Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası açtım, eşyalarımı nasıl alırım/ tazminat davası açabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 18-01-2011, 12:29   #1
Konuk met

Varsayılan boşanma davası açtım, eşyalarımı nasıl alırım/ tazminat davası açabilir miyim?

merhaba
ben yaklaşık 9 ay önce eşimle evlendim.ancak eşimin özellikle mezhebimden dolayı sürekli hakaretlerine maruz kaldım.üstelik bu hakaretler yanlızca mezheplede alakalı değildi.ailemi küçük görüyor küfrediyordu.beni eşya gibi kullanıyordu.yani onun işlerini gören bunun karşılığında da maddi ihtiyaçlarını bir eşya bir köle gibi görüyordu.salonda otururken ben mutfakta duymadığım için cep telefonuyla arayıp çay isteyebilecek kadar anormal bir insan.eve misafir istemiyordu.benim ailemi hiç istemiyordu.7 aylık evliliğim zarfında birkaç kişi ancak evime gelebilmiştir.gelenlerede bir hoşgeldin deme nezaketinde bile bulunmayan birisi.en son beni yataktan atıp evden kovdu birde dövmeye kalktı hamile halimle.ama bunları kanıtlayacak ne bir şahidim nede delilim var.yanlızca gece o kadar kötü oldumki bu hakaretler karşısında teyzemi aradım gizlice ve ona anlattım.ertesi gün sabah erken işe gittim.işe giderken birde eski işyerimden bir ablayı arayıp durumu anlattım.tabi sadece bedenim işe gitti.kafam hiç yerinde değildi.işyerindede ağladım zaten sürekli.sonrada babamların evine gittim.ama evden üstümdekiler dışında hiçbirşey almadım.eşim silahlı ve korktuğum biri olduğu için eve gidip eşyalarımı alamadım.daha sonra mahkemeden ara karar çıkarttırıp eşyalarımı almaya gidecektik.avukatım son kez eşimi arayıp bizim polis ve icra memuruya çilingirle kapıyı açtırıp eşyaları alacağımızı ama güzellikle verecekse bunlara hiç gerek olmayacağını söylemiş.eşimde peki ama şu an şehir dışındayım bir gün vererek şu gün şu saatte gelin demiş.bizde o gün o saatte gittik tam sitenin kapısına geldik.eşyalar yokki demiş.kardeşiyle gelip aldılar demiş.avukat eve gidip baktığında gerçekten eşyaların olmadığı hakkında tutanak tutmuş.ben bu durumda ne yapabilirim.lütfen yardım edin bana.birde eşim çocuğun benden olduğundan bile şüpheliyim demiş.dna testi isteyeceğim demiş.bu durumda dna testini boşanma davası içerisindemi isteyecek yoksa başka bir davaylamı isteyecek.birde test pozitif olacağım için eşimden bunun acısını nasıl çıkarabilirim.bu kadar edepsiz bir iftiraya maruz kalmamın bedelini ondan nasıl alabilirim.manevi bedelini zaten alamayacağım ama maddi bedelini sırf onu süründürmek için nasıl alabilirim.saygılarımı sunar, şimdiden teşekkür ederim.
Old 21-01-2011, 11:43   #2
uye8490

Sayın konuk,
Davanızı bir avukattan hukuki destek alarak takip etmektesiniz.Dava ile ilgili ayrıntılara avukatınız vakıf olduğundan ,onun yol göstericiliği ile yolunuza devam etmeniz sizin için en sağlıklı sonucu verecektir.

Nesebin reddi davası, boşanma davasından ayrı olarak açılan bir davadır.Eşinizin açacağı nesebin reddi davası lehinize sonuçlanırsa , bu tür bir davayla karşı karşıya kalmış olmanın ,gerek toplumsal hayatta size yarattığı zorluklar, gerekse iç dünyanızda sebebiyet verdiği yıkım nedeniyle manevi tazminat davası açma hakkınız vardır.Ancak manevi tazminatta amaç ,tarafların karşılıklı intikam duygularını karşılamak değil,gerçekten yaşamış oldukları acıyı hafifletmeye yardımcı olacak bir tazminata hükmetmektir.

Eşyalarınız için aynen iadelerini mümkün görülmez ise bedellerinin tarafınıza ödenmesi talepli bir dava açabilirsiniz. Eşyaların götürüldüğü yeri biliyorsanız önce burada tespit yaptırmanız da mümkündür.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi