Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

araç devri

Yanıt
Old 21-04-2006, 09:51   #1
Av.Zeynep

Varsayılan araç devri

Merhaba,galeri aracılığıyla yapılan araç satışlarıyla ilgili bir sorum olacak.Bir bayan aracını satması için galeriye bırakıyor,ücretini de peşin olarak alıyor,aralarında adi bir sözleşme var.Daha sonra galeri başka şehirdeki bir şubesine aracı gönderiyor ve bayana aracın orda olduğunu, devrini yaptıklarını söylüyorlar ama araştırıldığında araç hala bayanın üzerine kayıtlı,noterde herhangi bir işlem yapılmamış.Bu durumda aracın bulunup devrinin gerçekleştirilmesi ve bayanın sorumluluktan kurtulması için yapılması gereken en etkili başvuru nereye ve nasıl olmalıdır?Cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.Saygılarımla...
Old 21-04-2006, 10:05   #2
denk

bana göre en etkili ve kestirme ol arabanın yeri biliniyorsa müvekkili bir senetle borçlandırıp ihtayiti haciz kararaı ile arabayı bağlatmak..böylece galericler de arabanın devrni almak zorunda kalır. yada noterde galerciye satış vekaleti verlebir.
Old 21-04-2006, 12:33   #3
Armağan Konyalı

Sayın denk

Başka bir şehirdeki bilinmeyen bir adreste aracı bulup icra memuru marifeti ile bağlatmaktaki çözümün maliyeti düşünülürse, karşımıza ayrı bir sorun çıkar kanısındayım.

Ne yapılması gerektiğini bana sorarsanız, bilmiyorum.

Saygılarımla
Old 21-04-2006, 13:18   #4
denk

sayın birdost; arabanın aynı galericinin başka bir şubesinde olduğu söyleniyor zaten...
not: sayın birdost ben de bir soru sormak istyorum ancak sitenin neresine yazacağımı bulamıyorum, yöneticic olarak yardımcı olurmusunuz.. teşekkürler
Old 21-04-2006, 14:55   #5
Armağan Konyalı

Sayın denk

Öncelikle yazacağınız konuya göre alan belirlemek için bulunduğunuz sayfanın sol üst tarafındaki FORUM butonunu tıklayarak alanların listesine ulaşın.

Hukuk Soruları
Meslektaşların Soruları
Hukuk Sohbetleri
ve benzeri bir alanı belirledikten sonra bu alanın adına tıklayın.

Açılan yeni alan sayfada alanda bulunan konuların listesinin altında YENİ KONU AÇIN butonunu tıklayın. Açılan beyaz sayfaya mesajınızı yazdıktan sonra alttaki butona tıklayarak gönderin. Kolay gelsin .

Saygılarımla
Old 21-04-2006, 15:03   #6
tugrahan

muvazalı şekilde borçlanması ve bu şekilde aracın yeri biliniyorsa haciz ve muhafaza bilinmiyorsa denetleme şube müdürlüğüne bağlama müzekkeresi alarak yapılabilir. Belki biraz maliyetli olur ama inanın tecrübe ile sabit kesin ve net çözümdür.
:-)
Old 21-04-2006, 15:08   #7
gunermeric

Benim de şu anda elimde böyle bir konu var. Ve aynı şekilde galeride sözleşme yapılmış ama noter sözleşmesi yok. Adam arabayı satmış, yıllar sonra kendisine araba için trafik ve vergi cezaları gelmiş. Aracın yeni sahibi de belli değil. Bizim elimizde galerici ile yaptığımız sözleşme var. Bu sözleşme ile galericiye karşı hükmen tescil davası açmayı düşünüyorum. Önce ihtarname çekicem tabi. Hem hükmen tescil hem de ödediği paraların iadesini istemeyi düşünüyorum. Belki iki ayrı dava söz konusu olacak. Benim aklıma gelen yol bu. Başka bir çözüm gelmedi. Senetle borçlandırma konusu sonuç doğurabilir belki ama ileride sorun yaratabilecek bir durum bence. Çünkü ortada bir sözleşme var ve bir nüshası da karşı tarafta. Bu nedenle bana en mantıklı yol bu gibi gözüktü. Fikri olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum. Teşekkürler

Av. Güner
Old 21-04-2006, 15:18   #8
erdal7

Hukukumuzda aracı satan kişi yönünden , alacaklıya karşı aracın devrini alması yönünde devre yönelik olarak veya devrinin sağlanması yönünde kendisini zorlayacak bir dava yok. Böyle bir dava açılamamasının sebebi 2918 sy. Karayolları Trafik kanunu 20 maddesinden kaynaklanmaktadır. Maddeye göre mülkiyet Noter de kati satış senedi yapılması ile geçmektedir. Uygulamada satıcıyı icra marifeti ile borçlandırıyorlar ve arabayı trafikten men edince olay zincirleme olarak çözülüyor.
Mülkiyet geçinceye kadar vergilerden hala satıcının sorumlu olduğu , kazalardan ruhsat sahibinin müteselsilen sorumlu olduğu ve trafik cezalarından yine satıcının sorumluluğunun devam ettiği bilinmelidir.

Saygılarımı sunarım . ERDAL
Old 21-04-2006, 15:27   #9
denk

sayın bir dost
zaman ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar...
Old 21-04-2006, 15:36   #10
tugrahan

Dedim ya en kestirme yol bağlamadır. Bir söz var dinszin hakkından imansız gelir diye,
dava açılması hususunda bilgim yok ama erdal7 ye katılıyorum bencede dava açılamaz. Açılsa dahi bir davanın ne kadar süreceği belli olmadığı için bu konularda acele etmede fayda var.
Selametle...
Old 21-04-2006, 15:58   #11
gunermeric

Sayın Erdal zaten ben de emin değildim ama bir yol olabilir diye düşündüm. Haklı olabilirsiniz. Uygulamada aracın bağlanması yoluyla daha kolay çözüldüğünü bir kaç meslektaşımdan duymuştum. Demek ki dava yoluyla çözemeyeceğiz ve hukuku dolanacağız. Ne yapalım.
Teşekkürler
Old 22-04-2006, 10:47   #13
Av.Özcan

BU konuyla alakalı olarak cevap yazan ve muvazaalı olarak borçlanma sureti ile arabayı bağlatmayı düşünen arkadaşlarımın kulağına küpe olsun....

Muvaazalı bir surette yani aslında gerçeği yansıtmayan birsurette ruhsat sahibinin borçlandırılması yoluyla adına kayıtlı olan aracın icra ve Trafik sureti ile bağlatmak suç teşkil edebilir.

Kamu kurumları aracı kullanarak dolandırıcılık suçu...İcra dairesini aracı kullanarak dolandırıcılık suçundan mahkumiyet alanları biliyorum...Aynı bu şekilde...Biraz dikkat...
Old 22-04-2006, 13:33   #14
tugrahan

Syn Özcan;
Haklı olabilirsiniz, bu suç olabilir yada olmayabilir burada kanaatimce bahsettiğiniz suçun unsurları oluşmaz ama tabi her olayın unsurlarıda farklıdır.
Kabul etmek gerekir ki, hoş bir yol değil bu yol, ama yapılabilecek başka yollar varsa bunları masaya yatırmamız gerekiyor.
Bilginize Teşekkürler.
Av.Hakan
Old 22-04-2006, 13:35   #15
lawyerh

sayın tuğrahan biraz daha net olurmusunuz lütfen
Old 22-04-2006, 13:44   #16
tugrahan

Açıkçası sayn. Lawyerh
"zaruretler mahsurları mubah kılar"
Av.Hakan
Old 11-05-2010, 17:08   #17
Mare Nostrum

Alıntı:
Yazan gunermeric
Benim de şu anda elimde böyle bir konu var. Ve aynı şekilde galeride sözleşme yapılmış ama noter sözleşmesi yok. Adam arabayı satmış, yıllar sonra kendisine araba için trafik ve vergi cezaları gelmiş. Aracın yeni sahibi de belli değil. Bizim elimizde galerici ile yaptığımız sözleşme var. Bu sözleşme ile galericiye karşı hükmen tescil davası açmayı düşünüyorum. Önce ihtarname çekicem tabi. Hem hükmen tescil hem de ödediği paraların iadesini istemeyi düşünüyorum. Belki iki ayrı dava söz konusu olacak. Benim aklıma gelen yol bu. Başka bir çözüm gelmedi. Senetle borçlandırma konusu sonuç doğurabilir belki ama ileride sorun yaratabilecek bir durum bence. Çünkü ortada bir sözleşme var ve bir nüshası da karşı tarafta. Bu nedenle bana en mantıklı yol bu gibi gözüktü. Fikri olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum. Teşekkürler

Av. Güner

Aynı durum şu an benim müvekkilim için de geçerli. 13.000 Tl kadar vergi ve trafik cezası oluşmuş. Başka bir meslektaşım, dediğiniz gibi senet düzenletip arabayı muhafaza etmek istemiş,fakat dolandırıcı(aracı üzerine almayan kişi) borcu kapatmış haciz sırasında. Sonrasında ise ödediği parayı almak için takip açılmış, itiraz sonrasında itirazın iptali davası açılmış.Ayrıca satış sırasında paranın ödendiğine dair hiçbir belge yok. Sadece o bedelin üzerine bir miktar daha eklemek suretiyle otomotiv şirketinden başka bir araç alınmış.Sizce nasıl bir yol izlenmeli?İtirazın iptali davası aleyhe biter sanırım,fakat araba ve vergi,trafik cezaları için ne yapılabileceği önemli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi