Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aldatılan Kadının Yazdığı Mesajlar-Ceza Sorumluluğu/Yetkili Mahkeme

Konuyu Kilitleyin
Old 16-10-2012, 20:20   #1
Konuk

Varsayılan Aldatılan Kadının Yazdığı Mesajlar-Ceza Sorumluluğu/Yetkili Mahkeme

Merhaba benim sorum şöyle ; eşimle dört yıldır ağır bir mücadele içindeyim. Henüz üç yaşında küçük bir kızımız var. Eşim evlilik birliğimiz boyunca beni hem darp etti hem de psikolojik ve ekonomik şiddet uyguladı. Ben bunların hepsini ispatlı maddi delillerim ile kanıtlıyorum. Asıl mesele ve sorun ise şu ;
Eşimin hayatında yaklaşık üç yıldır başka bir kadın var. Ben bu durumu kanıtlayamıyorum. Çünkü aleni olarak görüşmüyorlar. Yakalanırız korkusuyla çok gizli görüştüklerini duyuyorum. Ancak bu kadın beni üç yıl önce devamlı arıyor ve rahatsız ediyordu Hatta bu duruma alie bireylerim de şahit oldular . Eşimle ilişkisi olduğuna dair bana imalı sözler söylüyordu. Ben de bu durumu her seferinde eşime söylüyordum.Eşim de bu durumu kabul etmiyordu. Nihayetinde bu aylarca sürdü ve eşim bu duruma ve bana hiç sahip çıkmadı. Bu nedenle de evden ayrıldı. Tüm bunları eşim yazılı ifadesinde de belirtmiş. Bu bayanla bir ayrılıyor bir barışıyorlardı. Ben de içinde bulunduğum durumu kabullenemedim. Eşim evi terkettikten sonra onu aradım. Telefonlarıma cevap vermedi. Eşim de cevap vermiyordu. Her ikisininde aynı tarihlerde izine ayrıldıklarını da öğrendim. Küçük kızım ile çok maddi ve manevi çok zor günler geçirdik. Bu durumu bir türlü sindiremedim. ve bu bayana mesaj yazdım. O günlerde bunalım içindeydim. Eşim maddi olarak bana hiç destek olmuyor, beni ve kızımızı bayramlarda dahi arayıp sormuyordu. Zaten kendisini de mahkemeler dışında görmüyorum.
Bu bayana yazdığım mesajlar nedeniyle bayan hakkımda dava açtı. Tehdit ve hakaret, Basit Tehdit ve Hakaret. İki dava açılmış. Bu bayan İstanbul dışında. Hem yuvamı yıkıyor, hem bizi maddi ve manevi kayıp ve zararlara uğratıyor ve hem de üstüne dava açıyor.
Ben bu iki davanın birleştirilmesini ve İstanbul ilinde yapılmasını isteyebilirmiyim ? Bana ceza verirler mi ? Cezam ne olur ? Bu anlamda kendimi nasıl savunabilirim ?
Old 17-10-2012, 13:56   #2
Av. Hatun Olguner

Aldatılmak tehdit ve hakaret suçlarının mazereti olmaz.
Aldatılan kadın aldatmayı ispat ederek eşi ile birlikte olan kadından manevi tazminat isteyebilecekken bunu yapmayıp tehdit ve hakarette bulunması cezai sorumluluğunu etkilemez. En fazla tahrik altında bu suçları işlediği savunması ile daha az ceza alması düşünülebilir. Verilecek ceza hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ile ertelenir. 5 yıllık süre içinde başka bir suç işlenmediği takdirde ceza ortadan kaldırılır.
Old 17-10-2012, 18:31   #3
Konuk

Varsayılan yetkili mahkeme neresi olacaktır ?

Anladım. Peki bu durumda yetkili mahkeme neresi olacaktır ? Mesajların çekildiği yer ( Suçun işlendiği iddia edilen yer mi ) yoksa davalının ikamet yerimi ?
Old 18-10-2012, 07:41   #4
Av. Hatun Olguner

Magdurun yani sikayetcinin ikameti yeri c savciligi yetkilidir.
Old 18-10-2012, 09:50   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Anladım. Peki bu durumda yetkili mahkeme neresi olacaktır ? Mesajların çekildiği yer ( Suçun işlendiği iddia edilen yer mi ) yoksa davalının ikamet yerimi ?

Telefon mesajı (SMS) ile işlenen suçlarda, mesajı alan kişinin o sırada bulunduğu yer mahkemesi yetkilidir.
Davalarınızda bir avukattan doğrudan hukuki yardım almayı ihmal etmeyiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi