Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

"düzenleme şeklinde mirastan feragat" MK 677/1 mi? Feragat eden, kalan tereke mallarının tespitini isteyebilir mi?

Yanıt
Old 17-06-2012, 01:00   #1
Stj. Av. Oya

Önemli "düzenleme şeklinde mirastan feragat" MK 677/1 mi? Feragat eden, kalan tereke mallarının tespitini isteyebilir mi?

Sevgili meslektaşlarım, bir türlü işin içinden çıkamadım, fikirlerinize ihtiyacım var.

Müvekkilim A ve B olsun. Bunlar 6 kardeşler (A,B,C,D,E,F). Babalarının vefatından 2 yıl sonra 6 kardeş ve anneleri Z notere gidip “düzenleme şeklinde mirastan feragat sözleşmesi” yapıyor. Müvekkilim A ve diğer kardeşler C,D ve anneleri Z (yani toplamda 4 kişi) “bize babamızdan/..kişiden kalan ..ili …ilçesi..ada ..paftadaki taşınmazdaki bütün hak ve hisselerimizin tümünden mirasçılar B,E ve F lehine feragat ediyoruz. Hiçbir hak ve yetkimiz kalmadığını…. ” filan diye gidiyor.

Müvekkillerimden biri feragat eden (A), diğeri lehine feragat edilen (B) olduğu için ikisi için de bakıyorum olaya. Babalarından kalan 3 taşınmazdan biri sadece bu. Sözleşmeyi yapınca noterden çıkışta E, bir miktar para veriyor elden A,C,D’ye, makbuz vs yok. (anne Z’ye de verilmiş olmalı tabi)

1. Öncelikle bu sözleşmenin adı “mirastan feragat” olsa da aslında MK m. 528 değil 677/1 oluyor değil mi, bu konuda doğru mu düşünüyorum? Bu hususta Yarg. kararı bilen var mı?
2. Bedel karşılığında feragat ettikleri sözleşmede yazmıyor ya, bu bir eksiklik mi, sözleşmenin geçerliliğini etkileyen bir durum mu?
3. Tereke tespiti davası açmak üzereyiz fakat müvekkilim A’nın feragati nedeniyle tereke tespiti açması mümkün mü? Sadece bir taşınmazdaki hakkından feragat etmiş, diğerlerinde hala mirasçı. Ben 2 davacı gösterip (A ve B) tereke tespiti istesem ve dilekçede “her ne kadar A … ili …ilçesindekinden feragat etmiş olsa da diğer taşınmazlar için hala mirasçıdır” desem olur mu?

Umarım çok fazla soru olmamıştır, kusura bakmayın, emin olamadım bir türlü, o yüzden uzadı sorular. Bu konuyu anlatan bir kitap öneriniz de varsa lütfen bildiriniz, edineyim.
Old 17-06-2012, 22:02   #2
Yücel Kocabaş

1.528.maddedeki mirastan feragat sözleşmesi ,miras bırakanın sağlığında,kendisi ile ilerideki mirasçı arasında yapılan sözleşmedir. Ölümden sonraki "miras payı üzerindeki" sözleşme belirttiğiniz gibi 677.madde ile ilgilidir.
2.Sözleşmenin ivazlı veya ivazsız yapılması geçerlilik şartı değildir.24.05.1985 T. 2/5 sayılı İçtihatı Birleştirme Kararı belirli bir taşınmaz hakkıındaki feragati geçerli kabul etmiş tüm terekeyi kapsamayı gerektirmediğini öngörmüştür.
3. Ortada tüm terekeyi kapsayan bir feragat sözleşmesi bulunmadığından terekenin tespitinde hukuki yarar bulunmaktadır. Diye düşünüyorum. Görüşlerinize katılıyorum.
Old 17-06-2012, 22:30   #3
Stj. Av. Oya

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
1.528.maddedeki mirastan feragat sözleşmesi ,miras bırakanın sağlığında,kendisi ile ilerideki mirasçı arasında yapılan sözleşmedir. Ölümden sonraki "miras payı üzerindeki" sözleşme belirttiğiniz gibi 677.madde ile ilgilidir.
2.Sözleşmenin ivazlı veya ivazsız yapılması geçerlilik şartı değildir.24.05.1985 T. 2/5 sayılı İçtihatı Birleştirme Kararı belirli bir taşınmaz hakkıındaki feragati geçerli kabul etmiş tüm terekeyi kapsamayı gerektirmediğini öngörmüştür.
3. Ortada tüm terekeyi kapsayan bir feragat sözleşmesi bulunmadığından terekenin tespitinde hukuki yarar bulunmaktadır. Diye düşünüyorum. Görüşlerinize katılıyorum.

Çok teşekkürler Sayın Kocabaş, 45 kişi sorumu okuyup yorum yapmamışsa demekki yanlış düşünmüyorum diyordum kendi kendime, yanlış olsa uyarırdı birisi mutlaka Sizden cevap gelmesi mutlu etti, tekrar teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi