Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Linux Kullanımı

Yanıt
Old 25-11-2023, 11:15   #1
averozkan

İnceleme Linux Kullanımı

Merhaba,

Bu konuda eski bir konu varmış ama kapatılmış,

Ben de yıllardır MS alternatifi olarak linux kullanmaya/denemeye çalıştım ve sonunda 6 aydır ev ve büroda linux ile tüm mesleki işlerimi yapabiliyorum. Xubuntu (22.04 LTS) kullanıyorum.

Öncelikle MSO yerine açık kaynak ofis programları (LibreOffice kullanıyorum) gayet yeterli.
UETS ile gelen *.tiff uzantılı dosyaları snap mağazasındaki İrfanView (Wine) yazılımı ile açıyorum (windowsda iken de bunu kullanırdım)
Yine *.rar sıkıştırmalı dosyalar için de WinRar (Wine) snap mağazası’nda var (bu Wine versiyonlu İrfanView ve WinRar için ayrıca Wine kurulmasına gerek olmuyor)
Ayrıca Wine da kurdum, artık çok kararlı çalışıyor eskisine nazaran..
Dosyaları bulutta saklamak için windowsta Google Drive kullanırdım ancak linuxda bu zor, ocam-fluse teknikleriyle ancak buluttan erişilebiliyor, bilgisayarda yedeklenmiyor. Neyseki mega linux’da gayet güzel çalışıyor ve 20 GB ücretsiz (Google Drive 15)

En önemli sorun uyap eİmza’yı kurmaktı. Zaten o işi bir şekilde halledince linux’a geçtim.
Hala tam olarak çözmüş de değilim aslında.. Xubuntu/Ubuntu tercih etmemin sebebi rastlantı.. Önce eski bir dizüstünde pardus 2021 kurdum ki uyap eİmza (https://sourceforge.net/projects/e-imza-kur/ sayfasındaki yöntemle) kolayca kuruldu ancak 2022 şubat ayında windowsda rahatça çalışacak i5/8RAM bir dizüstü 8bin iken 3bin TL’ye linux çalışabilir bir centrino/4RAM HP dizüstü aldım (linux ile paranız cebinizde kalır) fakat bu dizüstü nvm tipi SSD kullandığı için pardus kurulamadı (bu arada pardus ekibi çok ilgili mesaj ve email ile çok destek oldular ama pardusda driver eksikleri çok henüz) Ben de hafif ve hızlı olduğu için Xubuntu kurdum. İlk olarak şuna çok sevindimki ; windowsda çalıştırmak için 1 saat driver/yazılım yüklemek için uğraştığım kablosuz samsung yazıcı xubuntuda hemen çalışmaya başladı.

Sorun şu ki sourgeforge kaynağındaki yöntemle Xubuntu 20.04 LTS’ye eİmza kurulumu yapılıp çalıştırılabiliyor (sadece eDevlet girişi ile) ancak sıfırdan 22.04 LTS’de kurulum yapılsa da kırmızı token 2 sn sonra görülemiyor. Ben de 20.04 kurup 22.04’e yükselttim, bu şekilde uzun süredir kullanıyorum. Belki biri 22.04 üzerine nasıl kurulduğunu burada bir meslekdaş biliyordur, yardımcı olur, net’de çok bilgi var (mesela https://www.aksari.av.tr/avukat-uyap-linux) ama ben ancak bu şekilde yapabildim. Sistem çökmesin diye fazla da kurcalamıyorum zaten..

Genel olarak windowsa göre daha hesaplı bir bilgisayar ile daha hızlı akıcı bir kullanımı vardır linux’un.. Herkese tavsiye ederim ama birazcık okuma araştırma yapmak gerekiyor (mesela başlangıç için sudo terminal nedir vs vb)

Linux deneyimlerimizi ve bilgilerimiz paylaşmaya devam etmemizi dilerim..
Old 29-11-2023, 12:31   #2
Av. Erdem Akçay

Bilgiler için teşekkürler meslektaşım. Linux'ı kişisel bilgisayarımda da hiç denemedim. Windows ve MacOS'ta bile bu kadar sorun çıkarken, Linux'a cesaret edemedim.

Ucuza getirmek için bilgisayarı FreeDos yani işletim sistemsiz alıp, windows'u OEM olarak satın alıyorum. Şu an 50 TL'ye almak mümkün. Kurulumu da kolay malum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi