Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yuva yıkan kaynana

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-10-2011, 21:38   #1
Konuk

Varsayılan yuva yıkan kaynana

Merhabalar,
Eşimin annesi bizi ayırmak için elinden geleni ardına koymuyor. Her fırsatı değerlendiriyor. Eşimin babası öldü bunu bile kullanıyor, ben artık yalnız kalamam yanınızda oturacağım diye eşime baskı yaptı. geçimli biri olsa sorun değil yalnız kalmasın tabi ama amacı beni boşatmak. 8 ay birlikte yaşadık yapmadığını bırakmadı çalıştığım halde her hizmetini gördüm bu arada kendisi 58 yaşında ve kesinlikle bakıma muhtaç değil. ailem evime her gelişte arkalarından sorun çıkardı, eşim ailemin evine gelince aynı şekilde, hep arkamdan beni eşime çekiştirdi hatta bir gece kör şeytan bu dediğini duydum. eşim de kocası öldü anlayışlı ol diyor. kocası öleli 1,5 yıl oldu ve bence kocası ölen insan mazlum olur zalim değil. yine böyle bir akşam beni eşime şikayet ederken dayanamadım ben seni bakmak zorunda değilim dedim kaga çıktı ve evi terk etti. birkaç ay kızında kaldı şimdi kendi evinde ama ben yalnız kalamam sana sütümü helal etmem beni bırakırsan diye eşime baskı yapıyor, eşim 3 aydır annesinin evinde onu bekliyor.
Bu noktada 2 sorum olacak;
1- Evi terkten 4 ay sonra eve dön çağrısı yapılabiliyor diye biliyorum. Ancak sanırım eşim bunu bildiği için işten çıkınca bazı günler eve geliyor bir saat kadar durup annesine öyle gidiyor geceleri hep orada kalıyor. Bu durum da yine de çağrı yapılabilir mi? yoksa 4 ay eve hiç gelmemesi mi gerekir?
2- Bir yanım sana sahip çıkmayan annesinin hakaretlerine göz yuman ve 3 aydır eve gelmeyen kocadan hayır gelmez ayrıl diyor ama annesi evliliğimize dahil olmadığında hiç sorunu olmayan bir ilişkimiz var (garip ama doğru eşimden ayrılma anlamında değil ama annesinin evliliğimize müdahale ve aile birliğimizin bozulması yönündeki tavır ve müdahaleleri için başvurabileceğim hukuki bir yol yok mu?
Yardımcı olursanız sevinirim..
Old 13-10-2011, 09:19   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Akrabaların aile içine müdahalesine engel olunmaması, bir taraftan aile mahremiyetinin ihlaline, diğer taraftan eşlerin akrabalarının etkisinde kalarak diğer eşe ve aile ödevlerine karşı olumsuz bir tavır içine girmesine ve geniş aile yapısının devamı uğruna çekirdek ailenin zarar görmesine göz yumulmasına neden olmaktadır. Bu uygulamada da karşımıza sıklıkla çıkabilen boşanma nedenleri arasındadır.

Ancak anladığım kadarıyla eşinizden boşanmak yerine yuvayı nasıl kurtarabilirim sorusu üzerine yoğunlaşıyorsunuz.Eşinizle içinde bulunduğunuz durumu ayrıntılı ve kararlı bir şekilde konuşup evliliğinizin tehlikeye sürüklediğini anlatmalı ve eşin evlilik birliği içindeki sorumlukları yerine getirmesi için çözüm üretmesini istemenizde yarar vardır.

Bunun dışında kayınvalidenizin yaptığı eylemler fiziki olarak uygulanmasada ,duygusal,ruhsal olarak acı çekmeye yol açan eylemlerdir ve bu eylemler de şiddet olarak değerlendirilir.
Bu nedenle:
Aile mahkemesine başvurabilir ve 4320 sayılı yasa gereği tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Talep kabul edildiğinde ,şiddet uygulayan kayınvalidenizin, şiddete yönelik davranışları yasaklanacaktır.Kayınvalideniz karara aykırı davrandığında şikayet koşulu aranmaksızın hakkında evrak düzenlenerek durum Cumhuriyet Savcılığına bildirilir ve hakkında hapis cezası istemli dava açılır.

Ancak her aşamada hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımla
Old 13-10-2011, 09:33   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Meslektaşımın verdiği bilgilere ek olarak;

TMK. 195. madde uyarınca aile mahkemesine de başvurulabilir.

Alıntı:
E. Birliğin korunması
I. Genel olarak
MADDE 195. Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi halinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hakimin müdahalesini isteyebilirler.

Hakim, eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır; onları uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir.

Hakim, gerektiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine kanunda öngörülen önlemleri alır.

Madde gerekçesinden; Eşler ayrı ayrı ya da birlikte hâkime başvurmak suretiyle, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğiyle ilgili önemli bir uyuşmazlığın doğması hâlinde gerekli müdahalenin yapılmasına karar verilmesini isteyebilecektir.

Müdahalesi istenen hâkim, bu konuda eşleri uyarma, onları uzlaştırma ya da eşlerin birlikte rıza göstermesi hâlinde onların huzur ve mutluluktarı için uzman kişilerin önerileri yönünde karar verme yetkisine sahiptir.

Bir avukatla birlikte hareket ediniz.

Saygılarımızla,
Old 13-10-2011, 16:49   #4
Konuk

Olumlu Teşekkür

Cevaplar için teşekkür ederim. 195. maddeyi daha önce okumuştum ama tam anlayamamışım galiba şimdi anladığım kadarıyla hakime sadece ayrılık sebebiyle başvurulmuyor, uzlaşma istemiyle de başvuruluyor. birlikte oturulacak mekanın tespiti , gerekliyse aile uzmanına danışma gibi kararlar için de.. Bunlar tam da benim istediğim şeyler eşimi aile uzmanına bir türlü razı edemedim.. dediğim gibi belki de 3 aydır eve gelmeyen eşten birşeyler beklemek fayda sağlamayacaktır ama en azından hakkımın zorla yenmek istendiğinin ve çok şiddetli psikolojik şiddet gördüğümün hukuken kabul edilmesi beni rahatlatacak.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi