Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmada Mal Paylaşımı/Mal Rejimi

Konuyu Kilitleyin
Old 11-03-2008, 23:49   #1
konuk

Varsayılan Boşanmada Mal Paylaşımı/Mal Rejimi

İyi günler diliyorum.
20 yıllık evli bir bayanım. Kocamla anlaşamıyoruz. Ben boşanmak istiyorum.
Kooperatiften girdiğimiz bir dairemiz var. Önce eşimin üstüne idi. Ben daha öncede boşanmak istediğimde evi 1999 yılında benim üstüme geçirdi. O ev şimdi kirada.
Ben emekli olunca emekli ikramemiyemi ve ailemden gelen bir miktar mirası koyarak kalanınada bankadan 10 yıllık kredi çekerek bir ev daha aldım. Eşim kefil oldu. O evde şimdi oturuyoruz.
Benim maaşım olduğu gibi krediye gidiyor. Boşanmak istediğimi söylediğimde eşim evleri sana bırakmam diyor. Ben ona kirada olan evi satalım bu evin kredi borcunu kapatalım. Maaşım boşa çıksın. Senden nafaka falanda istemiyorum hiç bir şey istemiyorum. Hatta artan paradan da veririm dedim. Gel anlaşmalı boşanma yapalım dedim. Bu evde çocuklarla ben yaşayalım burayı bize bırak dedim. Onada yanaşmıyor. Boşanmayada yanaşmıyor. Eger oturduğumuz evin yarısını isterse evin tam yarısı kadar kredi borcu kaldı o zaman o ödesin. Ben ilk evin parasını bu eve kapatmayayım çünkü benim okuyacak iki çocuğum var. Bu işten az zararlı kurtulmak istiyorum. Lütfen değerli fikirlerinizi bekliyorum.
Old 12-03-2008, 10:25   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi uzman bilirkişilik gerektiren bir uygulama konusudur.

Ocak 2002 yılından sonra sahibi olduğunuz mallar eşiniz tarafından dava konusu edilecektir.Ve katılma payı ve katkıda bulunma payları hesap edilecektir.Belirtiğimiz gibi bu çok karmaşık hesap uzmanlığı gerektiren bir konudur.

1999 yılında sahip olduğnuz evin mülkiyeti size aittir.2002 den sonra alınan kiralar tasfiye hesabına dahil edilecektir.

Boşanma halinde tasfiyeye karar verilir ve aynı zamanda çocuklarınızın velayetiyle birlikte, iştirak nafakası da talep edebilirsiniz.Çocuklarınızın eğitimine babasıda katılmak zorundadır.Ayrıca, boşanma isteminde haklı iseniz, maddi ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz.

Özellikle, mal rejiminin tasfiyesi konusu boşanma davanızın ana unsurunu oluşturacağı da öngörülerek, mutlaka bir avukattan yardım almanızı önermekteyiz.

Saygılarımla.
Old 12-03-2008, 10:33   #3
Konuk

Varsayılan 2002 den önceki mal

ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim
1999 yılındaki üzerime tapudan geçirilen evin önceki ödemeleri eşimin üzerine idi. Tapudan üzerime geçirildi. Eşim nasıl bir hak iddia eder. Boşanmadan önce o evi satıp şimdiki evin kredisini mi kapamalı. Yoksa öbür evi satmaya kalkmamalımı. Eşim neden acaba öbür ev satılmadan boşanmam diyor.
Old 12-03-2008, 22:46   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Daha önceki mesajlarda da belirtildiği gibi mal rejiminin tasfiyesi uzun ve karmaşık bir işlemdir.

Ama konunun anlaşılabilmesi bakımından 2002 öncesindeki dönemde bir eş,diğerinin bir mal edinmesine katkıda bulunmuşsa bu miktar üzerinden hak talep edebilir.Bu katkısı malın değerinde artışa debep olmuşsa,bu da hakkın konusu olur.Bu tür taleplere katkı payı alacağı ve katkı payı değer artışı denmektedir.

2002 sonrası için ise yasa açıkça eşlerin kişisel mallarını belirtmiştir.Aşağıdaki mal ve gelirler tasfiye davasının konusu olmazlar.

Kişisel mallar:
1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,

2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,

3. Manevi tazminat alacakları,

4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.

2. Sözleşmeye göre

Medeni kanun mal rejimi tasfiye davasına konu olabilen değerleri ise aşağıdaki gibi düzenlemiştir.

Edninilmiş mallar:
1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

4. Kişisel mallarının gelirleri,

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler

Mesajınızda belirtmiş olduğunuz ve 1999 yılında edindiğiniz evin alınmasına eşinizin yapmış olduğu katkı,dava konusu yapılabilecektir.

Bu evin satışı sonrasında edinilen malın,sonrakı mal için ödemede kullanılması hakkı ortadan kaldırmaz.

Sonuç olarak bütün bu belirtielnler genel nitelikte olup,davada,delil ve ispata göre karar verilecektir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı ısrarla öneriyoruz.
Old 12-03-2008, 22:50   #5
Konuk

Varsayılan çok teşekkür ederiyorum

inanın bu kadar çabuk cevaplanacağını zannetmiyordum
Çok teşekkür ederim ilginizi.
Hayırlı işler diliyorum
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi