Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vasilik süresinin bitmesi durumu ve trafik kazasında maddi manevi tazminat

Yanıt
Old 17-08-2018, 08:59   #1
keysersoze

Varsayılan Vasilik süresinin bitmesi durumu ve trafik kazasında maddi manevi tazminat

Herkese merhaba sayın meslektaşlarım. Forumda benzer sorular var ama istediğim cevabı tam olarak bulamadığım için sizin yardımlarınızı rica ediyorum.

Müvekkilim yaklaşık 2 ay önce bir trafik kazası geçiriyor. Devlet karayolu üzerinde bir çay bahçesinin önünde aracı park halinde iken bir polis memuru hususi aracıyla yoldan çıkarak banketin bile gerisinde olan müvekkilimin aracına arkadan çarpıyor ve araç pert oluyor. Kaza tespit tutanağına göre müvekkilim kusursuz karşı tarafın kusurlu olduğu belitiliyor. Çarpma sonucunda da müvekkilimin yüzde 97 maluliyeti bulunan kızının boynunda kırık meydana geliyor. Bu olay nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açacağım lakin bir kaç sorum var.

1. Müvekkilim ötv den yararlanmak için 2006 yılında kızının vasiliğini üstleniyor ama mahkeme kararının aslını trafik şubeye verdiği için esas ve karar numarasını bilmiyor. 2006 olduğu için mahkemenin uyap sisteminde de bulunmuyor. Vasilik 2 yıl için verildiğinden ve süresi de geçtiğinden tekrar vaslik davası açabilir miyim yoksa ilk kararı veren mahkemeden süre uzatım talebi mi istemek zorundayım. Ayrıca müvekkil çift ikemetgah sahibi ilk vasilik kararı da erzurum da veriliyor ama şu an ankarada ikamet etmekte. Müvekkilimin kızı adına bana vekalet verebilmesi için ankaradan açacağım vasilik davasında aynı davada engelli kızımız adına açacağımız maddi manevi tazminat davası ve sigorta şirketine yapılacak başvurular için de yetki isteyebilir miyim ?

2. Yaralanma ve aracın perte çıkması nedeniyle sigorta şirketine yapacağım maddi tazminat başvurusunda tekrardan bir maluliyet oranı tespiti gerekir mi? Zaten maluliyeti yüzde 97 olan kızımız için yüzde 1 yada 2 lik bir artış bile hayatını hem fiziken hem de ruhen çok fazla etkileyecektir. Bu bakımdan hiç bir işte çalışmayan, aylık bir miktar bakım parası alan kızımız bakımından sigorta şirketince nasıl bir hesaplama yapılacaktır.

3. Manevi tazminat davasını ise engelli kızımız, anne, baba ve aynı evde yaşayan kız kardeşi yönünden açmayı düşünüyorum. Bu tazminat davasını kusurlu olan araç sürücüsüne karşı açacağım lakin engelli bir bireyin trafik kazası geçirmesi sonucunda verilmiş bir manevi tazminata ilişkin yargıtay kararı bulamadım. Hakkaniyet göre engelsiz bir bireydeki maluliyet oranı ile yüzde 97 maluliyeti olan bir bireyde meydana gelen maluliyetin,sayısal olarak aynı oranda olsa bile kişideki manevi yıpranma seviyesi aynı tutulup hesaplamaya gidilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu hususta da yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi