Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tehdit Ve Borçlar Yüzünden Boşanma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-11-2007, 16:26   #1
EXPER

Acil Tehdit Ve Borçlar Yüzünden Boşanma

MERHABA
DAHA ÖNCE SİZDEN YARDIM ALMIŞTIM ANCAK SİZE YENİDEN DANIŞMAM GEREKEN ACİL BİR KONU VAR.DAHA ÖNCEDE YAZDIĞIM GİBİ BABAM YÜZÜNDEN BİR BANKADAN KREDİ ÇEKMİŞTİK VE BABAM BUNU ÖDEMİYORDU BUNDAN BİR KAÇGÜN ÖNCE TEBLİGAT GELDİ HACİZ İŞLEMLERİNİN BAŞLATILDIĞINA DAİR ŞU AN BORCUMUZ 11 MİLYARMIŞ.BENİM SORUM TEYZEMLER KREDİ ÇEKMEK İÇİN BİZİM EVİMİZİ İPOTEK ETMİŞLERDİ VE ŞU AN BANKANIN AVUKATI VE ANNEMİN AVUKATININ DEDİĞİNE GÖRE EVİN ÜZERİNDE HACİZ OLMASINA RAĞMEN EVİMİZ BANKA TARAFINDAN ALINABİLİRMİŞ.BİZ BU BORCU KAPATAMAYIZ ANCAK TAKSİTLE ÖDEYEBİLİRİZ.AYLIK BANKAYA YATIRILMASI GEREKEN TUTAR KADARI ANCAK.
BUNU NASIL ENGELLERİZ BUNU BABAMIN ZORUYLA ÇEKİLDİĞİNİ TEHDİTLE EVDE KAVGA ÇIKARTARAK ZORLA ÇEKTİRDİĞİNİ İSPAT ETSEK ENGELLEYEBİLİRMİYİZ ZATEN AÇILACAK BOŞANMA DAVASI BUNUN İÇİNDE AYRICA BİR BAŞKA MAHKEME AÇMAMIZA GEREK VARMI YADA BOŞANMA DAVASINDA BUNU HAKİME KANITLASAK MAAŞINA TEDBİR VEYA BU BORCU ÖDEMESİNİ SAĞLAYABİLİR MİYİZ ÇÜNKÜ ANNEM ŞU AN BİR AKRABAMIZIN EVİNE SIĞINMIŞ DURUMDA KARDEŞİMLE BERABER EĞER EVİMİZDE ELİMİZDEN GİDERSE ORTADA KALACAĞIZ NE OLUR BU KONUDA SİZDEN YARDIM İSTİYORUM.

merhaba öncelikle çok teşekkür ederim
benim sorum size annem için olacak.biraz uzun olacak ama lütfen yardım edin.
annemle babam 29 yıllık evliler..ablam 28 ben 22 kardeşim 14 yaşında.annemde babamda memur emeklisi.bu zamana kadar annemin büyük çabaları ve fedakarlıklarıyla bu evliliği yürütmeye çalıştı ancak 5 gün önce annem,babamın tehdit etmesi ve bunu yapabilme olasılığını yüksek görmesi üzerine evden kardeşimin ve kendinin giyim eşyalarını alarak evi terketti.olay aslında daha öncelere dayanıyor.annem evlendi evleneli babamın yaptığıı borçları temizlemekle uğraştı.ve bu sebepten pek çok kez sorunlar çıktı bazende babamın ailesi yüzünden büyük sorunlar çıktı evimizde ve babam evlilikleri boyunca 2 kez evi terketti ve bu dediklerimin hepsinede şahidimiz bulunmakta.ancak bundan 5 sene önce ben üniversiteyi kazandığımda ikamet etmekte olduğumuz şehirden ayrılıp benim okuduğum yere evimizi annemle getirdik.ve o zaman babam bizi yine terketmişti.uzun bir süre haber alamadık ancak bu terkediştede birsürü borç yapmıştı.aradan 2 sene geçtikten sonra dışarda densiz bir kadının kadeşime baban yok piç demesi üzerine kardeşimin ağlayarak eve gelişi yüzünden annem 2 sene sonra eve çağırdı babamı oda kalacak yeri olmadığından geldi ve geldiği sabah konuşurlarken ben babasız büyüdüm benim çocuklarımda babasız büyüsün dedi ve annem bu laflara rağmen sadece kardeşim için affetti ancak ben ve ablam karşı çıktık babmla konuşmadık aradan 1 sene geçti ve aynı evi paylaştığımızdan ve annemin bana yükleniyor dediği için barışmak zorunda kaldık.ablam evleneceği sene 10 milar kredi çekildi ancak bu para nereye gitti bilmiyoruz ve babam annemi zorlayarak kendine kefil yaptırdı.daha sonra bunu kapattıracam diyerek evde büyük kıyametler kopartarak anneme 5 milyar çektirdi ve bu kavgaya dayımın eşide şahit.sonra nuda ödemedi ve 3 bankanın kredi kartına borcu var.geçen senede ödeme konusunda evde sorun çıkmıştı ve babam anneme vuracakken ben vurmasın diye elini tuttum ve bu sefer bana vurdu birkaçkez ve üzerime bıçakla yürüdü annem girdi araya bir sürü hakaret küfür ve ben evden ayrıldım şimdi pişmanım keşke karakola başvursaydım.ben bu olaylardan sonra babamla 1 senedir halada konuşmuyorum.2-3 hafta öncesi teyzemler arsa almak için kredi alacaklardı kendilerine ait evleri olmadığı için bizim evi ipotek gösterdiler.ve bundan 5 gün önce yine büyük bir kavga eve icra kağıdı gelmiş mal bildirimi yapılmazsa hapis cezası geleceğine hem anneme hemde kendine(annem kefil olduğu için(zorla yaptırılmış kefillik)).anneme hakaret küfür ederek bu borçları teyzemlerin ve dayımın ödemesini ödemezse sonuna karışmayacağını söylemiş ve bir sürü tehdit bunlara kardeşim şahit..ve annem ogün evden ayrıldı bana geldi.anneme telefonda tehditler ve hakaretler.2 gün önce borçların pazartesine kadar ödenmezse katliam yapacağını teyzemler dayım ve beni öldüreceğini söylemiş anneme. ve annem beni riske atmamak için başka yere gitti kardeşimin naklini ise gizlice oturduğumuz yere gitti ve ordan aldı şu an bulunduğu yerde yazdırdı okula.ve evdeki eşyalar annemin alın teriyle alınmış eşyalar babamın katkısı yok denecek kadar az borç yapmaktan eve bişeyler almayaa pek zamnı olmadı.şimdi size sorum ben bu tehditlerden dolayı savcılığa annem gibi başvurmalımıyım çünkü dedimi yapar çok kararlı.annem boşanma davası açsa boşanması mümkünmü bundan önce açılmış 2 dava var ve affetmek zorunda kalınmış.kardeşim 14 yaşında velayeti babamın alma ihtimai nedir kardeşim annemde kalmak istiyor.ayrıca evdeki eşyaları alabilme şansımız varmı?bu borçlara annemde kefil olduğu için ödemezse galiba tümü anneme kalacak bu borçları zorla ve tehditle yaptırıldığını nasıl ispatlarız en azından yarısını babamın ödemesi nasıl sağlanır.çünkü bu insanın geçmişten beri borç yapma alışkanlığı var ispatlanabilecek durumda hastalık olmuş resmen.evimize gelince onu annem emekli parasıyla babam yokken aldı babamın bankadan başka ilden maaş aldığını ispatlarsak ozamanda ve evi aldığımızda yanımızda olmadığını evimizi kurtarabilirmiyiz çünkü elimizde tek olan şey evimiz.tapu annemin üzerine.ve şuan avukat tutacak durumumuz yok çğnkü annemin maaşında kredi var bende çalışıyorum ama maaşımın yarısı ev kirasına gidiyor ve kredi kartına .ne yapmamız lazım bu konuda yardımccı olursanız sevinirm.
Old 07-11-2007, 21:42   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Annenizin adına tapulu olan ev ile ilgili olarak,anneniz tam bir serbestiye sahiptir.Yani evi satabilir,kiraya verebilir veya ipotek tesis edebilir.

Bu işlemleri yaptığında sonuçları da kabul etmiş olacaktır.

Eğer işlem sırasında yanıltılmış ve baskı altında kalmış ise bunun tespiti için makul zamanda yargı yoluna başvurma serbestisi ve hakkı bulunmaktadır.

Bu kısa ve genel açıklamanın dışında gaygımenkulle ve kredi borcu ile ilgili olan sorular KAHDEM alanının dışında olduğundan yanıtlanmayacaktır.

Diğer yandan boşanma davası sırasında babanızın annenize şiddet uyguladığı,kredi çekmeye zorladığını elbette ileri sürebilirsiniz.

Kredi borcu şahsi bir borçtur,sadece borçlusunu sorumluluk altına sokar ve diğer eşin malvarlığına bu borç nedeni ile gidilemez.

Fakat evin giderlerine babanızın katılma borcu bulunmaktadır.Bu sorumluluğunu aksatıyorsa hakimden yardım alınabilir.

Her aşamada bir avukattan yardım almanızı ,mali durumunuz uygun değil ise baro adli yardım servisinden yararlanmanızı öneriyoruz.
Old 08-11-2007, 11:26   #3
EXPER

Acil

Habİbe Hanim TeŞekkÜrler GÖsterdİĞİnİz Yol İÇİn....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi