Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Adli hataları nasıl önleyebiliriz?

Yanıt
Old 25-01-2007, 19:25   #1
Hami Korkmazlı

Varsayılan Adli hataları nasıl önleyebiliriz?

Merhabalar,
Adli hataların önlenmesi için en etkili yol nedir sizce?Prof.Dr.Bahri Öztürk'ün Ceza Muhakemesi Hukuku kitabının ön sözünü okurken şuna takıldım.Hukuk fakültesini bitiren her hukukçu gencin 1 gün süreyle ceza evinde tutulması gerektiğini belirtiyor ki ceza yargılamasında savcı,hakim ve avukat olarak çalışacak kişilerin adli hata yapmaktan korkar hale gelmelerini sağlamada faydalı olacağını öneriyor.Sizlerin bu konudaki fikirlerinizi almak istiyorum.Teşekkürler.
Old 26-01-2007, 16:39   #2
Noyan Yiğit

Tamamen katılıyorum.Empati yapmakta büyük kolaylık olur sanırım.Ayrıca Hakim ve Savcıların hakim ve savcılık mesleğine kabul edilmeden bir müddet Avukatlık yapmalarının da şart olduğunu düşünüyorum.Bu takdirde Avukatları daha kolay anlayacaklarını ve daha kolay iletişim kurabileceğimizi düşünmekteyim
Old 27-01-2007, 20:41   #3
mutlakadalet

Tok, açın halinden ancak aç kaldığı sürece anlayabiliyor.

Sokakta yaşamak zorunda olanları ancak soğuk havalarda dışarıda olduğumuz zamanlarda hatırlayabiliyoruz.

Aynı şekilde, hukuk fakültesini bitiren her hukukçuyu, bir gün süreyle ceza evinde tuttuğumuzda kanımca şu şekilde gelişmeler olacaktır: "Söz konusu bir günlük süre içerisinde, ceza evinde kalan hukukçu, özgürlüğün kısıtlanmasının ne kadar zor olduğunu anlayacak ve 'meslek hayatımda çok dikkatli olacağım' diye kendi kendine söz verecektir. Ceza evinden çıkarken de aynı düşüncelerle çıkacaktır; ancak zamanla, bu düşünceleri, hayatın akışı içerisinde etkisini yitirecek ve çok kısa bir süre içerisinde ceza evine girmeden önceki durumuna gelecektir. Çok mu karamsarım, bilmiyorum; ama toplum olarak aşırı duyarsız olduğumuzu düşünüyorum. (Müstesna şahsiyetleri tenzih ederim)
Bununla birlikte Sayın Öztürk'ün önerisinin, kısa süreyle de olsa etkili olacağını düşünüyoum. Bu etkinin daha uzun sürmesi için de, ceza evinde kalmanın, bir defaya mahsus olarak değil, periyodik olarak tekrarlanması düşüncesindeyim. (Çok mu acımasızca oldu , olsun, eğer ki adalete ulaşabilecek isek; ben razıyım bu kadarcık fedakarlığa )
Old 02-02-2007, 20:04   #4
funda.0633

Bir avukatın, bir hakimin ya da bir savcının bir gün ceza evine girmesiyle karşı tarafı anlayacağınımı sanıyosunuz..Adı üstünde 1 gün..Önemli olan empati kurma yeneğidir..Önemli olan adil karardır..Savcılıkta staj yaparken bir çok mağdurun hırsızlıktan dolayı şikayete geldiğini gördüm..Ama sadece gördüm..Onları kendi yerime koyamamışım.Ta ki evime hırsız girene kadar..Ta ki gecenin bir yarısı evim de hiç tanımadığım birinin el feneriyle dolaştığını gördüğüm ana kadar anlamamışım..İnsanın başına gelmeyince anlamıyor..Bu son derece doğal bir şey anlamamak..Ama bir hakimin de sanık hakkında karar vermesi için o olayı aynen de yaşaması gerekmez..Önemli olan az da olsa empati kurması ve delileri çok iyi değerlendirmesidir..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi