Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İskan,eksik ifa,kat irtifakı

Yanıt
Old 22-09-2011, 16:47   #1
gnchukukcu

Varsayılan İskan,eksik ifa,kat irtifakı

Müteahit M kendi arazisi üzerine yaptığı dairelere ilişkin arsa paylı kat irtifakı kuruyor. M protokol gereği yükümlülüklerini yerine getirmiyor ve yapının asansörünü tamamlamayarak teslim ediyor. Müvekkil dairesine elektrik bağlatmak için başvurduğunda M nin Ssk borçları vb. nedeniyle İskan ruhsatının olmadığını öğreniyor.Şuan hem protokol gereği yapılmayan eksik işlerin tazmin edilmesi hem de iskan ruhsatını almak istiyor.Konuyu daha önce de açmıştım ancak herhangi bir cevap alamadım.Tekrar açmak zorunda kaldım.Uzun zamandır araştırıyorum ancak henüz somut bilgi elde edemedim. Neler yapmalıyım?
Saygılarımla
Old 22-09-2011, 17:47   #2
ekinheval

Sorunuzun cevabı oldukça uzun ve ayrıntılı ancak öncelikle yapmanız gerekenler; inşaatın halihazır durumu, iskan ruhsatının alınabilmesi için tamamlanması gereken eksikliklerin kalem kalem miktar ve tutarı hakkında mahkeme kanalı ile tespit yaptırmak. Aynı zamanda ilgili belediyeye başvurarak iskan ruhsatı yönünden inceleme yaptırıp eksikliklerin belediye elemanları tarafından da tespitini yaptırmanızda da yarar var, (iskan alımına engel bir husus varsa projeye aykırılık vb) belediyece tespiti mümkün olabiliyor.

Artık İmar kanununda yapılan yeni düzenleme ile iskan ruhsatının alınması için SSK ilişiksizlik belgesi aranma koşulu ortadan kaldırılmıştır. Yani müteahhidin SGK borcu olması iskan ruhsatı alınmasına engel teşkil etmiyor.

Tespit raporunu aldıktan sonra eksikliğin giderilmesi için öncelikle yükleniciye ihtar göndererek eksikliğin tamamlanması için kendisine süre verip gidermezse ve eğer müvekkilinizin ödeyebileceği bir tutarda ise eksikliği giderip bedelini kendisinden talep edebileceğinizi bildirebilirsiniz.

Tabi başka seçeneklerde mümkün. Bu konuda 15. Hukuk Dairesi içtihatlarını okumanızı öneririm.
Old 22-09-2011, 21:21   #3
gnchukukcu

Sayın meslektaşım verdiğiniz cevap için çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.Tapuda arsa payına bağlı kat irtifakı olduğundan tapuyu müvekkilin üzerine alması için iskan ruhsatını aldıktan sonra apartmanca seçilecek bir temsilci tarafından kat mülkiyetine mi dönüştürülecek?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi