Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tarla vasfındaki taşınmaza kargir ev yapılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-07-2011, 16:54   #1
çiçek abbas

Varsayılan Tarla vasfındaki taşınmaza kargir ev yapılması

Merhabalar;

Belediye ve Tarım İl Müdürlüğü'nün aynı konu hakkında farklı şeyler söylemesi üzerine mevzuyu hukuki mevzuat açısından değerlendirebilmek için bir takım araştırmalar yaptım fakat yaptığım araştırma neticesinde elle tutulur bir şey bulamadığımdan siz değerli meslektaşlarımın görüşlerini merakla beklemekteyim.

Konu şöyle ki;

1/25000 ölçekli nazım imar planında 'diğer tarım alanı' olarak gözüken ve 5000 m2 büyüklüğünde olan bir tarlaya ev yapılmak isteniyor. Belediye buraya ev yapılabileceğini ancak yüzde 5 oranında imar verildiğini ve bunun en fazla 250m2 kadar olabileceğini söylüyor. Eve başlamadan önce Ormaniyeden ve Tarım İl Müdürlüğü'nden de yazı alınması gerektiğini söylüyor.
Fakat Tarım İl Müdürlüğü 'kati' suretle tarlaya ev, bağ evi vs yapılamayacağı hususunda diretiyor.

Bu konuyla ilgili TOprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunununda bir kaç husus belirtilmiş fakat derdime çare bulamadım.

TARIM ARAZİLERİNİN AMAÇ DIŞI KULLANIMI başlıklı ;

Mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri tarımsal üretim amacı dışında kullanılamaz. Ancak, alternatif alan bulunmaması ve Kurulun uygun görmesi şartıyla;

a) Savunmaya yönelik stratejik ihtiyaçlar,

b) Doğal afet sonrası ortaya çıkan geçici yerleşim yeri ihtiyacı,

c) Petrol ve doğal gaz arama ve işletme faaliyetleri,

ç) İlgili bakanlık tarafından kamu yararı kararı alınmış madencilik faaliyetleri,

d) Bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış plân ve yatırımlar,

e) [size=3][COLOR=][color=#104d96](Ek cümle: 31/01/2007-5578 S.K./3.mad) [/COLORzileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri dışında kalan tarım arazileri; toprak koruma projelerine uyulması kaydı ile valilikler tarafından tarım dışı kullanımlara tahsis edilebilir.

Tarımsal amaçlı yapılar için, projesine uyulması şartıyla ihtiyaç duyulan miktarda her sınıf ve özellikteki tarım arazisi valilik izni ile kullanılır.

Birinci fıkranın (c) ve (ç) bentleri kapsamında izin alan işletmeciler, faaliyetlerini çevre ve tarım arazilerine zarar vermeyecek şekilde yürütmekle ve kendilerine tahsis edilen yerleri tahsis süresi bitiminde eski vasfına getirmekle yükümlüdürler.

Bu madde kapsamında valiliklerce verilen kararlara yapılan itirazlar, Bakanlık tarafından değerlendirilerek karara bağlanır.

Tarım arazilerinin korunması ve amaç dışı kullanımına dair uygulamaların usûl ve esasları tüzükle düzenlenir.
Old 05-07-2011, 07:27   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için...

Alıntı:
Tarım İl Müdürlüğü 'kati' suretle tarlaya ev, bağ evi vs yapılamayacağı hususunda diretiyor.

Bu konudaki yazılı başvuruya, yazılı olarak olumsuz yanıt mı verildi? (Verildi ise, gerekçe?)
Old 05-07-2011, 08:23   #3
Armağan Konyalı

Tarım arazilerine konut yapılması için yüzde 5 imar izni verilmesi uygulaması sözünü ettiğiniz Kanun'un yürürlüğe girmesi ile ortadan kalkmıştır.

Ayrıca bakınız: TARIM ARAZİLERİNİN KORUNMASI VE KULLANILMASINA DAİR YÖNETMELİK (Resmi Gazete : 25/03/2005 - 25766)
Old 05-07-2011, 08:44   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Durum

1.5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu

2.Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu Uygulama Yönetmeliği (RG. 15.12.2005 - Sayı: 26024)

3.“Daha önceki nazım imar planlarında olduğu gibi yeni düzenlenen çevre düzeni planında da tarım alanı olarak yer alan taşınmazın, konut alanına açılması şeklinde bir plan değişikliği yapılamaz” (DANIŞTAY,6. DAİRE,E. 1992/296,K. 1992/3338,T. 29.9.1992).

4.“Tarım yapılan taşınmazın planlamayla konut, sanayi vb. amaçlarla imara açılması aşamasında, toprak ve arazi etüdünün, su analizinin, iklim araştırmasının ve topografik incelemenin yapılması ve bu konularla ilgili kuruluşlardan görüş alınması ve bunun ön koşul olarak değerlendirilmesi gerekir” (DANIŞTAY,6. DAİRE,E. 1997/6255,K. 1998/2345,T. 7.5.1998)

5.“Diğer tarım alanı” özelliğindeki taşınmazın hali hazır durumu ?

Not:Tarım arazilerine otomobil fabrikası kurulabilmesi...
Old 05-07-2011, 09:24   #5
çiçek abbas

Tarım İl Müdürlüğü yazılı talebimi reddetmedi. Ancak sözlü olarak bu konuda bana bilgi verdiler. Konu ile ilgili hususları araştırıp ona göre yazılı olarak başvurmayı düşünüyorum.
Bu hali ile başvursam talebim reddedildikten sonra bir daha idari yargıda epey uğraşmam gerekecek.
Yazılı başvurumda kanun maddelerini açıkça belirtirsem hiç değilse talebimi reddetmeden önce bir kaç kişinin görüşünü alırlar. Uğraşacaksak yine uğraşırız.

Çünkü mantık açısından bakıldığında böyle bir şeyin olması makul görünmüyor.
Vatandaşın 5 dönüm yeri olacak, ekip biçecek, her akşam barınmak için daha uzakta bulunan imar planına uygun olan evine mi gidecek?

Tarım arazilerini tarım amacı dışında kullanmasınlar. Araba fabrikası yapmasınlar. Bu konu ülkenin geleceği açısından mühim bir mesele fakat vatandaşın tarım yaptığı yerde yaşamasının önünde ki engel ne ola?

Bu konu ile ilgili teknik terimleri açıkçası bilmiyorum. Belediyeden aldığım bilgiye göre buranın 'diğer tarım alanı' olarak gözüktüğüydü.
Old 09-04-2012, 11:47   #6
Av. Esra ONUR

iyi günler, benzer bir konu olduğu için ayrı başlık açmadım. İlçede imar alanının 100 metre dışında tarla vasıflı 12 dönümlük müşterek tapulu yerimize bağevi yaptırmak üzere işlemler başladık. Ruhsat için işlemler devam ederken işi vereceğimiz mühendis bey,ilgili belediyenin binanın taban alanında 100 m2 nin üstüne izin vermeğini söyledi. Sözkonusu yerin "Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğine" tabi olduğunu düşünüyordum, yönetmeliğe göre toplam alanın %5'i her halükarda 250 m2 yi geçemeyecek şekilde bağevi inşaa edilebileceği düzenlenmiş. Belediye ile henüz muhatap olmadım. Önce konu hakkında bilgi edinmek istedim. Bu yer Burdur'da. İntereneten araştırma yaparken, Antalya-Burdur Çevre Düzenleme Planı diye bir düzenleme gördüm ama ayrıntılarını öğrenemedim. Acaba yerimiz sözünü ettiğim yönetmelikten başka bir düzenlemeye tabi olabilir mi? Önünden kadastro yolu geçiyor ise yapı izni almakta problem çıkmayacağını belediyenin imar bölümü sorumlusundan dolaylı olarak duydum. Bu durumda bütün göstergeler yerimizin "Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği"ne tabi olduğunu gösteriyor ama belediyenin taban alanı konusundaki sınırlamasına anlam veremedim. İmar konusunda bilgisi olan meslektaşlarım yardımcı olabilir mi acaba? teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi