Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşmalı Boşanma, Davalının Temyizi ve Temyiz Aşamasında Ayrı Bir Nafaka Davası Açması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2012, 14:38   #1
Av.Suleyman.Karadag

Varsayılan Anlaşmalı Boşanma, Davalının Temyizi ve Temyiz Aşamasında Ayrı Bir Nafaka Davası Açması

Müvekkil hazırlanan protokolü imzalayarak nafaka talebinde bulunmadığını belirtmiş ve yerel mahkeme protokol doğrultusunda tarafların boşanmasına, nafaka talebi olmadığından bu konuda karar verilmesine yer olmadığına karar vererek boşanmaya karar vermiş.

1- Müvekkil protokolün apar topar ve biraz zorlama ile imzalatıldığını, imzaladığı ve davayı kabul ettiği için pişman olduğunu,

2- Nafaka talep etmediği için çok pişman olduğunu, davayı temyiz etmek istediğini beyan etmektedir.

a- Protokolün zorla imzalatıldığı yönündeki itirazlar değerlendirmeye alınır ve sonuç doğurur mu?(Mahkemede kendi rızamla imzaladım tüm şartları kabul ediyorum şeklinde beyanı ve imzası var)

b- Karar kesinleşmeden önce ayrı bir dava ile tedbir ve yoksulluk nafakası talep etmek mümkün müdür?

c-Karar temyiz edilmez de kesinleşirse protokolde nafaka talep etmeyeceğini belirttiği için tekrar nafaka isteme olasılığı tamamen ortadan kalkar mı?

Bu soruların yanıtlarını aşağı yukarı biliyorum ama siz değerli meslektaşlarımın farklı bir yaklaşımı olabileceği ve daha sonra aynı durumla karşılaşabilecek olan meslektaşlarıma yol gösterebileceğini düşündüğümden konuyu açma gereği duydum .Şimdiden yanıtlar için teşekkür ederim.
Old 27-09-2012, 14:46   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Suleyman.Karadag
Müvekkil hazırlanan protokolü imzalayarak nafaka talebinde bulunmadığını belirtmiş ve yerel mahkeme protokol doğrultusunda tarafların boşanmasına, nafaka talebi olmadığından bu konuda karar verilmesine yer olmadığına karar vererek boşanmaya karar vermiş.

1- Müvekkil protokolün apar topar ve biraz zorlama ile imzalatıldığını, imzaladığı ve davayı kabul ettiği için pişman olduğunu,

2- Nafaka talep etmediği için çok pişman olduğunu, davayı temyiz etmek istediğini beyan etmektedir.

a- Protokolün zorla imzalatıldığı yönündeki itirazlar değerlendirmeye alınır ve sonuç doğurur mu?(Mahkemede kendi rızamla imzaladım tüm şartları kabul ediyorum şeklinde beyanı ve imzası var)

b- Karar kesinleşmeden önce ayrı bir dava ile tedbir ve yoksulluk nafakası talep etmek mümkün müdür?

c-Karar temyiz edilmez de kesinleşirse protokolde nafaka talep etmeyeceğini belirttiği için tekrar nafaka isteme olasılığı tamamen ortadan kalkar mı?

Bu soruların yanıtlarını aşağı yukarı biliyorum ama siz değerli meslektaşlarımın farklı bir yaklaşımı olabileceği ve daha sonra aynı durumla karşılaşabilecek olan meslektaşlarıma yol gösterebileceğini düşündüğümden konuyu açma gereği duydum .Şimdiden yanıtlar için teşekkür ederim.

Değerli meslektaşım,

Temyiz incelemesinde, müvekkilin mahkeme (hâkim) önündeki beyan ve kabulleri ile imzasına bakacaklardır.

Karar temyiz edilmeden kesinleşirse de durum değişmeyecek, müvekkil beyan ve kabulleri ile bağlı kalacaktır, diye okudum ve biliyorum. Umarım yanılmıyorumdur. Kolaylıklar dilerim.
Old 27-09-2012, 16:33   #3
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2002/1104
K. 2002/1667
T. 11.2.2002

• YOKSULLUK NAFAKASI ( Boşanma Kararı Kesinleştikten Sonra da Bu Nafakanın İstenemsini Engelleyen Bir Kanun Hükmünün Olmaması-Boşanma Tarihinde Boşanma Yüzünden Yoksulluğa Düşüldüğünün İspatlanmasının Gerekmesi )

• ANLAŞMALI BOŞANMA ( Anlaşarak Boşanma Halinde Yoksulluk Nafakası İsteği Olmadığını Açıklayan Tarafın Bu Beyanının Boşanma Yüzünden Yoksulluğa Düşmeyeceğini Göstermesi ve Kendisini Bağlaması )

743/m.144
1086/m.236

ÖZET : Anlaşarak boşanma halinde yoksulluk nafakası isteği olmadığını açıklayan tarafın bu beyanı boşanma yüzünden yoksulluğa düşmeyeceğini gösterir ve kendisini bağlar. ( HUMK.236 ) Bu hal dikkate alınmadan davacı için yoksulluk nafakası tayini doğru bulunmamıştır.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : 1- Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre sair temyiz itirazları yersizdir.

2- 743 sayılı Türk Kanunu Medenisinin 144. maddesi uyarınca boşanma kararı kesinleştikten sonra da yoksulluk nafakası istenmesini engelleyen bir kanun hükmü yoksa da, yoksulluk nafakası isteyenin boşanma tarihinde boşanma yüzünden yoksulluğa düştüğünün ve bu yoksulluğunun istek tarihinde devam etmekte olduğunun ispatlanması gerekir.

Anlaşarak boşanma halinde yoksulluk nafakası isteği olmadığını açıklayan tarafın bu beyanı boşanma yüzünden yoksulluğa düşmeyeceğini gösterir ve kendisini bağlar. ( HUMK.236 ) Bu hal dikkate alınmadan davacı için yoksulluk nafakası tayini doğru bulunmamıştır.

SONUÇ : Hükmün 2. bentte açıklanan sebeple BOZULMASINA, çocuk için tayin olunan nafakaya ilişkin temyiz itirazının reddi ile hükmün bu bölümünün ONANMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 11.02.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi