Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

hasta olan asker

Yanıt
Old 27-07-2012, 00:54   #1
Konuk

Mutsuz hasta olan asker

kardeşim 24 yaşında hepatitli bir askerdir.askerde yaklaşık 7 ay kalmış daha sonra hastalığı anlaşılmış bunun üzerine ilgili hastahaneye sevk yapılmış ve 3 ay hava değişimi almıştır bu süre sonunda tekrar kendisine 3 ay daha hava değişimi uygulaması uygun görülmüştür fakat hastalıkla ilgili bir bilgilendirme yapılmamış,hastalığın seyri ve dikkat etmesi gereken noktalar belirtilmemiştir.kardeşimin hiç bir sosyal güvenceside bulunmamaktadır.biz herhangi bir hastahaneye gittiğimizde devlet bize hangi noktada yardımcı olur.tüm tahlil ücretlerinin tamamını bizimmi karşılamamız gerekir.bilgilendirirseniz memnun olurum.
Old 27-07-2012, 15:56   #2
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
kardeşim 24 yaşında hepatitli bir askerdir.askerde yaklaşık 7 ay kalmış daha sonra hastalığı anlaşılmış bunun üzerine ilgili hastahaneye sevk yapılmış ve 3 ay hava değişimi almıştır bu süre sonunda tekrar kendisine 3 ay daha hava değişimi uygulaması uygun görülmüştür fakat hastalıkla ilgili bir bilgilendirme yapılmamış,hastalığın seyri ve dikkat etmesi gereken noktalar belirtilmemiştir.kardeşimin hiç bir sosyal güvenceside bulunmamaktadır.biz herhangi bir hastahaneye gittiğimizde devlet bize hangi noktada yardımcı olur.tüm tahlil ücretlerinin tamamını bizimmi karşılamamız gerekir.bilgilendirirseniz memnun olurum.

Sayın KONUK,

Anlattığıza göre kardeşinizin şu anda askerlik hizmeti devam ediyor.
Dolayısyla askeri olanaklardan faydalanması söz konusu.
Bulunduğunuz ilde askeri hastane var ise oraya direkt müracaat ederek tedavisini
ve gerekiyor ise tahlillerini yaptırabilir.
Bulunduğunuz yerde askeri hastane yok ise en yakın askeri komutanlıkdan,ya da askerlik
şubesinden sevk alarak devlet hastanelerine gidip aynı şekilde muayene olmaya gidebilir.
Asker olduğu için katılım payından muaf olması gerekir.
Ayrıca kontrol amaçlı yeniden başvuracağınız sağlık kuruluşunda da hastalığı hakkında bilgi talep edebilir.
Acil şifalar dileklerimle.
Ecz.Mesut ÇETİN
Old 22-12-2013, 00:52   #3
Konuk

Soru lütfen okuyun

Konu: Asker'e gitmeden önce gayet düzgün sıradan ve yaşanabilir bir hayatım vardı. Çevremde sevilen konuşması dikkate alınan,her konuda muhatap alınan biriydim. Yaptığım iş gelecek vadeden bir iş olduğu için hayadımı çok iyi idame ettire biliyordum. taki 11.23.2011 tarihine kadar. o tarihten itibaren hayatım değişti. 1yıllık askerlik 1yıllık tedavi süreci toplam 2yıllık aradan sonra eski hayatıma devam etmek istedim. fakat hastalıktan dolayı yaşadığım sağlık sorunları(nefes alamama uyuyamama,merdiven çıkamama sol kolumun güçsüzlüğü,şittetli baş ağrısı,ve baş dönmesi ve hayatımı mahveden unutkanlık iş bulma ve çalışmama engel oldu eski işimi yapamayacağımı anlayınca.bir umut işkur'a başvurdum,durumumu anlatıp bana uygun iş istedim. ve temizlik görevlisi olarak bir şirkete gönderildim. hastalığımı söyleyince başvuru formumu bile işleme almadılar.işkur'un yönlendirmesiyle birkaç yere daha başvurdum. sonuç değişmedi işkur' bu nedenle kaydımı silip iş danışmanını geri çekti.şuan ne çalışacak bir işim nede hayatımı idame ettirecek gelirim var. bu olaydan önce ailemin hiçbir maddi sıkındısı yokdu, şuan benden 1yaş küçük olan erkek kardeşim SALMAN CAN çalışıp hem bana hem aileme bakıyor 9 yaşındaki kız kardeşimin okul masrafları'da onun sırtında kendisi benden sonra askere gidecekti fakat bu durumdan sonra askere gidemedi. yeni çıkan yasayla asker ve bakaye kaçaklarının askere hemen gitme mecburiyetinin dogması zaten sor olan hayatımızın yaşanmaz bir hal aldığını bildiririm. nedeni şu: -11:23:2011 tarihinde ankara mamak askerlik şubesine askere alma başvurumu yaptım. Yapılan muayne'den sonra acemi birliğim olan hatay serinyol 121.j.egt.alay komutanlığına sevk edildim. acemi birligimde ilk olarak muayne edidim.askerlik yapmama mani olacak bir durum olmayınca bölük dağıtımı yapıldı. şahsımı,12.bölük olan HAVAN'cı bölüğüne verdiler.1aylık eğitim döneminin ardından,bölükte asker fazlalığının olduğu gerekçe gösterilerek bölüğe en son katılen bende dahil 20er sınırcı eğitimi veren 8.bölüge kaydırıldı. yapılan seçmelerde time seçilip RPG7 nişancısı olarak görevlendirilip eğitimime devam ettim. orda bende dahil tüm askerlerin akciğer filmi çekildi cigerimde herhangi bir sorun yoktu. muhtemelen dosyamda mevcuttur. 70 günlük eğitim sonunda 02.05.2012tarihinde usta birliğim olan hakkari çukurca jandarma 20.jandarma sınır Tugayı 3.jandarma sınır tabur komutanlığı karargah destek bölügü'ne 7günlük izin sonunda sevk edildim.15günlük KTM yolculuğu sononda birliğime katıldım. görev paylaşımı sonucunda gece nöbetçisi olarak seçildim. saat 18:00 ila 07:00 arası 3,4 ay hiç bir değişiklik olmadan devam ettim.kesin tarihi bilmiyorum haziran'ın son haftasında şiddetli böbrek ağrısı çekmeye başladım. nefes alamıyordum,merdiven,çıkamıyordum kesinlikle uzanamıyordum. 4günlük uykusuzluk sonunda dayanamayıp revire gittim.revirle yatakhane arasında'ki 50metrelik yolu 15dakkada duvarlara tutunarak gittim.revirdeki şikayetim şu şekildeydi: -KOMUTANIM 4 GÜNDÜR YEMEK YİYEMİYORUM, YÜRÜYEMİYORUM, UZANAMADIGIM İÇİN UYUYAMIYORUM. SOL BÖBREGİM ÇOK AGRIYOR NEFES ALAMIYORUM. rütbesini bilmediğim tabib doktor'un verdiği tebki şuyduturdugu yerden kalkıp kolumdan tuttu gösterdiğim yere emin olmak için yumruk atmaya başladı. acı çektigimi anlayınca revirde görevli askere idrar testi yaptırdı. doktor başka odada ben ve testi yapan asker başka odada test sonucunu doktora okuduk. doktor yanıma gelip bir sorun olmadını sıradan bir soğuk algınlı olduğunu söyledi. 5gün boyunca kullanmam için 3adet ilaç verdi. istirahat vermedi ve nöbet tutmaya devam ettim.5gün sonunda iyileşmiştim.ama maalesef bu geçici bir durumdu. 2ay sonra yine sıradan bir gün gibi nöbet yerime gittim. gece 02:00 sularında kolumun uyuştuğunu hissettim. koluma baktığımda kolumun aşırı derecede titrediğini gördüm. kolumu kaldırıp nöbet arkadaşıma gösterdim.bi anda kolum düştü ve bende oturdugum sandalyeden yere düştüm.düşerken başımı mevzi duvarına vurdum.gözümü açtıgımda revirde koluma serum takıldığını gördüm.1saat sonra bir tane daha kriz geçirdim. revirde iki gün gözetim altında kaldıktan sonra hakkari devlet hastanesine sevk edildim.çekilen beyin tomagrafisinde beynimin tam ortasında kitle olduğu kitlenin altında 1adet tümör olduğu söylendi. ankara G.A.T.A'ya sevk edildim. beyin cerrahisinde yapılan araştırma ve çekilen MR sonucunda beynimde 4adet kitle olduğu anlaşıldı. fakat nedeni ve ne olduğu anlaşılamadı. 13.09.2012 tarihli yapılan ameliyat'la 1 adet kitle alınıp patoloji'ye gönderildi. patoloji sonucuna göre SERABELLUM TÜBERKİLOM teşhisi konuldu. beyin cerrahisinde aynı hastane içinde bulunan göğüs hastalıkları bölümüne gönderildim. orda tüberküloz tedavisine başlandı. 5.günde yataktayken bir kriz daha geçirdim. beyin cerrahisince sara tedavisine başlandı aldığım ilaçlarla birlikte sara tedavisinde kullanılan KEPPRA adlı bir ilaçla tedavi'ye devam edildi. ön görülen 9aylık tedavi sonunda tekrar hastane'ye gittim. yapılan kontrollerde beynimde 1adet kitle kaldığı çigerimde'ki kitlenin durumunda bir değişiklik olmadığı gerekçesiyle tedavinin süresi 24aya çıkarıldı. 3aylık hava değişimi alıp 28:05.2013tarihinde taburcu oldum.3ayın sonunda hastane sevk'i almak için yeni mahalle askerlik şubesine gittiğimde.yeni çıkan yasaya göre 12ayını doldurmuş.asker tedavilerinin kesilmesi bana bildirildi. ancak tedavisi bitmeyenlerin SSK,SGK belediye valilik muhtarlık vb. gibi bi kaç yerden onay aldıktan sonra yapılacak olan değerlendirmeden sonra tedavinin devam ettirilmesi söylendi. hiç bir şey olmamış gibi teskeremi aldım. hedef gösterilen kurumlardan alacağım onay bir hafta veya on gün sürebilirdi. 2 yıllık hayattan kopmam maddi açıdan sıfırı düketmeme sebeb oldu. gerek maddi durumumun olmaması gerekse ailem'in iyileştiğimi düşünüp destek olmaması başvurumu engelledi.bu olaylardan sonra ilaçlarımın verildiği sincan 4nolu verem savaş dispansiyerine gittim. dosya takibimi yapan doktor gül hanım. 12aylık süreyi doldurduğumu ankara sanadoryum hastanesinde yapılacak olan kontrol sonucu tedavinin devam edeceğini söyledi. hastaneye gittim hiçbir sağlık güvencem olmadığı için ücretsiz bakılamayacağını muayne masrafının 2.000(iki bin lira) gibi bir masraf olacağını tarafıma bildirdi. yanımda götürdüğüm g.a.t.a raporlarının geçerliliği olmadığı söylendi. gül hanım'la yaptığım son görüşmede tedavinin kesildiği dosyanın kapatıldığı söylendi. kendisine yönelttiğim ÇİGERİMDEKİ KİTLEYİGÖRMÜYORMUSUNUZ 5TANE AKÇİGER FİLMİ VAR ELİNİZDE NASIL OLURDA TEDAVİYİ KESERSİNİZ? sorusuna cevap alamadım.ve tedavim yarım kaldı ve hastalagım İlaç'a tirenç kazandı 1yılı aşkındır cekdigim acıların gördüğüm tedavinin teklarlanacagı. göz ardı etmemenizi ARZ EDERİM DAVA ACMA NEDENİM: yukarda belirttiğim gibi, 2 tane muayneden geçtim.akçiger filmim çekildi,nasıl olurda çigerimdeki kitle görülmedi. bunun tek açıklaması çigerimde her hangi bir sorun yoktu. o halde nasıl olurda beynimde 4adet,çigerimde1adet vücudumda toplam 5 adet kitle oluştu. Bunun sorumlusu yeterli kontrol olmadan askere alan kurummu... yoksa vatan borcu ödemek için giden gerek düzensiz yemek gerekse düzensiz uyku saatleri yüzünden hayatı elinden alınan buruşturulup kâğıt gibi çöpe atılan kişimi. TALEBİM:yarım kalan tedavimin İstanbul yedi kule göğüs hastalıkları hastanesinde devam edilmesini.veya dengi bir hastanede tedavi ettirilmek. tedavi süresince yol yemek konaklama hariçi masraflar göz önüne alınarak davacıya davalı kurum veya kurumlar tarafınca askari ücret bazında maaş bağlanmasını talep ederim.kesinlikle askeri hastanelerde tedavi olmak istemiyorum. nedeni: tedavi amaçlı askeri hastanelere giden er'lerin saat 08:00de iştimaya kaldırılmaları, kontrol için odalarından çağrılıp doktor odasının karşısında saatlerce ayakta bekletilmesi hastalık konusunda hastayı muhatab alıp bilgi verilmemesi. İbrahim CAN sizce kazabilirmiyim 05379585101
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi