Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

MBB: Vekaleti olmayan vekilin mal beyanında bulunması

Yanıt
Old 14-02-2008, 00:55   #1
erkaniko

Varsayılan MBB: Vekaleti olmayan vekilin mal beyanında bulunması

Değerli Arkadaşlar,

yaptığım bir icra takibinde, bir avukat vekaleti olmadan borçlu adına mal beyanında bulunmuştur. Dosyadaki bir diğer borçlu tarafından kendisine vekaletname verilmiş fakat bahsettiğim şahsın vekaleti yok. Ama yine de o şahıs adına mal beyanında bulunulmuş ve dosya borcuna yetecek miktarda mal beyan edilmiş.

Şimdi bu durumda, dosya içerisinde geçerli bir vekaletname olmadan yapılan mal beyanı geçerli midir? MBB'den şikayet etsem o şahıs için hapis cezası çıkar mı? Buna benzer bir karar da bulabilmiş değilim.

Ben hapis cezası çıkmasa da şikayet dilekçemi vermeyi düşünüyorum.

Ne dersiniz? Bir düşüncesi olan var mı acaba?
Old 14-02-2008, 01:42   #2
FYLOZOF

Avukat,mal beyanı dilekçesine vekaletname eklemesi gerekirdi, eğer vekaletname yoksa, bu hususu tamamlaması için icra müdürü süre verebilirdi avukata. ama anladığım kadarı ile böyle bir durum yok tamamen usulsüz şekilde ve hukuki geçerliliği olmayan bir mal beyanı, şikayet için başvuru süreniz dolmadi ise hemen mbb suçundan şikayetçi olun . saygılar
Old 14-02-2008, 02:06   #4
erkaniko

Değerli Arkadaşlar,

ben dediğim gibi şikayet dilekçemi hazırlamıştım ama katkılarınızla biraz daha zenginleştirme imkanı buldum. teşekkür ederim

Başka görüşü olan varsa paylaşmasını rica etmekteyim
Old 14-02-2008, 12:38   #5
Hemocrania

iyi günler

Avukatın yaptıgı usulsüz mal beyanı nedeniyle borçluya cezaların şahsiliği ilkesine göre ceza verilemiyor bildiğim kadarıyla..sanırım vekaletsiz avukatın yaptıgı Mal beyanında da aynı durum sözkonusu olsa gerek.
Old 14-02-2008, 18:07   #6
Mehmet Haluk

bence bu durumda mal beyanının varlığından bahsedemeyiz ve mal beyanında bulunmamadan ceza almalı.vekalet olmadığına göre mal beyanıda yok hükmünde olmalı diye düşünüyorum.
Old 15-02-2008, 17:39   #7
avukat1980

vekaletsiz iş görme kapsamında bu beyanı vermiş sayılır.Bu durumda vekilin verdiği beyan cezaların şahsiliği gereğince müvekkiline cezayı gerektimez..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi