Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuklarla şahsi münasebetin yeniden düzenlenmesi davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-11-2008, 12:42   #1
Konuk

Varsayılan çocuklarla şahsi münasebetin yeniden düzenlenmesi davası

Ben 1984 doğumluyum 16 yaşındayken evlendim 6 sene evli kaldım bu evliliğimden 2 çocuğum oldu şimdi elimde mahkeme kararı var, her ayın 1. ve 3. cumartesi günü artı her sene temmuz ayının 1. gününden 31.gününe kadar yanımda kalmaları hakkına sahibim. ama eski eşim evlendiğim için problem çıkartıyor,büyük olan oğlum gelmek istiyor ama küçük olanı yani kızıma psikolojik baskı uyguluyor,kızım gelmek istemiyor şahısta ben seni istemeyen çocuğu zorla gönderemem diyor,bana dava açmış,şahsi münasebetimin yeniden düzenlenmesi için,elindeki tek kozda benim 3 çocuklu bir adamla evlenmiş olmam,ve çocuklarımı düzgün yetiştiremiyormuşum,temiz bakamıyormuşum, benim kızımı en son gördüğümde kafası sirkeyle doluydu sanki kendileri düzgün bakıyorlar,mahkeme hala devam ediyor,bu süre içinde bile göremiyorum kaç defa polisle gittim ,icraya başvurdum ama maddi sıkıntı yüzünden gidemiyorum,avukat tutucam, hepsi parayla oluyor,ben iyice bunaldım lütfen bana akıl verin,yardım ederseniz sevinirim şimdiden çok teşekkürler
Old 15-11-2008, 16:31   #2
Themis99

Sayın katılımcı,
çocuklarla şahsi müsabet tesisi için daha önce yaptığınız üzere icra takibi başlatmanız gerekmektedir.

Davanın reddi açısından karşı delillerinizi ve beyanlarınızı sunmanız gerekmektedir.

Soru ve sorunlarınız hakkında mutlaka bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız, mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla ücretsiz bir avukatın hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir.
Old 16-11-2008, 01:23   #3
üye18332

Sayın Konuk;

İcra masraflarını sizin karşılamanız gerekli bu konuda yapılabilecek bir şey yok .Ancak maddi durumunuzun uygun olmadığını ispatlayarak bulunduğunuz ilin barosuna başvurabilir ve avukat yardımı için talepte bulunabilirsiniz.

Hak kaybına uğramak istemiyorsanız size önerimiz mutlaka bir avukattan hukuki yardım almanızdır.

Diğer açıklamaları zaten meslektaşım yapmış.

Saygılarımla,
Old 23-11-2008, 13:35   #4
Konuk

Soru çocuklarım

ben geçen günde yazmıştım, cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, şimdi bi sorum daha var, eski eşim çocuklarımı görmemem için şahsi ilişkimin yeniden düzenlenmesi için dava açmış 3 duruşma geride kaldı, en son duruşmada şahitler dinlendi benim 3 eski eşimin 2 şahidi vardı benimkiler geldi eski eşimin bir şahidi gelmedi ve duruşmalar şimdiye kadar nerdeyse hep benim tarafımdan güzel oldu acaba bu davayı eski eşim kazanabilirmi, ben polis tutanaklarını icra belgelerini hepsini içeri sundum, gerekçesi benim çocuklarımı aramadığımdı ben bunun yalan olduğunu kanıtladım, diğer gerekçeside benim 3 çocuklu bir adamla evlenmiş olmamdı bu gerekçe acaba benim çocuklarımı görmemi engeller onun davayı kazanmasını sağlarmı? şimdiden teşekkürler.
Old 23-11-2008, 14:06   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
ben geçen günde yazmıştım, cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, şimdi bi sorum daha var, eski eşim çocuklarımı görmemem için şahsi ilişkimin yeniden düzenlenmesi için dava açmış 3 duruşma geride kaldı, en son duruşmada şahitler dinlendi benim 3 eski eşimin 2 şahidi vardı benimkiler geldi eski eşimin bir şahidi gelmedi ve duruşmalar şimdiye kadar nerdeyse hep benim tarafımdan güzel oldu acaba bu davayı eski eşim kazanabilirmi, ben polis tutanaklarını icra belgelerini hepsini içeri sundum, gerekçesi benim çocuklarımı aramadığımdı ben bunun yalan olduğunu kanıtladım, diğer gerekçeside benim 3 çocuklu bir adamla evlenmiş olmamdı bu gerekçe acaba benim çocuklarımı görmemi engeller onun davayı kazanmasını sağlarmı? şimdiden teşekkürler.

Sayın Konuk,

Anlattığınız kadarıyla dava lehinize gitmektedir. Sizin yeniden evlenmiş olmanız, kişisel ilişkinin sınırlanması için yeterli sebep değildir.

Lütfen benden önce yazan meslektaşlarımızın uyarılarına uyup, bulunduğunuz ilin Baro-Adli Yardım Bürosundan avukat talep edin. Dosyadaki ayrıntıları bilemeyeceğimiz için, doğru yönlendiremeyebiliriz. Dosyaya vakıf olacak bir avukat hak kaybınıza uğramamanızı sağlayacaktır.
Old 23-11-2008, 14:37   #6
Konuk

şimdi ben icraya başvurdum ve icra takibine devam edersem şahısa ne gibi zarar verebilir bu belge, davanın sonuçlamnasına yardımcı olurmu, ben kazasnabilirmiyim davayı... teşekkürler.
Old 23-11-2008, 15:24   #7
Av. Can DOĞANEL

İcraya başvurmuş olmanızın mevcut dava ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu durum eski ve halen yürürlükte olan mahkeme ilamından doğan hakkınızın karşı taraftan talep edilmesidir. O ilam gereğince çocuklarınızla görüştürülürsünüz. Bunu karşı tarafa "zarar vermek" olarak tanımlamamanız çocuklarınızın ruhsal gelişimi açısından daha olumlu bir yaklaşımdır. Çocuklarınızı birbirinize karşı silah olarak kullanmamalısınız. Bu yaklaşımınız, hakime aksederse durumun aleyhinize dönmesi dahi söz konusu olabilir. Sizinle görüşmek istemeyen bir çocuğun tekrar size ısınması kanunların, mahkemelerin, icra dairelerinin yerine getirebileceği bir şey olmayıp, bizzat sizin sabırlı ve şefkatıli yaklaşımınızla çözülebilecek bir sorundur.
Old 29-11-2008, 15:06   #8
Konuk

Zarar Vermek Derken Ben Bu İcra Takibini Başlatırsam Bu Dava Bittikten Sonra Velayet Davası Açtığım Taktirde Bana Bir Getirisi Olurmu Bu İcra Takibinin?Teşekkürler
Old 29-11-2008, 19:39   #9
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Velayeti halen babada olan çocuklarınızla ilgili olarak; şahsi ilişki kararınızı icra takibine konu etmenizin size getirisi şu olabilir;

Öncesinde ilk eşinizin hiç bir engeli ile karşılaşmaksızın çocuklarınızla görüşmenizi sağlayabildiığiniz halde, icra takibine başvurduğunuz tarihten itibaren çocuklarınızı ancak YASAL yollardan görmeye çalıştığınızı KANITLAR.

Şu açıdan önemlidir, eğer çocuklarınızı hiç bir şekilde görmek istemediğinizi ve ilgilenmediğinizi idda edecek olurlarsa, bunun doğru olmadığını kanıtlarsınız. İcra dosyasına, görüşmenin tesisi için yapacağınız TALEPLER sizin iradenizi ortaya koyacaktır.Tanık delili ile de destekleyiniz.

Velayetin bir eşten kaldırılmasında ve ya şahsi ilişkinin yeniden düzenlenmesi davalarında gözetilen ortak çıkar ÇOCUK MENFAATİDİR.

Eğer çocuklarınıza gereği gibi bakılmıyorsa ve onlarla ilgilenilmiyorlarsa, eğitim ve fiziki ve ruhi açıdan kötü durumlda iseler, mahkeme velayeti elinde bulundurandan alabilir.

Tüm bu davalarda sizin yeniden evlenmiş olmanızın, üç çocukla daha ilgileniyor olmanızın negatif bir etkisi olmaz.Yeter ki iki çocuğunuzu da koruyup, gözetebilin.

Ve, ayrıca bu tür davalarda, mahkeme yargıcı, mutlaka psikolog, uzman raporu , yardımı da alacaktır. Çocuklar mahkemece, bizzat dinlenilebilir de.

Sayın Katılımcı;

Somut durumunzla ilgili MUTLAKA doğrudan avukat desteği alınız.Bu sizin yararınızadır.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuzyer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz.
Adli yardım alınız.

Saygılarımızla.
Old 30-11-2008, 18:41   #10
Konuk

zaten psikologla görüşme kararı alındı ve çocuklar görüştürüldü, karar sonucu olarak büyük olan oğlumda anneye karşı iyi sıcak olduğu ama küçük kızın anneyle daha çok zaman geçirmesi gerektiğini, anneye sıcak olmadığı psikolojisinin bozuk olduğu, o yüzden anneye daha çok ihtiyacı olduğu yazıyor buda mahkemeye sunuldu, benim mahkemeyi kazanacağımı sölüyorlar, ben yinede tedirginim bu konuda, psikolog kararı benimle daha çok görüşmesinden yana, çocuklarımı aramadığımı yalanladım ve ispatladım, her şey benim adıma iyi ama ben tedirginim ve şu an tek istediğim bu dava bittikten sonrada bu problemleri yaşamamak, zira velayet davası açmamda pek mümkün değil eski eşimin maddi durumu çok iyi benimki ise 3 çocukla ve şu andada hamileyim 4. olucağı için pek iç açıcı değil, eski eşime velayet davası açmayı düşündüğümü söledim böle olmasın herşeyi zorlaştırıyosun dedim, bana gelen cevap sen velayet davası açtığın taktirde ya sen ölürsün ya ben, benim şu an tek istediğim bu davayı kazanmak ve dava sonrası çocuklarımı rahat bir şekilde görmek. umarım mümkün olur bu konuda tedirginim. teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi