Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davasında her an tazminat talebi yapılabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 03-06-2010, 01:19   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davasında her an tazminat talebi yapılabilir mi?

Benim davamda 2 duruşma yapıldı ve dava açılalı 8-9 ay oldu,fakat bu arada sizin de bildiginiz gibi karşılıklı cevaplar yollandı,karşı taraf davanın açılış nedenini sonradan değiştirdi,her cevapta yeni bir iddia ortaya koydular,benim iddialarım tanıklarla ispatlayacağım için hiç değişmedi,şimdi eşim bana önceden 2 kere cevap yazmış ve tazminat istememiş olmasına rağmen benim iddia ettiğim bir konuda iş ve aile çevresine rezil oldugunu belirterek tazminat davası açmış.sorularım şunlar
1. Eşimle ilgili iddiayı sadece avukatlar,eşim ve ben biliyor.Ben gidip kimseye söyleyemeyeceğime göre,kendisinin iş ortamına duyurmuş olması gerekmiyor mu?Yani kendi kendini rezil etmiş olmuyor mu? Sonuçta hiçbir iş yerine bu adamın şu hatası varmış diye yazı yollanmaz değil mi?
2.Bu iddiayı ben 6 ay önce söyledim ve bunun üstüne 2 cevap yazdılar ama o cevaplar da hiç tazminattan bahsetmiyordu.Şimdi açmaları garip değil mi?Böyle bir hakları var mı?Her aşamada yeni yeni iddialarla tazminat talep edilebiliyor mu ?
Old 03-06-2010, 13:31   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Boşanma davasında karar verilinceye kadar tazminat talep etmek mümkündür.Dava dilekçesinde ve cevaplarda başlangıçta tazminat talep etmemek buna engel oluşturmaz.

2-Mahkemece yargılama boşanma davası açılma tarihine kadar olan olaylarlarla ilgili yürütülür.Dava açıldıktan sonraki olaylar yargılama konusu değildir.Koşulları varsa başka bir davanın konusu olabilir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 03-06-2010, 23:34   #3
Konuk

benim demek istediğim şuydu sayın avukat hanım,Örnek : Eşimin düğünden önce borçları varmış,bana evlendikten sonra söyledi ve altınlarımı bozdurdu,annesine ve kardeşlerine para verdi,ben bu iddiayı yazdıktan sonra bu iddiama cevap gelmemişti,ama şimdi aynı iddiayı yalanlayıp asıl onun borçları vardı diyorlar işte bunun gibi bir çok önceden yanıtlanmayan iddiaya ek iddialar öne sürüyorlar,eski konularla ilgili,yeni gelişmeler değil yani .
Old 04-06-2010, 10:04   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
benim demek istediğim şuydu sayın avukat hanım,Örnek : Eşimin düğünden önce borçları varmış,bana evlendikten sonra söyledi ve altınlarımı bozdurdu,annesine ve kardeşlerine para verdi,ben bu iddiayı yazdıktan sonra bu iddiama cevap gelmemişti,ama şimdi aynı iddiayı yalanlayıp asıl onun borçları vardı diyorlar işte bunun gibi bir çok önceden yanıtlanmayan iddiaya ek iddialar öne sürüyorlar,eski konularla ilgili,yeni gelişmeler değil yani .

Sayın Katılımcı,

Çok önceden yanıtlanmayan iddialara belirttiğiniz biçimde yeni cevap verilmesi inkar edilen vakıanın aslında ne şekilde olduğunu beyan eden açıklayıcı tutumdur. Eski konularla ilgili gelişmeler elbette ileri sürülebilecektir.

Daha önce verilmiş bir cevabın, aksi yönünde veya bu defa farklı bir hukuki olayla cevap verilmiş ise de hangisinin gerçek ve inandırıcı olduğunu taktir edecek olan mahkemedir. Tüm deliller birlikte değerlendirilecektir.

-Genel çerçevede-, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebi ile açılan boşanma davalarında iddia ve savunmanın genişletilmesi söz konusu değildir. Öte yandan tazminat talepleri yargılama bitene kadar, dava açılış tarihinden önceki olaylara dolayısıyla boşanma gerekçelerine bağlı olarak mahkemeye sunulabilecektir.

Davanızın takibinde profesyonel desteği doğrudan alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi