Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

5535 sayılı yasa -yurtdşına burslu gönderilenler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2013, 21:14   #1
Nuriye Değer

Varsayılan 5535 sayılı yasa -yurtdşına burslu gönderilenler

2547 Sayılı Yasanın 33. maddesi uyarınca lisansüstü eğitim yapmak üzere yurt dışına gönderilenlerden yurda dönüş yapmayanlar hakkında açılan eğitim giderlerinin tahsili davasında borçlu öğrenci aleyhine açılan davalarda son durum nedir. 5535 sy ve 6111 sayılı yasadan faydalanma durumuna göre bilgisi olan var mı ?
Teşekkürler.
Old 29-03-2013, 12:53   #2
denizus

Merhaba,

T.C.
YARGITAY
18. HUKUK DAİRESİ

Esas No.
2011/6332
Karar No.
2011/7888
Tarihi
28.06.2011

İLGİLİ MEVZUAT
2547-YÜKSEK ÖĞRETİM KANUNU (YÖK)/33
5535-BAZI KAMU ALACAKLARININ TAHSİL VE TERKİNİNE İLİŞKİN KANUN/2
6111-BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU VE DİĞER BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN/1

KAVRAMLAR
EĞİTİM VE ÖĞRETİM GİDERİNDEN KAYNAKLANAN ALACAĞIN FAİZİYLE TAHSİLİ
ALACAĞIN FAİZİYLE TAHSİLİ
ZORUNLU HİZMET KARŞILIĞI OLAN KURUM ALACAĞININ TAHSİLİ

ÖZET
DAVA, ZORUNLU HİZMET KARŞILIĞI OLAN KURUM ALACAĞININ TAHSİLİ İSTEMİNE DAİR OLUP, TARAFLAR ARASINDAKİ UYUŞMAZLIĞIN 8.7.2006 TARİHLİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞ BULUNAN 5535 SAYILI BAZI KAMU ALACAKLARININ TAHSİL VE TERKİNİNE İLİŞKİN KANUNUN 2. MADDESİYLE 2547 SAYILI YÜKSEK ÖĞRETİM YASASINA EKLENEN GEÇİCİ 53. MADDE HÜKMÜ İLE 25.2.2011 TARİHLİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞ BULUNAN 6111 SAYILI BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU VE DİĞER BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN'UN GEÇİCİ 4. MADDESİ HÜKÜMLERİNİN SOMUT OLAYDA DEĞERLENDİRİLİP OLUŞACAK SONUÇ DOĞRULTUSUNDA BİR KARAR VERİLMEK ÜZERE MAHKEME KARARININ BOZULMASI GEREKMİŞTİR.

Dava dilekçesinde, eğitim ve öğretim giderinden kaynaklanan 119.520 İngiliz Sterlini ile 2.772,90 TL alacağın faiziyle birlikte davalılardan tahsili istenilmiştir. Mahkemece davanın kısmen kabulüne karar verilmiş, hüküm davalılardan H. Ç., İ. A. ve L. B. vekilleri tarafından temyiz edilmiştir.

Temyiz istemlerinin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:

KARAR : Davacı vekili dava dilekçesinde, davalılardan L. B.'in 2547 Sayılı Kanunun 33. maddesi uyarınca lisansüstü eğitim için 18.3.1994 tarihinde İngiltere'ye gönderildiğini, davalının süresi içerisinde eğitimini tamamlayamaması üzerine yurda çağrıldığını, ancak; yurda dönerek göreve başlamaması sebebiyle 10.6.2003 tarihinde müstafi sayıldığını ileri sürerek yükümlüye yapılan 119.520 İngiliz Sterlini ile 2.772,90 TL masrafın faiziyle birlikte davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsilini istemiş, mahkemece; davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir.

Dava, zorunlu hizmet karşılığı olan kurum alacağının tahsili istemine dair olup, taraflar arasındaki uyuşmazlığın 8.7.2006 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunan 5535 Sayılı Bazı Kamu Alacaklarının Tahsil ve Terkinine İlişkin Kanunun 2. maddesiyle 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Yasasına eklenen Geçici 53. madde hükmü ile 25.2.2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunan 6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un Geçici 4. maddesi hükümlerinin somut olayda değerlendirilip oluşacak sonuç doğrultusunda bir karar verilmek üzere mahkeme kararının bozulması gerekmiştir.

SONUÇ : Bu itibarla yukarda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu sebeplerle yerinde olduğundan kabulüyle şimdilik diğer yönleri incelenmeksizin hükmün H.U.M.K.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, temyiz peşin harçlarının istenmesi halinde temyiz eden davalılara iadesine, 28.06.2011 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi