Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Çocuktan, Velayet Sahibi Tarafın Bilgi Ve Rızası Dışında Zorla Doku Örneği Alma

Old 10-12-2003, 17:09   #1
DenizSu

Soru Çocuktan, Velayet Sahibi Tarafın Bilgi Ve Rızası Dışında Zorla Doku Örneği Alma

Bu konuda avukatım hemen cevap veremedi, bazan benim sorularım için "alışılmadık, uygulamada bilinmiyor" diyor. O araştırıyor bir yandan...Umarım sizin için de ilginç bir sorudur.

Soru şu:
6 yaşında bir çocuk velayet sahibi tarafın bilgi ve rızası dışında, mahkemenin yapılmasına gerek olmadığı yönünde ara kararı (ara kararı yazılı görmedim, ancak yapılması yönündeki ara karardan, itiraz üzerine geri rücü etti mahkeme, bu durum her nasıl adlandırılıyorsa), konunun sabit olduğu yönünde kesinleşmiş kararı varken, fiziksel olarak zorla tutulup (sonuçta 6 yaşında bir çocuğun yetişkin birkaç kişiye gösterebileceği bütün direnci göstermiş ama ne çare, zorla kıskaca alınıp tutulmuş) vücudundan doku, kan v.b. örnek alınabilir mi?

Alınırsa ,
1) Aldıran tarafın yasa önündeki durumu nedir? Suç var mıdır, varsa nedir ? Aldıran tarafın cocuğa yakınlığı (baba, ana, hala, dayı neyse) sonucu değiştirir mi?

2) Doku örneğini alan kurumun durumu nedir?

Teşekkürler.
Old 15-12-2003, 21:00   #2
selcukkarabeniz

Böyle bir dokunun alınamayacağı kanaatindeyim. Çünkü vücut dokunulmazlığı en temel insan haklarından birisidir.Ancak Mahkeme kararı ile buna dorukunulabilir(bir çok hukukçu karşı görüşte olmasına ve vücut dokunulmazlığının kutsal olduğunu düşünüyor,ancak maalesef uygulama bu yönde). Örneğin babalık davası noktasında böyle bir kan örneğinin alınabileceği kanaatindeyim. Bunu da Polislerin C.Savcılığının talimatı ile çocuğu örneğin İstanbulda Adli Tıp Kurumuna veya babalık testini(dna) yapabilecek kuruma götürerek yapılabileceği kanaatindeyim. Ancak aklıma böyle bir arar kararı verildiği ancak daha sonra itiraz üzerine kaldırıldığı ancak buna rağmen uygulama yapıldığı geliyor. Bu durumda karşı tarafın vekili böyle bir uygulama yaptırdıysa görevini kötüye kullandığını düşünüyorum.Ancak eğer bu durumu baba yaptırmış ise hakkında efrada sui muamele den şikayetçi olunabileceğini düşünüyorum. Saygılarımla
Old 16-12-2003, 09:25   #3
DenizSu

Özellikle çocuk yönünden, mahkeme babalık tespiti gereği duyarsa tarafardan doku örneği alınmasını, insani olarak, ben de kabul ediyorum. Hatta böylebir testen kaçan erkeği kötüniyetli olarak kabul ederim.
Bu olay aklınıza geldiği gibi olmuştur. Karşı taraf velayet sahibinin asla rızası olmadığını bilmektedir ve avukatı da şifahen bu işlemin yapılacağını , yapıldığını da bilmektedir. Uygulama baba tarafından yapılmıştır.

Örneği alan kurumu da dava etmekde mümkün kanımca, ancak tespiti mümkün görünmüyor.

Bu konuda arştırmayı sürdürüyorum, gelişmeleri aktaracağım.

Saygılar.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi