Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

avukatlık sınavı....

Yanıt
Old 28-10-2006, 12:15   #1
funda.0633

Varsayılan avukatlık sınavı....

Avukatlık sınavının kalkmasını neden bu kadar istiyosunuz.Yıllardır özel okul mezunları kaliteyi düşürüyorlar diye şikayet ettiniz durdunuz..Alın size fırsat...Özellikle devlet mezunu olan arkadaşlar sakın telaşlanmasın...Eğitimimiz çok iyi, biz ekolüz diye konuşuyorlardı.Şimdi tam fırsat.Kendinizi bu sınavda kanıtlayacağınıza göre bu sınavdan şikayet etmeyeceksiniz.Yoksa internetin yorum bölümlerinde yazdığınız şeylerle çelişirsiniz..Selamlar...
Old 28-10-2006, 14:07   #2
Av.Nebi

Bence Millet olarak rahata kolaya alışmış bir millet olmamızdan kaynaklanıyo bu.. Üniversiteye girecekken çalışmadan kazanmak isteriz, Üniversitede okurken yata yata ders geçmek isteriz, okul biter sabırsızca parası güzel bi iş bulmak isteriz... Ama her şey bu kadar kolay olmuyor. Neden sınav olmasın diyeceğimize sınav olsun ben calışıp diğerlerini geçerim diyemiyoruz ?

Not: Avukatlık sınavı konusunda; sınavın olması gerekli diye düşünüyorum ama stajı kazananlar yapmaya başlamalılar.. Saygılar...
Old 28-10-2006, 14:55   #3
ISIL YILMAZ

Varsayılan sinav olmasin.

Avukatlik sinavi devletin, üniversitelerine gösterdigi güvensizligin acik bir tezahürüdür. ÖSYM'ye kaynak saglamanin acikli bir yoludur.

Avukatlik sinavi yapilacagina hukuk fakültelerinde bitirme sinavi yapilsin. Fakültelerin egitim kaliteleri yükseltilsin. Bu kadar cok hukuk fakültesi acilmasina izin verilmesin. Sinav hicbir bicimde meslekte kalitenin artmasini saglamaz. Bu kaliteyi arttiracak olan meslek kültürünün ta kendisidir. Baska yerlerde cözüm aramanin faydali olacagini düsünmüyorum dogrusu.

Hakimlik sinavi niye var o zaman diye sorulabilir. Bence böyle bir sinav da olmamali ya. Hakim olmak icin en az 10 yil avukatlik yapma sarti aranmali, avukatlikta hiçbir disiplin sucu islememis olmak aranmali ve gerekli görüldügü takdirde hakimlige basvuran avukat icin barolarin da görüsü alinmali.

Sinavi nedense sihirli bir sözcük olarak pek kolay benimsiyoruz. Sanki birseylerin göstergesi olabilirmis gibi...

Saygilar.
Old 28-10-2006, 22:04   #4
serhat-27

Böyle giderse bir gün Emeklilik de sınavla olabilir
Old 29-10-2006, 00:18   #5
av.tuğbabal

neden hakimler ve hakim adayları bu sınavın olmasını destekler anlamıyorum.
Old 29-10-2006, 09:55   #6
uye9493

Avukatlık sınavına karşı olmakla birlikte hakimlik savcılık sınavına da karşıyım.Bunun yerine tüm hukuk fakültesi mezunlarının gireceği bir yeterlilik sınavı yapılmalı.Sınavı geçenler avukatlık stajını yaptıktan sonra avukatlık yapabilmeli.Hakimlik sınavına da karşıyım hakim savcı alımları kesinlikle belli bir süre avukatlık yapma şartına bağlı tutulmalı diye düşünüyorum .İleride böyle de olacağına inanıyorum
Old 29-10-2006, 12:05   #7
betulyalim

Mahçup

Sayın Funda.0633
Anladığım kadarıyla siz de vakıf üniversitesi mezunlarındansınız.Avukatlık sınavının sizi ilgilendirmemesine rağmen nedense devlet üniversitesi mezunlarının bu sınavdaki başarı oranına çok kafa yormuş gibisiniz
Sayın Nebi;
millet olarak rahata alıştığımızı söylüyorsunuz.Ama şu an avukatlık sınavına karşı gelen hiçbir stajyer arkadaş buralara rahatlıkla yata yata gelmedi.Bizde sizin gibi ÖSS krizi yaşadık.Bizde sizin gibi 4 yıl uykusuz kaldık.Bizde sizin gibi binbir stres ve gerilimle sınavlara girdik ve bizde sizin gibi okulumuzu bitirdik.Merak ediyorum acaba aramızdaki fark sizinle nedir?Bence tek fark sizin 2000 girişli benimse 2001 girişli olmamdan başka bişey değildir.Eğer bu avukatlık sınavının 2001 ve devamı girişliler için değilde mesela son 5 yılda mezun olan öğrenciler için yapılsaydı o zamanki tepkinizi ve yorumlarınızı çok merak ediyorum sayın nebi, şimdikinden çok daha farklı olacağı kesin Kimse sizin dediğiniz gibi mezun olur olmas kolay para kazanma derdinde değil.Saece hakkımızın bu kadar kolay ve göz göre göre yenilmesine karşıyız.Birer kurban olmaya karşıyız,sistem oturana kadar arada harcanıp gitmeye karşıyız.

Çok enteresan.Nedense avukatlık sınavını destekleyen arkadaşlarımız ya hakim,savcı(ya da adayları) yada avukatlık ruhsatını almış arkadaşlar.Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığını geçmiş,bu yılan başkalarını ısırsın mantığına gelmişsiniz.
Hala anlamıyormusunuz.Biz bu sınava karşı değiliz.Biz bu sınavın yapılış tarzına,zamanına,yapana karşıyız.Keşke okul bitince yapılan bir sınav olsaydı da o zaman girebilseydim.Keşke yılda iki kere yapılan bir sınav olmasaydı da Aralıktaki sınavı 1 ay süreyle kaçırdığım için 5 ay boyunca vasıfsız olarak gezmek zorunda kalmasaydım.
Lütfen arkadaşlar,biraz daha anlayış ve empati bekliyoruz sizden.
Old 30-10-2006, 00:33   #8
kağanulaş

Ben avukatlık sınavını destekliyorum, ayrıca fiilen avukatlık yapanların da sınava tabi tutulmasını istiyorum. Dünyanın hemen hemen her yerinde bu böyle. Daha doğrusu, hukukun, mahkemenin ve avukatlığın önemli olduğu ülkelerde böyle. Kimse bizim gibi nasıl girdiği ve ve nasıl mezun olduğu belli olmayan, verilen hukuk eğitiminin ve hatta akademik personel diye istihdam edilen kişilerin hukuk bilgilerinin yeterliliği tartışılacak fakülteleri bitirip avukat olmuyor. Hem ciddi eğitimi var, hem ciddi stajı var bunların üstüne de sınavı var. Ayrıca öyle tek bir sınavla her türlü işi de yapamıyorsunuz. Sınav olsun, hem de bol bol olsun ki kimse ahkam kesemesen ben şöyle avukatım böyle hukukçuyum diye.

Ama derseniz ki sınavın objektifliğine, yeterliliğine ve avukatlık ünvanı elde etmiş olanlarla bundan sonra elde etmek isteyenler arasında doğurduğu eşitsizliğe itirazımız var sonuna kadar desteklerim. Yine de bir yerden başlamak lazım. İyi sınav yapılmıyor diye hiç olmasın demek bana doğru gelmiyor. ÖSS başarılı, eşitlikçi, ölçücü bir sınav değil, ÖSS kalksın herkes üniversiteli olsun demek gibi birşey bu.
Old 30-10-2006, 11:15   #9
Av.Emre BAYKURT

Varsayılan Avukatlık Sınavı

Avukatlık Sınavı bugün gerek Avrupa'da gerek Amerika'da uygulanmaktadır.Kanımca mesleğin kalitesini de yükseltecektir.Ancak burada sorun, sınavın bu sene ilk kez uygulanması nedeniyle avukatlık stajını bitirmiş olan meslektaşlarımızın ruhsat alıncaya kadar içinde bulunacakları geçici durumdur.Yaklaşık 5-6 ay kadar hiç bir vasıfları olmayacaktır.Sınav mutlaka olmalıdır;fakat zaman bakımından bu sınavın staj öncesi yapılması daha sağlıklıdır.Ayrıca şunu önemle vurgulamak isterim ki; mesleğin kalitesini geçmişi birkaç seneyi geçmeyen özel üniversite mezunu meslektaşlarımızın düşürdüğü görüşünü kabul etmek mümükün değildir.Özel üniversitelerin öğretim kadrolarına bakılacak olursa,öğretim görevlisi olan çoğu hocanın devlet üniversitelerinden emekli olmuş kimseler olduğu,hatta halen görevde olduğu bilinmektedir.Mesleki kalite meslektaşlarımızın,meslek onuruna yakışır şekilde usulü doğru uygulamaları ve ahlaken düzgün insan olmaları sayesinde artacaktır.Bu sayede toplumda avukatlık kurumunun uğradığı güven erozyonu da son bulucaktır.Unutmamak gerekir ki bilgi eksikliği tamamlanabilir;ancak eğer bizler yasaların bize sağladığı yetkileri kötüye kullanırsak mesleğin kalitesi hiçbir zaman yükselemez.Sorun özel üniversitelerde değil;KİŞİLERDEDİR.
Old 30-10-2006, 12:47   #10
mevzu hukuk

Arkadaşlar merhaba size içinde bulunduğum durumdan bahsetmek istiyorum...Fakülteye 2001 girişliyim,4 yılda fakülteyi bitirdim,ve benim 1 ağustos 2006 da stajım bitti...aradan 3 ay geçti, sınava tabi olduğum için yaklaşık 3 ay daha bekleyeceğim,ancak Barolar Birliği ruhsat gönderimini uzatırsa( ki şuan ki uygulamada 45 günde bile ruhsat gelmiyor) bekleyeceğim süre daha da uzayacak...şimdi napıyorum,evimde ders çalışıyorum buna mecburum çünkü işimi şansa bırakamam.sınavı kazanamama gibi bir ihtimali aklıma dahi getirmek istemiyorum...Sınava değil ama şuan ki uygulamaya karşıyım,çünkü zamanımız çalınıyor,önümü göremiyorum,arada bir gelen iş tekliflerini geri çeviriyorum çünkü kimse benim avukat olmamı bekleyecek kadar sabırlı değil.Madem sınav yapılacak bunun stajdan önce olması gerektiğini düşünüyorum..Avukatlık yasasında sınavın yılda 2 kez yapılacağı belirtilmekteyken bu sene niye 1 kez yapılıyor bunu da anlamış değilim...2001 yılından beri sınavın olacağı aşikardı ancak sınava yönelik fakültelerde hiç bir çalışma,ön hazırlık yapılmadı...onu da bir kenara bırakalım Türkiye'de 3 büyük il dışında staj eğitimi yapılmıyor.Ankara İstanbul bu konuda çok ciddi çalışmalar içinde,stajyerlerini gerçek bir eğitimden geçiriyor.Bu konuda Barolar Birliğine çok büyük görev düşüyordu ve maalesef bu konuda öncelikle Barolar ve beraberinde Barolar Birliği sınıfta kaldı...Çevremdeki herkesten aynı cümleyi duyuyorum;stajını iyi yaptın okulda da başarılıydın bu sınavı geçersin...keşke herşey bu kadar kolay olsa...ne diyelim umarım herşey yolunda gider de 2007 de avukat oluruz...herkese kolay gelsin...
Old 30-10-2006, 20:24   #11
Av. R. Onur ÇINAR

bu konuda bence öğrenciler konuşmalı ... ben vakıf üniversitelerine son derece karşı olmama rağmen orada eğitim gören arkadaşlarımın hiç de devlet üniversitesinde eğitim gören birinden eksik yönü olduğunu düşünmüyorum...

aksine, kaliteli profesörleri bünyesinde toplayan(kapan) vakıf ünversiteleri ortalama bir devlet üniversitesinden daha da kaliteli hukukçular yetiştirebilir...

ben de sınav olmasına taraftarım, niçin taraftarım? şu anda hiç bi iş yapamayan bir hukuk fak. mezunu yanlış bilmiyorsam herhangi bir avukatın yanında bir sene staj gördükten sonra isminin önüne '' av. '' kısaltmasını yapıştırıveriyor... ne olur birisi cevaplasın; bu iş, bu kadar ucuz olmalı mı, avukatlık '' hiç bir şey olamadım bari bunu olayım '' diyen insanların işi mi olmalı???

bence bu yolla boş hukukçuların önüne geçilebilir. ama daha farklı yollarla boş hukukçuların önüne geçilemez miydi?? tabi ki de olabilirdi ama burada bu yollar hakkında kafa patlatmak bence yersiz.

ama şunu söyleyebilirim ki diğer arkadaşların ileri sürdükleri '' tüm hukukçuların girebileceği '' bir sınav ya da '' hukuk fakültesi bitirme sınavı '' avukatlık,hakim-savcılık sınavından daha mantıklı...

serhat bey'in şaka yoluyla belirttiği emeklilik sınavı da bence gayet mantıklı... her hukukçu uzmanlaştığı bir alanda belirli periyodalarla yeterlilik sınavına sokulup yetersiz gelen hukukçular artık emekliye ayrılabilir...

bunlar beni aşan konular, sınav sistemi önerileri hakkında yanılıyor olabilirim ama bana avukatlık sınavını sorarsanız, evet gereklidir ve de olmaması bir eksikliktir derim.

saygılarımla
Old 06-12-2006, 18:43   #12
funda.0633

Varsayılan sayın betül yalım

ben devlet mezunlarının başarısına kafa yormuyorum.Benim kafamı yoran yıllardır devlet okulu mezunlarının biz bir numarayız deyip böyle bir sınav oluncada buna karşı çıkması.Şunu samimi olarak söyleyim ki eğer ruhsatımı almamış olsaydım bu sınava yine karşı çıkmazdım..Çünkü kendime güveniyorum.Ösym uzaydan soru getirmeyip okulda gördüğümüz derslerden soru soracağına göre bu sınavdan da korkmanın da bir anlamı yok.gerçi artık bu konu da kapandı.selamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi