Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Talimat dosyasında görev yapan zorunlu vekilin görevinin sınırı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-11-2009, 12:59   #1
nizar

Varsayılan Talimat dosyasında görev yapan zorunlu vekilin görevinin sınırı

Değerli Meslektaşlarım,

CMK gereği, küçük mağdur zorunlu vekili olarak TALİMAT DOSYASINDA görev yaptım. Şimdi esas dosyadan bana takipsizlik kararı gelmiş.

CMK'da talimat dosyasında görev yapan zorunlu vekilin görevi talimat dosyasıyla SINIRLI değil miydi?Esas dosya açısından küçük mağdura yeniden vekil görevlendirilmesi gerekiyor diye biliyorum.

Böyle bir durumda mağdur aleyhine verilen takipsizlik kararına itiraz mı etmeliyim yoksa tebligatı iade mi etmeliyim?

Fikirlerinizi paylaşır mısınız?

Saygılarımla...
Old 10-11-2009, 13:09   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ergül
Değerli Meslektaşlarım,

CMK gereği, küçük mağdur zorunlu vekili olarak TALİMAT DOSYASINDA görev yaptım. Şimdi esas dosyadan bana takipsizlik kararı gelmiş.

CMK'da talimat dosyasında görev yapan zorunlu vekilin görevi talimat dosyasıyla SINIRLI değil miydi?Esas dosya açısından küçük mağdura yeniden vekil görevlendirilmesi gerekiyor diye biliyorum.

Böyle bir durumda mağdur aleyhine verilen takipsizlik kararına itiraz mı etmeliyim yoksa tebligatı iade mi etmeliyim?

Fikirlerinizi paylaşır mısınız?

Saygılarımla...

Sayın meslektaşım,
Soruşturma aşamasında görev yaptığınız anlaşılıyor. Dava açılmadığına göre mağdur küçüğün tek vekili olmalısınız. Bu nedenle, esas dosyasındaki bilgi ve belgelere vakıf olmamanıza rağmen, müvekkiliniz küçüğün hak kaybına uğramaması için, elinizdeki bilgilere göre takipsizlik kararına itiraz etme hususunu değerlendirmeniz Avukatlık Kanunu ve Avukatlık Meslek Kuralları gereğidir diye düşünüyorum.
Old 10-11-2009, 13:46   #3
SUCCEED

Tebligatı, CMK kapsamında sadece talimat dosyası ile görevlendirildiğinizi ve görevinizin sona erdiği belirterek kabul etmeyin. Kabul etmek mecburiyetinde kalmışsanız size yapılan tebliğ ile süreler başlamış olduğundan ileride görevi ihmal suçundan mağduriyet yaşmamak için itirazları yapmak zorundasınız.
Old 10-11-2009, 13:59   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan DEVİN
Tebligatı, CMK kapsamında sadece talimat dosyası ile görevlendirildiğinizi ve görevinizin sona erdiği belirterek kabul etmeyin. Kabul etmek mecburiyetinde kalmışsanız size yapılan tebliğ ile süreler başlamış olduğundan ileride görevi ihmal suçundan mağduriyet yaşmamak için itirazları yapmak zorundasınız.

Türk Hukukunda "tebligatı kabul etmemek" diye bir müessese var mıdır?
Old 10-11-2009, 14:18   #5
SUCCEED

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Türk Hukukunda "tebligatı kabul etmemek" diye bir müessese var mıdır?

"Tebellüğden imtina" etmeyi kastetmiştim. Dikkatiniz ve hatamı düzelttiğiniz için teşekkür ederim.
Old 10-11-2009, 16:50   #6
nizar

Değerli Meslektaşlarım,
Takipsizlik kararına itiraz etmek bana da daha doğru geldi. Ancak aklıma şu takılıyor. Bulunduğum yerde Ağır Ceza mahkemesi yok. Bu durumda ilgili Ağır Ceza Mahkemesine sunulmak üzere İLGİLİ CUMHURİYET SAVCILIĞINA gönderilmek üzere BULUNDUĞUM YER CUMHURİYET SAVCILIĞINA itiraz dilekçesini vermem durumunda, takipsizlik kararına itiraz dilekçem 15 günlük süre geçtikten sonra Ağır Ceza Mahkemesine ulaşması durumunda süreden red edilir mi?

Diğer bir deyişle Savcılıktan muhabere ilgili savcılığa gönderilmesi durumunda SAVCININ HAVALESİ İLE TAKİPSİZLİK KARARINA İTİRAZIN SÜRESİ DURUR MU?
Old 10-11-2009, 17:16   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ergül
Değerli Meslektaşlarım,
Takipsizlik kararına itiraz etmek bana da daha doğru geldi. Ancak aklıma şu takılıyor. Bulunduğum yerde Ağır Ceza mahkemesi yok. Bu durumda ilgili Ağır Ceza Mahkemesine sunulmak üzere İLGİLİ CUMHURİYET SAVCILIĞINA gönderilmek üzere BULUNDUĞUM YER CUMHURİYET SAVCILIĞINA itiraz dilekçesini vermem durumunda, takipsizlik kararına itiraz dilekçem 15 günlük süre geçtikten sonra Ağır Ceza Mahkemesine ulaşması durumunda süreden red edilir mi?

Diğer bir deyişle Savcılıktan muhabere ilgili savcılığa gönderilmesi durumunda SAVCININ HAVALESİ İLE TAKİPSİZLİK KARARINA İTİRAZIN SÜRESİ DURUR MU?

İtiraz dilekcenizi, bulunduğunuz yerden süresinde vermeniz yeterlidir; muhabere yolu ile ilgili makama ulaşmasına kadar geçecek sürenin bir önemi yoktur.
Old 10-11-2009, 17:24   #8
nizar

Takipsizlik kararına itirazı bulunduğum yerdeki savcılığa vermekle süre kesilmiş olur?
Old 10-11-2009, 17:33   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ergül
Takipsizlik kararına itirazı bulunduğum yerdeki savcılığa vermekle süre kesilmiş olur?

Süre neden kesilsin? Bir de gidip mahallinden itiraz edecek değilsiniz ya. Bulunduğunuz yerden dilekçenizi merciine yollanmak üzere verdiğinizde zaten itirazınızı yapmış olacaksınız. Postada geçecek süre sizin sorununuz değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi