Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 01-04-2008, 10:10   #1
Konuk

Rahatsiz boşanmak istiyorum

sayın avukatlar

ben 13 yıldır evliyim .eşim 3 sene önce evi bir kadın için terkedip dava da açıp sonra özür dileyerek geri dönmüştü.ben de oğlumuz ufak olduğu için affettim.bir de eşim terör gazisi olduğu için bunalımda olabilir diye düşünmüştüm bu yüzden de anlayışlı olmak istedim .ama maalesef ki eşim 2007 haziranda evi yeniden terketti.kasımda bir dava açtı ama yetki itirazı olduğu için dava lehime kapandı.yenisini 5 aydır açmadı.anlaşmalı boşanmak istedi olur dedim ve isteklerimi sundum .kabul etmedi ve 14 nisan 2008 tarihli yeni bir dava açtı.benim 9 aydır kiramı ve masraflarımı annem ve anneannem karşılıyor.ayda sadece 250ytl oğlumuz için para veriyor bana bakmak zorunda değilmiş çünkü.terör gazisi olduğu için devletten zaten emekli artı çalışmışlığı var ve ssk dan da emekli.üzerine kayıtlı iki arabasından birini o aldı birini bana vermişti.zaten bana verdiği arabanın yarısı benim .çünkü kaza yapan arabamı satıp bunu almıştık.ama şimdibu arabayıda elimden aldı ancak benden hiçbişey talepetmeden boşanırsan veririm diyor.oysa anneme çok borcu var.süper iyi bir insan nasıl bu hale geldi hiç anlamış değilim.ama artık bu haksızlığa son verilmesini istiyorum .şimdi sayın yetkililer sizce haklarım neler ? ben çalışmıyorum .bu ikinci hatası olduğu ve beni beş parasız bıraktığı için de eşimi affetmiyorum .yardımcı olursanız çok sevinirim .
saygılarımla
Old 01-04-2008, 12:13   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin açmış olduğu dava dilekçesinin size tebliğinden itibaren on gün içinde açılan davaya itiraz edebilirsiniz ve kendi gerekçeleriniz ile boşanmaya karar verilmesini talep edebilirsiniz.

Dava açılmakla hakim evin tahsisi,çocukların bakım ve korunması için gerekli önlemleri,malların yönetimi ve eşin ailenin giderleri için yapacağı katkı konusunda tedbir kararlarını talep olmasa dahi almak zorundadır.

Koşulları varsa;

Çocuğunuzun velayetini isteyebilirsiniz.

Boşanmaya karar verildiğinde kendiniz için yoksulluk,çocuk için iştirak nafakası isteyebilirsiniz.

Mevcut ve beklenen haklardaki zararlarınız için maddi,kişilik haklarınza yapılan saldırı için manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Müşterek konutunuz varsa ,aile konutu olarak özgülenmesini,elden çıkarılma ihtimali varsa mallar ve araçlar üzerine tedbir konmasını talep edebilirsiniz.

Boşanmanın kesinleşmesinden sonra ise tasfiye alacağınızı talep edebilirsiniz.Eşinizin üzerine kayıtlı olan arabanın alınmasında kendi arabanızın satıs bedelinin kullanıldığını ispatlamanız uygun olur.Bu miktar sizin kişisel malınızdır ve tasfiye hesabına girmez.

Bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise baro adli yardım servisine baivurmanızı öneriyoruz.
Old 01-04-2008, 12:14   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın konuk, eşinizin en son yine size karşı boşanma davası açtığını beyan etmişsiniz; Buna göre bu boşanma davasında, sizin pek çok haklı talebiniz var.

Öncelikle, çocuğunuz ve kendiniz için de nafaka isteyebilirsiniz.Çocuğunuzun velayetini isteyebilirsiniz.Yine dava açılmakla mahkeme yargıcı sizin ve çocuğunuzun, geçimi, barınması ve korunmasını ilişkin tedbirleri de almak zorundadır.Mahkemeye bu yönde yapacağınız taleplerle, karar verilmesini sağlayabilirsiniz.

Yine ortak konutun size ve çocuğunuza özgülenmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca size karşı açılmış boşanma davasında, eğer boşanmaya karar verilecek ise; Maddi tazminat ve yine Manevi Tazminat taleplerim vardır da diyebilirsiniz.Tazminatlar bu davanın içinde; ancak boşanma kararı verilirse, söz konusu olur.

Ayrıca kişilik haklarınızın uğradığı zarar sebebiyle BK.hükümlerine göre de dava açma hakkınız vardır.Yani boşanma dışında, genel mahkemelerde.

Ayrıca, boşanma sonucu, edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi gündeme gelecektir.Yani 2002 yılı sonrası edinilen mallarda sizin katkı payı ve katılma payı alacaklarınız mevcut olacaktır.

2002 yılı öncesi alınmış mallarda ise, ancak bu malın alımında sizin de bir ödemeniz ve ya katkınız varsa ve bu ödeme ve oran üzerinden mülkiyet hakkınının kendinize tanınmasını isteyebileceksiniz.

Arabayı bana verdi, elimden aldı derken önemli olan; arabanın 2002 tarihinden sonra mı alındığı ve kimin üzerine kayıtlı olduğudur.Buna göre sorunuzun yanıtı üstteki açıklamalarda bulabilirsiniz.

Tüm bu açıklamalarımızdan da anlaşıldığı üzere; haklarınız tam, eksiksiz ve zamanında almak için MUTLAKA bir meslektaşımızın hukuki desteğini almanızı tavsiye etmekteyiz.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz il Baroları talebiniz üzerine size, avukat tayin edecektir.İlçelerde de adliye binalı içindeki yardım bürolüro size gereken desteği sağlar.

Saygılarımla.
Old 01-04-2008, 14:00   #4
Konuk

Varsayılan teşekkür

sayın avukat habibe yılmaz kayar ve ufuk bey

yardımlarınız için çok teşekkürler iyi çalışmalar sağolun
Old 14-04-2008, 17:32   #5
Konuk

Varsayılan boşanma davamla ilgili ilk celse sonucu

değerli avukatlar
daha önceden sizlere sorunumu yazmıştım .sayın av ufuk bey ve sayın habibe kayar yılmaz soruma yanıt vermişlerdi. sağolsunlar.bugün ilk celse görüldü.ben belki diğer arkadaşlarımıza da örnek olur diye sonucu sizlerle paylaşmak istedim .eşimin iki arabası var birini benden habersiz sattı demiştim.diğerini de benden geri almıştı.hakim satılan arabanın yarı parasının tarafıma verilmesine ,diğer arabanın satılmaması için de tedbir konulmasına karar vermiş.tedbir nafakam için de polis nezaretinde eşimin emekli maaşlarının araştırılmasına karar vermiş.araştırıldıktan sonra evi terkettiği tarihten bu yana toplu olarak paramı alacakmışım .29 mayısa davayı ertelemiş ve oğlumuzu da görmek istediğini bildirmiş.ben burdan şu sonuca ulaştım ki kadınlarımız korkmasınlar.yüce adalet herzaman haklının yanındadır.

saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi