Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bonoda Tahrifat/ Keşideci Ve Lehdar İsmi Aynıysa

Yanıt
Old 28-05-2007, 13:45   #1
avslh

Varsayılan Bonoda Tahrifat/ Keşideci Ve Lehdar İsmi Aynıysa

Bonoda lehdar adının yazılması gereken yere yanlışlıkla borçlunun adı yazılmış, ayrıca borçlu kısmını da yine borçlunun adı yazılmıştır. Sonradan durumu farkeden alacaklı lehdar ksımındaki borçlunun adını silip kendi adını yazmıştır. Olması gereken de bu şekildedir aslında.
Bu şekilde yapılan düzeltmede bonoda tahrifat suçu oluşabilir mi? ya da daha doğru ifadeyle özel evrakta sahtecilik suçu oluşur mu?
Old 28-05-2007, 14:12   #2
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Lehdarın adı kurşunkalemle mi yazılmış da silinebiliyor?

Bildiğiniz gibi boşlukların doldurulması tahrifat değil ama mevcut ibarelerin değiştirilmesi ya da yanlarına kötüniyetli olarak eklenti yapılması tahrifattır.
Old 28-05-2007, 14:18   #3
Av.Elvan Akkaya

tahrif edilmiş senet icra yolu ile tahsil edilemez.bu nedenle alacak davası açmanızı öneririm.
bonoda tahrifat suçu oluşması için manevi unsur olmalıdır.bu konuda aleyhinize dava açılırsa durumu ispat edebileceğinizi düşünüyorum.tabi syn osmaniye'nin de belirttiği gibi "silme" işleminin nasıl yapıldığı önemli
Old 28-05-2007, 14:52   #4
avslh

silme işlemi sanırım tükenmez kalem silen silgilerle kazınarak yapılmış. ama tanık var gerçekten bu şahsın alacaklı olduğu hususunda. alım satım akdinden doğan bir borç nedeniyle düzenlenmiş. borçlunun durumdan haberi yok. icra takibi yaptık borçlu itiiraz etmedi. ama kefil itiraz etmiş. sebebi de adi kefil olduğu ve öncelikle borçluya başvurlması gerektiği vs.
Old 28-05-2007, 15:39   #5
Av. Hatun Olguner

Anlattığınız olayda suç kastı ve suç vasfı bulunmadığı açık. Sahtecilik,başkalarına zarar verme amacıyla,gerçeğe aykırı yazıların yazılmasıdır. Bilirkişi incelemesi,evvelki yazının ve sonraki yazının içeriğini belirleyebilecektir. Silinti yazının da sonradan yazılan yazının da grafolojik inceleme ile ortaya çıkması mümkün.Alacaklı adı yerine borçlu isminin hataen yazılmış olması nedeniyle bu durumu düzeltmek amacıyla ,ancak gerçeğe aykırılık teşkil etmeyen bir değişikliğin yapılmış olması ,suç kastı mevcut olmadığından sorun yaratmayacaktır,kanaatindeyim.Zarar verme bilincinin olmaması,suç kastını ve vasfını ortadan kaldıracak bir unsurdur.
Old 28-05-2007, 16:03   #6
Sinerji Hukuk Yazılımları

Sayın avslh, mevzuat metnini de tekrar hatırlamak gerekir belki…İyi çalışmalar…

Resmi belgede sahtecilik

MADDE 204 - (1) Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Resmi belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.
Old 28-05-2007, 16:04   #7
Sinerji Hukuk Yazılımları

Önceki mesaj için üzgünüz. Küçük bir kaza...
Old 28-05-2007, 16:48   #8
avslh

Teşekkürler arkadaşlar ilginiz ve cevaplarınız için. Ben de aynı görüşteyim sizlerle. Kısacası manevi unsur oluşmadığı ayrıca iğfal kabiliyeti olmadığı için suç oluşmaz diye düşünüyorum...
Old 28-05-2007, 17:13   #9
Av. Hatun Olguner

" Cürümlerde kastın bulunmaması cezayı kaldırır"

Yeni TCK M : 21-(1) Suçun oluşması kastın varlığına bağlıdır.

Manevi öge olan suç işleme kastı bulunmadığından ceza verilmemesi gerekmekle beraber,en kötü ihtimalle; mevcut bir alacak-verecek ilişkisi olduğu nazarar alınarak yine,Yeni TCK m 211 ile cezanın tahfifi sözkonusu olabilecektir. (Eski TCK m 347 ye tekabül eden,bir alacağın ve hukuki ilişkinin varlığı halinde sahtecilik suçunun işlenmesi halinde,cezada indirim öngören madde)

Ayrıca,senet metninden açıkça görülebilen ve bu sebeple iğfal kabiliyeti yaratmayacak bir düzeltme de,iğfal kabiliyetinin sahtecilik suçlarında suç unsuru olarak varolması zorunluluğu karşısında,iğfal gücü olmayan öyle bir isim düzeltme (dışarıdan çıplak gözle anlaşılabilir özellikte ise) keza bu sebeple de suç oluşturmayacaktır.
Old 28-05-2007, 17:19   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sinerjigroup
Önceki mesaj için üzgünüz. Küçük bir kaza...

Okunmadığı için silmek zorunda kaldım. Tekrar yayınlarsanız, gereksiz kalan son mesajınız ve benim bu mesajımı silerim. Teşekkürler...

Saygılarımla
Old 28-05-2007, 17:22   #11
avslh

Evet Farkindayim Ben Onu Kesme İŞaretİyle Ayirmak Maksadiyla Ayri Yazdim Fakat Sonradan Sankİ ''de-da'' BaĞlaci Gİbİ Bİr GÖrÜntÜ OluŞmuŞ. Bono'da Tahrİfat Demek İstedİm Fakat BaĞlaÇ Gİbİ Bİr Anlam ÇikmiŞ. Aslinda Kesme İŞaretİyle Ayirmaya Da Gerek Yoktu.
Old 28-05-2007, 17:39   #12
muratsadioğlu

Alıntı:
Yazan sinerjigroup
P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"><FONT face="Times New Roman" size=3>Resmi belgede sahtecilik</FONT></P>
<P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"><o><FONT face="Times New Roman" size=3>&nbsp;</FONT></o></P>
<P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"><FONT face="Times New Roman" size=3>MADDE 204 -
Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Okunmadığı için silmek zorunda kaldım

Sayın Suat Ergin,

Merak ettim:Sayın sinerjigroup'un mesajının neresi okunmuyordu?.
Evrakta sahtekarlık filan diyor işte.Biz nasıl okuyoruz.
Size ve Sinerjigroup'a Saygılarımla.
Old 28-05-2007, 18:00   #13
Av. Hatun Olguner

" Sahte evrak düzenlenmesinden maksat var olmayan veya husule gelmemiş bulunan bir muhtevayı ,belgeleyen evrakı vücuda getirmektir. " 1. CD 20.10.1953 2561-2830; 6. CD 18.9.1975 3172-3906

" Üzerinde tahrifat yapıldığı ilk bakışta anlaşılan senette aldatma gücü(iğfal kabiliyeti ) nesnel ölçülere göre yoktur. Bu nedenle suç oluşmaz." (CGK 22.5.1989 144-200 )
Old 17-04-2008, 14:55   #14
eylul83

bonoda alacaklı senedi başka bi şahsa veriyor ancak verirken alacaklı kısmında kendi adının yazdığı yeri karalıyor.Senedi alan kişi de icraya koymak istiyor.Bu durumda bu senet icraya konulabilir mi?iyi çalışmalar.........
Old 07-05-2010, 17:57   #15
gonovenkov

benim bir olayımda da alacaklı senette miktarın başına bir rakamını ekliyor,icra takibi başlatıyoruz ve borçlu da senette tahrifat yapıldığı iddiası ile icra hukuk mahkemesine başvuruyor ama savcılığa başvurmuyor.ardından alacaklı icra hukuk mahkemesindeki dava devam ederken icra takibinden feragat ediyor ve senet aslını imha ediyor.şimdi sorum şu:borçlu bu aşamada savcılığa başvurursa alacaklı hakkında resmi evrakta sahtecilikten dava açılabilir mi?Ortada senet aslı yok,fotokopisi yok ve ayrıca alacaklı takipten feragat ediyor bu hususlar alacklı için bir kurtuluş olamaz mı?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 07-05-2010, 18:06   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ali Gonca Turan
benim bir olayımda da alacaklı senette miktarın başına bir rakamını ekliyor,icra takibi başlatıyoruz ve borçlu da senette tahrifat yapıldığı iddiası ile icra hukuk mahkemesine başvuruyor ama savcılığa başvurmuyor.ardından alacaklı icra hukuk mahkemesindeki dava devam ederken icra takibinden feragat ediyor ve senet aslını imha ediyor.şimdi sorum şu:borçlu bu aşamada savcılığa başvurursa alacaklı hakkında resmi evrakta sahtecilikten dava açılabilir mi?Ortada senet aslı yok,fotokopisi yok ve ayrıca alacaklı takipten feragat ediyor bu hususlar alacklı için bir kurtuluş olamaz mı?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Tahrifatın olup olmadığı, varsa iğfal kabiliyetinin olup olmadığı bilirkişinin evrak aslında yapacağı inceleme sonucunda ortaya çıkacağından senet aslı olmadan dava açılmaz, açılsa mahkumiyet kararı verilmez.
Old 07-05-2010, 18:10   #17
gonovenkov

Suat bey teşekkür ederim,ancak bir konuyu daha belirtmeliyim,senet fotokopisinden de tahrifat anlaşılıyorsa ne olacak?yani demek istediğim:1-senet aslı olmadan fotokopiden anlaşılsa dahi mahkumiyet kararı verilmez mi? 2-alacaklı icra takibinden feragat etmesine rağmen cezai takibat yapılabilir mi?
Old 07-05-2010, 18:38   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ali Gonca Turan
Suat bey teşekkür ederim,ancak bir konuyu daha belirtmeliyim,senet fotokopisinden de tahrifat anlaşılıyorsa ne olacak?yani demek istediğim:1-senet aslı olmadan fotokopiden anlaşılsa dahi mahkumiyet kararı verilmez mi? 2-alacaklı icra takibinden feragat etmesine rağmen cezai takibat yapılabilir mi?

Grafolojik inceleme yapılmadan karar verilmez. İcra takibinden feragat etmek de suçun sabit olduğunu göstermez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi