Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ayrı Evde Yaşamak Zorunda Kaldım Nafaka Alıyorum Diye Şiddet Uyguluyor Tehdit Ediyor?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2010, 13:46   #1
Konuk

Rahatsiz Ayrı Evde Yaşamak Zorunda Kaldım Nafaka Alıyorum Diye Şiddet Uyguluyor Tehdit Ediyor?

ben eşimin evinden ayrıldım çocuklarımla birlikte ev tuttum ama boşanmadım nafaka davası açtım nafaka alıyorum muhtarlıktan çocuklarımın ve kendi ikametgahını aldım bir sene oldu o kendi evlerinde ama eşim soy ismimi kullanmayacaksın diyo kapıma gelip zilden soy adını 3 keredir karalıyo küfür ler ediyo tehtid ediyo bir daha görmücem diyo 2 gün öncede misafirim gelecekti zil çaldı bende iftara geldiler diye kapıyı hemen açtım çünkü akşamdı birde baktım eşim iki üç saniye olmadıki aniden içri daldı burnumun üzerine yumruk attı kardeşime polis çağır derken kapıyı tekmeledi hemen uzaklaştı ben ikinci gün polise şikayet ettim adli tıptan rapor aldım eşim sürekli bu ev benim sayılır benim paramı yiyosunuz aldıgımız 500 onun yaptığı haneye tecavüz sayılmıyomu lütfen beni asydınlatın teşekkürler
Old 27-08-2010, 15:26   #2
Levent Cirit

Mahkemeden eşiniz için uzaklaştırma kararı alabilirsiniz. Ayrıca size atmış olduğu yuruktan ve evinize zorla girmesinden dolayı da savcılığa şikayette bulunabilirsiniz.
Uzaklaştırma kararına rağmen sizi taciz etmeye veya şiddete devam ederse her seferinde şikayette bulunun.

Bu konularda bir avukattan hukuki destek almanızda fayda bulunmaktadır. Eğer avukat tutacak maddi durumunuz yok ise ekonomik durumunuzu belgelendirmek kaydıyla bulunduğunuz il Barosuna müracaat ediniz. Baro tarafından size bir avukat atanacaktır.
Old 28-08-2010, 08:57   #3
Konuk

sayın avukat bey ben sorumun cevabını anlayamadım yasal olarak bu eve gelme hakkı var mı soyısmını kullanma demeye hakkı var mı haneye tecavüz sayılmıyor mu
Old 28-08-2010, 12:21   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin ayrı olarak oturduğunuz ve fiilen ayrı yaşamakta da haklı olduğunuz karar altına alınmış durumda (nafaka hükmü) iken evinize girmeye hakkı yoktur. Sizin rızanız dışı eve giremez.

Soy ismini kullanmanızı engelleyemez.

Mesken mahsuniyetini ihlal, etkili eylem, hakaret, tehdit gibi suçları işlemektedir.

Sayın Meslektaşım yukarıda izah etmiş zaten tüm bu eylemlere karşı tekrar tekrar suç duyurusunda bulunun, her başka zamanda yapılan eylem ayrıca suçtur. Şikayette bulunun. Tanık da gösterin.

Ayrıca meslektaşımın da belirttiği gibi 4320 sayılı aileye yönelik şiddetin önlenmesine ilişikn kanun gereğince en yakın aile mahkemesine başvurun ve aşağıdaki örnek tedbirlerden birini veya birkaçını aldırın.
Alıntı:
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.
Bu talepler için açacağınz davada HARÇ da alınmayacaktır.

Profesyonel hukuki destek için ilgili yol gösterme ilk yanıtda zaten vardır.

Saygılar,
Old 29-08-2010, 07:23   #5
Konuk

çok teşekkür ederim ikinizede beni dikkate aldığınız için bir ışık gibisiniz her konuda aydınlatıyorsunuz sizleri görmesemde bana güven duygusu kazandırdınız
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi