Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Cekismeli bosanma davasini anlasmaliya cevirme

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-11-2016, 23:23   #1
Konuk

Varsayılan Cekismeli bosanma davasini anlasmaliya cevirme

Oncelikle okuyup yardimci oldugunuz icin tesekkurler...
17 ekim 2015 de evlendim ve kasim 2015 de cekismeli bosanma davasi açtım. Eşim cezaevindeydi 1 kasim tarihinde cezaevinde çıktı ve anlasmali bosanmak istiyor. Fakat ben davayi evliligimiz 1 yılı doldurmadan açtığım için anlaşmalı bosanabiliyor muyum bunu ogrenmek istiyorum. Bir sonraki dava günümüz cekismeli bosanma icin 2 ay sonrasina ve beklemek istemiyoruz ikimiz de yardimlariniz icin teşekkür ederim...
Old 02-11-2016, 19:41   #2
Av. Hatun Olguner

Anlaşmalı boşanma için evliliğin bir yılı doldurmuş olması gerekiyor. En pratik yol 1 yılı doldurduğunuz için yeni dava açmanızdır.(Eşinizle anlaşma varsa)
Old 03-11-2016, 09:30   #3
Konuk

Verdiginiz cevap icin oncelikle tesekkur ederim. Ben bir yil dolmadan cekismeli dava acmistim simdi o dava devam ederken anlasmali gidip bosanabilir miyiz? Eşim kabul ediyor. Hicbir talebim bulunmamakta(mal,cocuk,nafaka vs)
Old 03-11-2016, 12:50   #4
Av. Hatun Olguner

Anlaşmalı boşanma için yeni bir dava açabilirsiniz ve boşanabilirsiniz. Yukarıda cevapta bunu yazmıştım, Anlaşmalı boşanma olunca da çekişmeli davadan feragat edersiniz.
Old 03-11-2016, 15:02   #5
Konuk

Fakat mahkemeden hakimin kalemiyle görüştüm ve hem evlilik hemde acilan cekismeli dava 1 yili doldurmuş o yuzden iki dilekce, taraflar ve bir şahit ile hemen anlasmali bosanma olabileceği kanisinda. Sizce aralik 21 deki mahkememi beklemeli miyim yoksa anlasmali dava açıp hemen bosanabilir miyim?
Old 03-11-2016, 20:46   #6
Av. Hatun Olguner

1 yılı doldurmayan evlilikle ilgili aaçılan boşanma davası anlaşmalıya dönüşmez. Mahkeme kalemi size yanlış bilgi vermiş. Siz anlaşmalı boşanmaya ilişkin yeni davanızı açmalısınız. Aralıka kalmadan biter hakim varsa.Çekişmeli açtığınız ilk dava tanıklarınız evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını ifade ederse ve sizin haklı gerekçeleriniz varsa boşanmayla sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma davası açmak daha pratiktir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi