Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Toplu yapı yönetiminde icra takibi

Yanıt
Old 04-04-2012, 09:07   #1
primavera

Varsayılan Toplu yapı yönetiminde icra takibi

Sayın meslektaşlar,

bri parsel üzerinde 5 tane blok olup, her bloğun ayrı bir yönetimi bulunmakta; blok yönetimi bugüne kadar malike hiç bir toplantı bilgisi göndermemiş olup, kiracı tahliye edildikten sonra 2010 yılından bugüne yönetim gideri adı altında faziler neredsyse asıl alacakla aynı tutarda olmak üzere icra takibi başlatmış. Bu duruma itiraz etmek istiyorum ama blok yönetiminin icra takibi başlatma yetkisi olup olmadığı, icra takibini parsel yöneticisinin mi açacağını anlayamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-04-2012, 15:51   #2
Esra DEMİRKAN

KMK 69 maddede toplu yapıların yönetimi düzenlenmiştir. Bu maddenin ilk fıkrası sonunda '' Yönetim planında blokların ve blok niteliğinde olmayan yapıların idare tarzı ayrıca belirtilir''denilmektedir. Bu sebeple aslında KMK ya tabi problemlerde öncelikle tapudan Yönetim planını temin etmelisiniz. Yönetim planı bu tür problemlerde sizin klavuzunuz olacaktır. Burada yönetim şekli ile ilgili detaylı bilgi muhakkak mevcuttur. Yönetim planında blok ve parsel kat maliklerine verilen yetkiye göre kolayca çüzümleyebilirsiniz. Kural şudur. Yetki kime ne kadar verilmişse tahsil hakkı ona o kadar ait olacaktır. Eğer yönetim planında böyle bir yetki düzenlenmemişse her blok kendi çatısı altındaki sorunları ve giderleri karşılamak üzere aidat belirleyip toplayabilir. Ortak yer ve tesis giderleri ise parsel kat maliklerinden oluşan yönetim kurulu tarafından tahsil edilir. Talep edilen aidat blok ve blok ortak alanı gideri ise Blok yöneticisi takip yapabilir.Ancak blok yöneticisi parsel ortak alanı (Yüzme havuzu, spor, çocuk parkı) giderini tahsil edemez kanantindeyim müvekkiliniz yöneticiden aidat içeriğini sorup öğrenebilir.
Gecikme zammı hususnda ise; kat malikine ihtar edilmeden takip yapılabilmesi şeklide bir karar veya yönetim planında bu yönde aksine bir düzenleme yoksa yönetim tararfından kat malikine ihtar çekip temerrüde düşürülmesi gerekirdi. Temerrüt tarihinden itibaren KMK madde 20 gereği aylık %5 gecikme zammı istenebilir.
Old 04-04-2012, 16:39   #3
primavera

Alıntı:
Yazan Esra DEMİRKAN
KMK 69 maddede toplu yapıların yönetimi düzenlenmiştir. Bu maddenin ilk fıkrası sonunda '' Yönetim planında blokların ve blok niteliğinde olmayan yapıların idare tarzı ayrıca belirtilir''denilmektedir. Bu sebeple aslında KMK ya tabi problemlerde öncelikle tapudan Yönetim planını temin etmelisiniz. Yönetim planı bu tür problemlerde sizin klavuzunuz olacaktır. Burada yönetim şekli ile ilgili detaylı bilgi muhakkak mevcuttur. Yönetim planında blok ve parsel kat maliklerine verilen yetkiye göre kolayca çüzümleyebilirsiniz. Kural şudur. Yetki kime ne kadar verilmişse tahsil hakkı ona o kadar ait olacaktır. Eğer yönetim planında böyle bir yetki düzenlenmemişse her blok kendi çatısı altındaki sorunları ve giderleri karşılamak üzere aidat belirleyip toplayabilir. Ortak yer ve tesis giderleri ise parsel kat maliklerinden oluşan yönetim kurulu tarafından tahsil edilir. Talep edilen aidat blok ve blok ortak alanı gideri ise Blok yöneticisi takip yapabilir.Ancak blok yöneticisi parsel ortak alanı (Yüzme havuzu, spor, çocuk parkı) giderini tahsil edemez kanantindeyim müvekkiliniz yöneticiden aidat içeriğini sorup öğrenebilir.
Gecikme zammı hususnda ise; kat malikine ihtar edilmeden takip yapılabilmesi şeklide bir karar veya yönetim planında bu yönde aksine bir düzenleme yoksa yönetim tararfından kat malikine ihtar çekip temerrüde düşürülmesi gerekirdi. Temerrüt tarihinden itibaren KMK madde 20 gereği aylık %5 gecikme zammı istenebilir.

çok teşekkür ederim ancak buradaki asıl problem müvekkil malik olarak bugüne kadar hiç bir toplantıya çağrılmadığı için gerçekten bötyle bir yönetim gideri var mı, varsa ne için yapıldı bilgi sahibi değil yani her halukarda en azından faiz den sorumlum olmamız gerekir diye düşünüyorum. yönetim planında bloklardan bahsetmiyor, bu nedenle yönetime de husumet yönünden yine de itiraz ettim.zira dosyaya da sunulmamış yetkili oldujklarıan ilişkin bir belge vs. yannız temerrüt konusunu pek anlamadım. müvekkil ödeme emrini alınca mı temerrüde düşmüş oldu?
Old 05-04-2012, 11:37   #4
Esra DEMİRKAN

Daha önce müvekkilinize borcunu ödemesi için bir ihtar çekilmişse, ihtar tarihinden itibaren gecikme zammı işler. Fakat böyle bir ihtar yoksa, ödeme emrinin tebliğinden itibaren %5 gecikme zammı işler. Ancak Bazen Yönetim planında veya toplantıyla alınan kararlarda ''vadesi geçen aidatlara ihtara gerek kalmadan %5 gecikme zammı işleyecektir'' ibaresi konularak yönetime temerrüde düşürmeden faiz işletme yetkisi veriliyor. Böyle bir ibare varsa mahkeme faiz için temerrüd koşulu aramadan faiz hesaplar.Aksine böyle bir ibare yoksa ve faize itiraz etmişseniz mahkeme faiz için temerrüde düşürülme şartını arayacak ve itirazınız doğrultusunda faiz hesaplanacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi