Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukat Kimlik Belgesiyle İşlem Yapmayan Banka Maddi ve Manevi Tazminata Mahkum Edildi

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2009, 10:01   #31
AvTürk

sn özoğul, sn lawyer_721 gayet güzel açmış. bir savcının başına bunlar gelebilir mi?? kimliğiyle işlem yapamayan ya da saatlerce bekleyen bir hakim olabilir mi?? ya da haksız aranan, tartaklanan, saatlerce duruşma bekleyen bir savcı gördünüz mü??

dolayısıyla hayır, avukatın bu ülkede adaletin 3 sac ayağından biri olduğu kusura bakmayın sadece masaldan ibarettir.
Old 11-02-2009, 17:10   #32
yavuzselimaydın

sayın lawyer;
en etkili olan noter huzurunda bankadan kısmi ödemeyi talep etmenizdir.emin bu sefer zaman kaybetmeyeceksiniz.keza ya ödemenizi aksatmadan yaparlar yada siz notere durumu tspit ettirip çıkar gidersiniz.bu durumda da forumun başındaki meslektaşımız gibi bir zafer kazanacaksınızdır.
saygılarım.....

NOT:Sayın Mustafa Ünsalın davasının neticesinden haberi olanlar var mıdır ?
Old 11-02-2009, 23:03   #33
Veysel Danış

Alıntı:
Yazan lawyer_721
1-2 ay önce yukarıdaki mesajı yazmıştım. bugün itibarıyla ben de kimlikzede oldum bankanın da ismini zikrederek olayı anlatmak istiyorum. bu sefer uzun yazacağım
bugün x (bir meslektaşın uyarısı üzerine banka ismini sildim)bankasına müvekkilime ait daha önce zamanında ibraz edilmiş; ancak kısmi ödemesi alınmamış bir çekin kısmi ödemesini almak için gittim.vekletname+dilekçe+çekin aslını da yanımda götürerek. önce vekaletnameye itiraz ettiler. ahz-u kabza yetkilidir yazısını yetersiz gördüler. her zamanki gibi olay bankanın hukuk danışmanına (genel merkezine) intikal etti. gelen cevap olumsuz ahz-u kabz yetkisi kısmi ödemeyi almanız için yeterinci sizi yetkili kılmıyor. ben de yazılı cevap istedim. "ekli vekaletnameniz dilekçenizde belirttiğiniz işlemi yapmak için yeterli değil" yazısını haliyle vermediler. müdüre çıktık. yazılı cevap verin dedi tekrar hukuk danışmanına başvurdu, en sonunda kısmi ödemeyi verin dediler.
ben de bir avukat olarak küçük bir zafer kazanmanın sevinciyle coşarken; ama avukatlık kimliğiyle bunu veremeyiz dediler. bende de gerçekten başka kimlik yoktu. o zaman tekrar yazılı cevap verin diye ısrar ettim. "sen yarın nufus cüzdanını getir sana parayı verelim. bak iki saattir bizi uğraştırıyorsun. biz bu kimlikle parayı da vermiyoruz, dilekçene de cevap vermiyoruz" dediler.
ben de altta kalmayayım diye şu cevabı verdim:
"birincisi zorluk çıkaran sizsiniz. asıl siz beni 2 saat beklettiniz. ikincisi ben nüfus cüzdanımla başvurmayacağım. üçüncüsü yarın noterle birlikte gelip bu durumu tespit edeceğim."
kesinlikle bu işin peşini bırakmayacağımı belirtmek istiyorum. yapmayı düşündüğümü aşağıya yazıyorum. eklemek istediğiniz başka hususlar varsa onları da yaparım.
1-baroya olaya müdahale olması için başvuruda bulunacağım.
2-savcılığa suç duyurusunda bulunacağım.
3-maddi ve manevi tazminat davası açacağım.
4-çeki icraya koyacağım ayrıca kısmi ödeme için banka leyhine adi takipte bulunacağım.
5-noteri götürmeyi de unutmayacağım

Sevgili meslektasim, dik durusunu tebrik ediyorum, hepimiz adina olayin takipcisi olmani talep rica ve umid ediyorum
Old 05-04-2009, 23:54   #34
ulak

Soru

Sayın meslektaşlarımın düşüncelerine sygı duyarak, bir düşüncemi dile getirmek istiyorum. Acaba avrupa uyum yasaları v.s. Avrupada bir avukatın yaptığı sözleşme veya bir belge noterlerin düzenlediği evrak niteliğinde olurken; Yurdum da hala daha vukat kimliği ile banakdan para çekemiyoruz ? Yoksa bize verilen kimliklerinde mi noter tastikli olaması gerekiyor ? Bankada avukat kimliği ile para çekelim. Sonra sahte nüfus cüzdanı ile vekalet noterden çıkarılyor acaba noterler kimliğin gerçek olup olmadığını araştırma yükümlülükleri var mı ? Çok ilginç avukatın üstü aransa ne olur ?Sayın meslektaşım, bir avukatın bürosunun aranması için neden savcılık iznine ve savcı huzurunda arama yapılıyor ? Bence birazda meslektaşların kendilerini sorgularken ufkumuzu geniş tutup ben avukatım. Avukat olarak diğer insanlardan ve mesleklerden mesleki farklılığımızı anlayıp farklı düşünmesinin gerekliliğinin kaçınılmaz olduğunu idrakin de olmalıyız.
Çok acı bir gerçekki avukatın sorunları barolarca ve Barolarlar Birliğin de dile getiriliyor. Somut olarak ne çözüm getirilmiş ? Bu sorun her halde çok büyük sorun her halde. İlk önce avukat farklılığını anlayınca çözüme bence başlamış oluruz.
Old 11-05-2009, 12:31   #35
kamran

sayın meslektaşım lawyer 721 sizi kutluyorum böyle hukukçu olmak gerek, çünkü mesleğimiz tamamen saygın olacaksa ancak bu şekilde saygı görecektir mesleğimizin saygınlığını koruduğunuz için size minnettarız.
Old 11-05-2009, 22:04   #36
mdelen82

sayın 721,Azim ve kararlılığınız için tebrik ederim.

ferdinand II
Old 21-05-2009, 10:14   #37
sahinaydın

Meslektaşı olacağım için gurur duyuyorum,
Teşekkürler ve tebrikler Sn. Av.Mustafa Ünsal!
Mesleğin mirasının küllî halefi biz stajyerlere biraz olsun iyi bir imaj vasiyet eden tüm üstadlarıma saygılar...
Old 10-07-2009, 12:26   #38
Av.Özgür KARABULUT

Değerli Meslektaşlarım;

7 Temmuz 2009 günü, PTT'ye gidip ismime havale yoluyla gelen parayı çekmek üzere TBB Avukatlık Kimliğimi verdim. Gişe memuru ile aramıdaki diyalog:
Memur: Kimliğiniz yok mu?
Ben: Hanımefendi elinizdeki kimlik belgesidir.
Memur: Bu kimlik ile işlem yapamam.
Ben: Nasıl yapamazsınız, gerekçesi nedir?
Memur: Sizin gibi 20 Avukat bu kimlik ile işlem yapmak istedi ama yapamıyorum.
Ben: Fakat ben ilk defa geliyorum ve gerekçenizi gerçekten merak ettim.
Memur: Talimat böyle...

Bu diyalog üzerine Müdür ile görüştüm. Aynı şekilde ondan da "İşlem yapamayız" yanıtını aldım. Bu yaptıklarının Avukatlık Kanunu'nun 9. maddesine aykırı bir davranış olduğunu ifade ettim ve hemen orada bir dilekçe kaleme alıp dilekçemi verdim ve oradan ayrıldım.

Bugün itibariyle de İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına "Görevi İhmal" nedeniyle görevli gişe memuru ve Müdür hakkında 2009/64563 Hz. numarasına kayıtlı suç duyurusunda bulundum. Akabinde de tazminat davası açmayı planlıyorum.

Bana gerekçe olarak bir kaç yönetmelik (Karaparanın Aklanması ve Suç Gelirlerinin Aklanmasına ilişkin yönetmelikler) sundular. Ancak; bir Kanun hükmünün yönetmelik maddesi ile nasıl hükümsüz kılındığına aklım ermedi. Sn. meslektaşım Av. Mustafa Ünsal'ın davaları ile ilgili Yargıtay ve Danıştay kararlarını da okudum. Aklım hala almıyor! Soruşturma ve davadaki gelişmeleri paylaşacağım.

Saygılar...
Old 13-07-2009, 07:28   #39
Av.Barış

Alıntı:
Yazan Özgür KARABULUT

Bana gerekçe olarak bir kaç yönetmelik (Karaparanın Aklanması ve Suç Gelirlerinin Aklanmasına ilişkin yönetmelikler) sundular. Ancak; bir Kanun hükmünün yönetmelik maddesi ile nasıl hükümsüz kılındığına aklım ermedi. Sn. meslektaşım Av. Mustafa Ünsal'ın davaları ile ilgili Yargıtay ve Danıştay kararlarını da okudum. Aklım hala almıyor! Soruşturma ve davadaki gelişmeleri paylaşacağım.

Saygılar...

Bizim sistemimiz hukukçu yetiştirmiyor.Yoksa siz bazı yüksek yargı organlarında çalışan kişilerin hukukçu olduğunu mu sanıyorsunuz!

Bu kararı okuduğum zaman bende çok şaşırmıştım.Bir hukukçunun nasıl kanunu es geçip yönetmeliği uyguladığını merak etmiştim.Ama bunların hukukçu olmadığını görünce artık şaşırmıyorum
Old 13-07-2009, 20:53   #40
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Özgür KARABULUT
Değerli Meslektaşlarım;

7 Temmuz 2009 günü, PTT'ye gidip ismime havale yoluyla gelen parayı çekmek üzere TBB Avukatlık Kimliğimi verdim. Gişe memuru ile aramıdaki diyalog:

Bu diyalog üzerine Müdür ile görüştüm. Aynı şekilde ondan da "İşlem yapamayız" yanıtını aldım. Bu yaptıklarının Avukatlık Kanunu'nun 9. maddesine aykırı bir davranış olduğunu ifade ettim ve hemen orada bir dilekçe kaleme alıp dilekçemi verdim ve oradan ayrıldım.

Bugün itibariyle de İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına "Görevi İhmal" nedeniyle görevli gişe memuru ve Müdür hakkında 2009/64563 Hz. numarasına kayıtlı suç duyurusunda bulundum. Akabinde de tazminat davası açmayı planlıyorum.

Saygılar...
Sayın Karabulut, gelişmeleri büyük bir dikkatle takip edeceğim. Umarım hareketiniz tüm avukatlarca benimsenir...

Alıntı:
Yazan Av.Barış
Bu kararı okuduğum zaman bende çok şaşırmıştım.Bir hukukçunun nasıl kanunu es geçip yönetmeliği uyguladığını merak etmiştim.
Sayın Av.Barış, ben daha bu yaşımda, henüz öğrencilik hayatımda öyle hakimler gördüm ki, "uygulanması mümkün değil", "uygulanması kaos yaratır" diye kanunu uygulamıyorlar. Bakanlık ise hakimlerin bu tavrını yorum olarak görüyor...
Old 13-07-2009, 21:00   #41
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan lawyer_721
1-2 ay önce yukarıdaki mesajı yazmıştım. bugün itibarıyla ben de kimlikzede oldum bankanın da ismini zikrederek olayı anlatmak istiyorum. bu sefer uzun yazacağım
bugün x (bir meslektaşın uyarısı üzerine banka ismini sildim)bankasına müvekkilime ait daha önce zamanında ibraz edilmiş; ancak kısmi ödemesi alınmamış bir çekin kısmi ödemesini almak için gittim.vekletname+dilekçe+çekin aslını da yanımda götürerek. önce vekaletnameye itiraz ettiler. ahz-u kabza yetkilidir yazısını yetersiz gördüler. her zamanki gibi olay bankanın hukuk danışmanına (genel merkezine) intikal etti. gelen cevap olumsuz ahz-u kabz yetkisi kısmi ödemeyi almanız için yeterinci sizi yetkili kılmıyor. ben de yazılı cevap istedim. "ekli vekaletnameniz dilekçenizde belirttiğiniz işlemi yapmak için yeterli değil" yazısını haliyle vermediler. müdüre çıktık. yazılı cevap verin dedi tekrar hukuk danışmanına başvurdu, en sonunda kısmi ödemeyi verin dediler.
ben de bir avukat olarak küçük bir zafer kazanmanın sevinciyle coşarken; ama avukatlık kimliğiyle bunu veremeyiz dediler. bende de gerçekten başka kimlik yoktu. o zaman tekrar yazılı cevap verin diye ısrar ettim. "sen yarın nufus cüzdanını getir sana parayı verelim. bak iki saattir bizi uğraştırıyorsun. biz bu kimlikle parayı da vermiyoruz, dilekçene de cevap vermiyoruz" dediler.
ben de altta kalmayayım diye şu cevabı verdim:
"birincisi zorluk çıkaran sizsiniz. asıl siz beni 2 saat beklettiniz. ikincisi ben nüfus cüzdanımla başvurmayacağım. üçüncüsü yarın noterle birlikte gelip bu durumu tespit edeceğim."
kesinlikle bu işin peşini bırakmayacağımı belirtmek istiyorum. yapmayı düşündüğümü aşağıya yazıyorum. eklemek istediğiniz başka hususlar varsa onları da yaparım.
1-baroya olaya müdahale olması için başvuruda bulunacağım.
2-savcılığa suç duyurusunda bulunacağım.
3-maddi ve manevi tazminat davası açacağım.
4-çeki icraya koyacağım ayrıca kısmi ödeme için banka leyhine adi takipte bulunacağım.
5-noteri götürmeyi de unutmayacağım

Takibinizi İflas yoluyla yapın... derim.
Old 14-07-2009, 21:48   #42
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Takibinizi İflas yoluyla yapın... derim.
arada uzun zaman geçti. mesajımda belirttiğim gibi;
1-banka aleyhine icra takibinde bulundum. tıpış tıpış parayı (ferileriyle birlikte) ödediler
2-suç duyurusunda bulundum. takipsizlik kararı verildi. gerekçesi de; avukatlık kanununa muhalefetin ceza kanunlarında suç sayılmadığı, özel banka olduğu için görevlilerin devlet memuru olmadığı dolayısıyla görevi ihmal suçunun oluşmadığı.. ben de takipsizlik kararına artık itiraz etmedim.
3-manevi tazminat davasını açmak için bir meslektaşıma vekaletname bile çıkardım. ancak yüksek mahkemelerin bazı kararlarını görünce davayı açmaktan vazgeçtim. bunun için de meslektaşlarımdan özür dilerim.
yukarıda bankaların uygulamalarına ptt de iştirak etmiş. maalesef bu zincire yeni halkalar eklenecek gibi görünüyor.
Old 14-07-2009, 21:53   #43
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Özgür KARABULUT
Değerli Meslektaşlarım;

Saygılar...
şimdiden kolay gelsin.
Old 23-10-2009, 12:31   #44
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Özgür KARABULUT
Değerli Meslektaşlarım;

Bugün itibariyle de İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına "Görevi İhmal" nedeniyle görevli gişe memuru ve Müdür hakkında 2009/64563 Hz. numarasına kayıtlı suç duyurusunda bulundum.

Soruşturma ve davadaki gelişmeleri paylaşacağım.

Soruşturmaya ilişkin TAKİPSİZLİK kararını bugün itibariyle tebliğ aldım:

Özetle; Genelge'ye ve Danıştay kararına atıf yapılarak takipsizlik verilmiş.

Genelge'nin Kanun'dan üstün olduğu (?) tevsik edilmiş oldu.

İtiraz başta olmak üzere kanun yollarını kullanmaya devam edeceğim.

Saygılar...
Old 23-10-2009, 12:40   #45
Avukaat

Alıntı:
Yazan av.remzieroglu
Avukat Kimlik Belgesi ile işlem yapmayan Halk Bankası Genel Müdürlüğü aleyhine Manisa Barosu avukatlarından meslektaşımız Av.Mustafa ÜNSAL'ın Akhisar 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde açtığı maddi ve manevi tazminat davası kabul edilerek Banka'nın maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Kaynak:TBB.

Sevgili meslektaşlarım,
Avukat Kimliğimiz ile işlem yeptırmayı bende çok istiyorum ancak şöyle bir problem var. bankaların sistemlerinde ehliyet, nüfus kağıdı ve pasaport gibi kimlik belgelerinden işlem yapılabiliyor. yani gişedeki personel kabul etse bile bankanın sistemi kabul etmiyor. bu durumda yapılması gereken en uygun şey bankalara sistemlerini değiştirmesi için baskı yapmamız olacaktır. yoksa şu müdür yapmadı, bu personel kabul etmedi diye dava açmak işin kolayına kaçmaktır. ki sonuçta mahkum ettiğiniz kişi müdür veya personel oluyor. yani Bu İŞTE GÜNAHI OLMAYAN KİŞİLER oluyor. Siz bunu iyiniyetle ya da hakkaniyetle bağdaştırabiliyor musunuz?
Old 23-10-2009, 18:31   #46
oguzhand0

Temmuz ayında da dediğim gibi gelişmeleri halen takip ediyorum. Elimden gelen, gelebilecek her türlü yardımı, desteği de vermeye hazırım.

Kolay gelsin Özgür Bey.
Old 23-10-2009, 18:54   #47
Avukaat

Yani siz bankayı tazminata mahkum ettiyorsunuz ama sonuçta iş dönüp dolaşıp işlemi yapamayan personelin başına patlıyor.
Old 26-10-2009, 23:04   #48
Franz Kafka

Bence yapılacak en doğru hareket avukatların baroya bu konuda baskı yapması olur.Baro isterse -eminim ki- en basit şekilde bankalarla daha doğrusu bağlı bulunduğu kuruluşla görüşerek halledebilir diye düşünüyorum.Bu konuda da yine avukatlara baroya durumu anlatma konusunda büyük görev düşüyor.
Old 02-07-2010, 09:44   #49
oguzhand0

Bir nebze daha ilerleme kaydedildi. Hayırlı olsun...

http://www.barobirlik.org.tr/calisma...30_kimlik.aspx

Avukatlık kimliğinin ... şubelerinde geçerli kimlik olarak kabul edilmeyip, yasa ile avukatlara tanınan hakkın kullanılmasının engellenmesi nedeniyle mağdur edilen İstanbul Barosu avukatlarından ....'nın İstanbul 6. İcra Müdürlüğü'nün 2009/34005 E. sayılı dosyası ile yapmış olduğu takibe kurumun itiraz etmesi üzerine İstanbul 7. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliğinde 2009/60E. sayılı dosyası ile açmış olduğu itirazın iptali davasında, Yerel Mahkeme 27.04.2010 tarihinde davanın kabulüne karar vermiştir.

MÜKERRİR MESAJ (:
Old 02-07-2010, 13:33   #50
Av.Özgür KARABULUT

Değerli Meslektaşım;

"Hayırlı olsun" diyeceğim ama maalesef içimden gelmiyor. Bildiğiniz gibi resmi kurumlar kanun-mahkeme kararı takmıyor, genelgeye bakıyor. Ne zamanki bakanlıklar "Avukat kimliği resmi kimlik hükmündedir" diye bir genelge çıkarır, o zaman kurumlar kabul eder.

Saygılarımla...
Old 22-02-2011, 12:47   #51
oguzhand0

İstanbul Barosu' na mensup meslektaşımız Av. Mehmet Emre GÜNAY bankadaki mevduatını çekmek için bankaya Avukat Kimliği' ni ibraz etmiş, banka ise bir yönetmeliği gerekçe göstererek mevduatın yalnız nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi ile çekilebileceğini beyan etmiştir. Bu hali tutanak altına alan Sayın meslektaşımız banka aleyhine ilamsız icra takibi başlatmış ve bankanın takibe itiraz etmesi üzerine itirazın iptali davası açmıştır.

Açılan dava meslektaşımız lehine sonuçlanmış, kararın bankaca temyiz edilmesi üzerine karar Yargıtayca ONANMIŞTIR.

Sayın Av.Mehmet Emre GÜNAY tarafımca aranmış; gerek şahsım, gerekse mensubu olmaktan gurur duyduğum Eskişehir Barosu adına bu onurlu davranışı sebebiyle tebrik edilmiştir.

İlgili haber için;
http://www.barobirlik.org.tr/Detay.aspx?...&Tip=Haber

Sayın meslektaşımı meslek onuruna ve kimliğimize sahip çıktığı için tekrar tekrar kutluyorum.
Old 22-02-2011, 16:27   #52
Av.Ozan Kayahan

Sayın Meslektaşımı canı gönülden tebrik ediyorum. Keyfilik meraklılarının kulağına küpe olsun.
Old 10-03-2011, 13:13   #53
yavuzselimaydın

Avukat kimliklerine muhalefet moda oldu sanırım. Önce bankalar başladı avukat kimliğini resmi kimlik yerine koymamaya, akabinde PTT. Son olarak da Turkcell başladı bu muhalefeti uygulamaya. Turkcell'de ki uygulama daha önce var mıydı bilmiyorum ama ben yeni şahit oldum. Sıradan bir tarife işleminde avukatlık kimliğimi kabul etmemekte direndiler. Her ne kadar tutanak tutmaya başlayınca uygulamalarından caymış olsalar da buna yeltenmeleri ve başka avukatları mağdur etmeleri kabul edilemez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi