Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ödenmeyen tedbir nafakası ve imam nikahlı 2.eş

Konuyu Kilitleyin
Old 14-04-2009, 21:07   #1
Konuk

Varsayılan ödenmeyen tedbir nafakası ve imam nikahlı 2.eş

Herkese merhabalar,emeği geçen bütün herkese çok teşekkür ederim.2007 yılı ekim ayında yapılan duruşmadan çocuğum için tedbir nafakası bağlandı ,dava temmuz ayında açıldığı için temmuz ayından ekim ayına kadar birikmiş alacaklarım olduğunda dolayı eşim ödemem dediği için icra işmeleri yapıldı ama sonrasında ödedi.daha sonra 2008 yılı aralık ayındaki son duruşmada benim içinde nafaka bağlandı ve mahkeme bizi boşamadı.mahkeme eşimin açtığı davayı eşimin kusurlu olmasından dolayı rede etti,benim açtığım davayıda eşimi affettiğim için red etti ve bizi boşamadı.eşimde bende temyiz ettik.aralık ayında bana bağlanan kısım 2007 yılı temmuz ayından itibaren geçerli olduğu için 21 aylık ödeme yapması gerekiyordu ama halen ödemedi,ayrıca 2,5 aydır çocuğum için bağlanan tedbir nafakasınıda ödemiyor.daha önceden icra işlemleri başlatılmıştı ama son 2,5 ay öncesine kadar her ay ödediği için hiçbir şey yapmadım.şimdi ne yapmam gerekiyor,bu suçsa eğer ceza davasımı açmam gerekiyor? birde bu arada eşim başka bir kadınla bir düğün salonu tutmuş imam nikahı kıyarak düğün yapmış ve şimdi kar koca olarak aynı evde yaşıyorlar.bununla ilgili ne yapabilirim.buda suçsa eğer bu konuda yapmam gereken yol nedir?yardımcı olursanız,bilgi verebilirseniz çok sevinirim.Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Old 14-04-2009, 21:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocuk yararına ara karar ile kararlaştırılan tedbir nafakası için icra takibi yaptığınızı söylemişsiniz.

Fakat bu dosyada bir işlem yapılmadan ödemeler haricen yapılmış ise ,dosya süre nedeni ile takipsiz kalmış olabilir.

Bu durumda çocuk için yapmış olduğunuz icra takibini yenilemeniz gerekir.

2 İhtimal dosya halen derdest ise bu dosyada ödeme en az bir aylık ödenmemiş nafaka olması sebebi ile İcra Mahkemesine ceza davası açabilirsiniz.

Mahkemece davanın reddine karar verilmiş olsa da boşanmanın reddi kararı temyiz edilmiş ise,tedbir nafakası karar kesinleşinceye kadar devam edecektir.

Mahkemece sizin yararınıza verilen tedbir nafakası için de icra takibi yapmanız ve ödenmemesi durumunda İcra Mahkemesinde ceza davası açmanız mümkündür.

Hatırlatalım ki,ceza davasında ,nafaka ödememek nedeni ile mahkumiyet kararı verilebilmesi için icra takibinde usulüne uygun tebligatın yapılması ve icra dosyasında en az bir aylık nafakanın ödenmemesi gerekir.

Nafaka ödenmemesi nedeni ile verilen mahkumiyet kararı,borcun ödenmesi ile ortadan kalkar.

Boşanma davası reddedilmiş olsa bile,boşanma davası açıldıktan sonra yeni bir boşanma sebebi oluşmuş ise yeni bir dava açılmasına yasal olarak engel bulunmamaktadır.

Evli olduğu halde başka biri ile yaşamak sadakat yükümlülüğüne aykırıdır ve manevi tazminat sebebidir.
Bu olay boşanma davasından sonra gelişmiş ise yeni bir boşanma davası açabilirsiniz.

Resmi evlilik olmaksızın dini nikah töreni yapmak ve yaptırmak suçtur.Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Alıntı:
Türk Ceza Kanunu
MADDE 230

(5) Aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir.

(6) Evlenme akdinin Kanuna göre yapılmış olduğunu gösteren belgeyi görmeden bir evlenme için dinsel tören yapan kimse hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir.

Her aşamada bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise baro adli yardım servisine başvurarak vekalet ücreti ödemeyeceğiniz bir avukatın tarafınıza atanmasını istemenizi öneriyoruz.

.
Old 15-04-2009, 07:46   #3
Konuk

Habibe Hanım çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Şimdi çocuk için bağlanan tedbir nafakasını 2,5 aydır ödemiyor,ayrıca benimde aralık ayında bağlanan nafakamı da toplam 21 ay oldu nisan ayındayız halen ödemedi.Ben kendisiyle konuştum ödemesi için param yok dedi ama bir duydumki düğün yapmış,düğün yapmaya para buluyor ama çocuğu için nafakayı ödemeye parayı bulamıyor.Bende bu haksızlık karşısında çok kötü günler geçiriyorum.Ozaman şimdi tekrar icra işlemi başlatmam gerekiyor sanırım anladığım kadarıyla.
Birde yeni bir boşanma davası açabilirsiniz demişsiniz,peki ben imam nikahı kıydıklarını komşularından duydum bunu ispat etmek için ne yapmam gerekiyor.Komşular gelmezse otudukları mahallenin muhtarından yardım alma hakkım olabilirmi ,çünkü ben halen onun resmi eşiyim.Bana bu konuda yol gösterirseniz sevinirim.Çok teşekkür ederim tekrar Habibe Hanım.
Old 15-04-2009, 09:28   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Ozaman şimdi tekrar icra işlemi başlatmam gerekiyor sanırım anladığım kadarıyla.

Sayın Katılımcı;

Nafakanın tahsili için başlattığınız mevcut icra dosyanızın Sayın meslektaşamın da belirttiği gibi yenilenmesi söz konusu olabilir.

En doğrusu bir meslektaşımızın DOĞRUDAN desteğini alabilmenizdir. Çünkü siz ne kadar aktarmaya çalışsanız da icra dosyasının durumunu net olarak aktaramazsınız. Çünkü hukukçu değilsiniz. Sizin bilemeyeceğiniz pek çok ayrıntı dosya içinde olabilir.

Bu konu ile ilgili bir meslektaşın dosyayı incelemesine olanak tanımanız gerekir.

İcra dairesi, icra dosyasına yapılacak talepleri değerlendirecektir.

Yine Sayın Meslektaşımın ilk mesajında da belirttiği gibi icra mahkemesinde ceza davası açılabilir.
Alıntı:
Nafakaya ilişkin kararlara uymayanların cezası:

Madde 344 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 01.06.2005 RG NO: 25832 KANUN NO: 5358/15) (KOD 1)
Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir.

Borçlunun, nafakanın kaldırılması veya azaltılması talebiyle dava açmış olması halinde, ileri sürdüğü sebepler göz önünde bulundurularak, tazyik hapsinin uygulanması bu davanın sonuna bırakılabilir.
Kanun maddesini de alıntılıyoruz.

Alıntı:
Birde yeni bir boşanma davası açabilirsiniz demişsiniz,peki ben imam nikahı kıydıklarını komşularından duydum bunu ispat etmek için ne yapmam gerekiyor.Komşular gelmezse otudukları mahallenin muhtarından yardım alma hakkım olabilirmi ,çünkü ben halen onun resmi eşiyim.Bana bu konuda yol gösterirseniz sevinirim.Çok teşekkür ederim tekrar Habibe Hanım.

Sayın Katılımcı;

Eşinizin başka bir bayanla ortak bir hayat yaşamakta oluduğuna ve sadakat yükümlülüğünü yerine getirmedigine , dolayısıyla bu yeni gelişmeye dayanarak yeni bir boşanma davası açılabilir.

Açtığınız bu boşanma davasının içinde eşinizin bu eylemini kanıtlamak durumundasınız.Her tür delilden yaralanılabilir.

Tanık ifadeleri,en yakın akrabalarınız da dahil olmak üzere kullanılabilir.

Savcılık şikayeti ile ilgili olarak da belirttiğimiz gibi, MUTLAKA somut deliliniz olmalıdır.

Mahallenin muhtarının doğrudan bizzat bildiği ve gördüğü bir şey varsa elbette tanıklığına başvurabilirsiniz.

Sayın Katılımcı;

Görüldüğü üzere, mevcut durumunuzun hassasiyetle incelenmesi ve ona göre da ne şekilde yol alınması gerektiğine karar verilmelidir.

Avukat desteği almanız güvenle ilerlemenizi sağlar. Haklarınıza da eksiksiz kavuşmanızı sağlar.

"Her aşamada bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise baro adli yardım servisine başvurarak vekalet ücreti ödemeyeceğiniz bir avukatın tarafınıza atanmasını istemenizi öneriyoruz."

Tekrarlıyoruz...

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi