendinin gazabından korkuyorum.Ufak bir not daha bana bağıran hanımefendi baromuzun 'kadın hakları merkezinin' merkezin ismini ben koymadım.en aktif üyelerinden ve sözcülerinden biri idi.Samimi ise kadın hakları merkezinin adının hanım hakları merkezi olarak değiştirilmesini talep etmesine ilişkin önerimi de dinletememiştim.O nedenle bu konularda dilim yandığı için yoğurdu üfleyerek yemek en iyisi diyorum.karıma bile hanım efendi demeyi tercih ediyorum.
Old 11-06-2008, 09:32   #29
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Av. Muhittin Köylüoğlu,

Bir kadın kadın olmaktan rahatsızlık duyuyorsa onun kişisel sorunudur, bizim cinsimizin adı kadındır, diğer hitap şekilleri ise yeri geldiğinde yüz yüze kullanılabilecek türdendir. Hanımefendi böyle geliniz, A Hanım yanıtlayınız, Bayan A durunuz örneklerinde olduğu gibi. Ama erkek diye söz edilirken kadın diye söz etmemek olsa olsa kadının cinsel özgürlüğüyle haddinden fazla ilgilenmekten kaynaklanır.
Sonuç olarak gazaba uğramaktan korkmamanızı dilerim, doğru ifadeniz için de teşekkürlerimi sunarım.
Old 11-06-2008, 18:44   #30
Protesto

Selamlar;
Sayın Av. Muhittin Köylüoğlu;

İletinizde anınızın konu ile direkt ilişkisi olmadığını söylemişsiniz. Ancak ben anınızda geçen olayın bu konu ile doğrudan ilgili olduğunu düşünüyorum.

Nedense bazen kelimelere haddi aşan anlamlar yüklenmekte, bu kelimeleri kullananlar da haksız olarak eleştirilmektedir.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi