Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İftira - Facebook'dan gelen mesajlar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-10-2016, 10:49   #1
misafirim

Varsayılan İftira - Facebook'dan gelen mesajlar

Öncelikle bu hizmetinizden dolayı sizlere teşekkür ederim.

Boşanma davamda ön duruşma görüldü.
Ön duruşmadan sonra, karşı taraf bazı facebook mesaj görüntülerini mahkeme ile paylaştı. (mesajlaşma tarihleri ön duruşmadan önceye ait)

Bu mesajlar benim eşimi aldattığımı anlatmakta ve sahte bir facebook hesabından eski kocama mahkemede delil olsun diye gönderilmiş.

Mesajlarda anlatılanlar iftira olup, namusuma yönelik bir saldırı niteliğinde. (önüme gelen erkekle .... vs. gibi iğrenç şeyler)

Tesadüfen bir c.savsısı ile bu konuyu yüzeysel olarak çekinerek konuştum. Şikayetinizi yapın değerlendirelim ancak facebook üzerinden olduğu için bir şey çıkmaz, boşanma davanızda da hakim bu tarz şeyleri çok ciddiye almaz dedi. Tam anlatamadığım için sanki yuvarlak bir cevap verdi diye düşünüyorum.

Öncelikle ben işin boşanma davası kısmında değilim. Benim namusuma iftira atılmış ve karşı taraf bunu yanına kar bilmemeli.
Bununla ilgili ne yapabilirim? Ne tavsiye ederisiniz?
Aklıma takılan diğer bir soruda, koca "ben böyle bir şey demedim, facebooktan gelen mesajı mahkemeye sundum" vb. bir cevap ile bu işten sıyrılabilir mi?
Neticede bu çirkin mesajları kendisi de düzenlemiş olabilir; sahte hesap açıp kendine mesaj atmış olabilir, bir arkadaşına da attırmış olabilir.

Yol göstermenizi rica ediyorum. Teşekkürler
Old 14-10-2016, 11:44   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Boşanma davasında ön inceleme duruşmasından sonra iddia ve savunma genişletilemez.Bunun istisnası bir delilin sonradan ileri sürülmesi yargılamayı geciktirme amacı taşımıyorsa veya süresinde ileri sürülememesi ilgili tarafın kusurundan kaynaklanmıyorsa, mahkeme o delilin sonradan gösterilmesine izin verebilir.

2-Dosyaya sunulan mesajların hukuka aykırı olarak oluşturulduğunu ve elde edildiğini ve suç oluşturacak içerikte bulunduğu iddiası ile elbette suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Sizin elinizin ürünü olmadığını kanıtladığınız mesaj aleyhinize yorumlanmamalıdır.

3-Bu mesajların içeriği ve davayı nasıl etkileyeceği konusunda yardım almanız gereken kişi savcı değil bir avukat olmalıdır.Tüm delillerinizle birlikte bir avukata doğrudan başvurmanızı öneriyoruz.
Old 17-10-2016, 15:54   #3
misafirim

Sn. Avukat hanım

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.
Ancak 2. açıklamanızı anlamadım. Biraz detaylandırabilir misiniz lütfen?

Teşekkürler
Old 20-10-2016, 14:16   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Mesajları sizin yazmadığınızı kanıtlarsanız bu mesajlar aleyhinize delil olarak değerlendirilemez.

Mesajları siz yazmışsanız ve fakat bu mesajlara eşiniz veya başka bir kişi, sizin izniniz olmadan ulaşmış ise ilgili kişi hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Old 21-10-2016, 07:33   #5
misafirim

Sn. Avukat hanım

Tam anlatamadım durumu size.

Benim eski kocamın facebook hesabına "birisi" mesajlar atıyor. Kocama diyorki senin karın (yani ben) seni aldatıyor. Başka bir mesajında önüne gelen erkekle y... gibi iğrenç mesajlar atıyor.

Normalde benim bu olanlardan haberim yok. Eski kocam bu mesajları mahkemeye delil olarak sunuyor ve ben o zaman bu mesajların varlığından haberdar oluyorum.

Ben eski kocam hakkında ne yapabilirim?
Yardımınızı rica ediyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi