Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Değerli Hocalarımız

Yanıt
Old 21-12-2006, 23:58   #31
narcissus84

İlginçtir ki Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinde muhteşem dörtlü hiç değişmiyor.. (Ancak farklı bir durum söz konusu bende; sayın hocam Prof.Dr.Nevzat Koç ile herkesin aksine iyi bir iletişim sağlamıştım,ama pdö yönlendiricimin O olduğunu duyduğumda çektiğim karın ağrılarını bir ben biliyorum, bir de Allah biliyor...Bu arada kendisi Prof.Dr ünvanına sahiptir Doç.Dr derseniz ve kendisi bunu bir duyarsaaa... )

Sakıcası yoksa ben de bir tanesi daha akademik kariyerinin başında,diğeri mesleğinde artık adından söz ettiren ve bir diğeri de mesleğinin zirvesinde üç hocamdan bahsetmek istiyorum..

Hukuk fakültesi 1.sınıf öğrencisiydim ve okuduğum bölüm giderek bana itici gelmeye başlamıştı...Bir gün pdö sınıfımızda "Ben bu okulu da, bölümü de istemiyorum" diye ağlarken pdö yönlendiricisi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Dalında görevlerini devam ettiren hocalarım sayın Prof.Dr.Polat Soyer ve (hocalığı bir yana sıcacık yüreğini,dostluğunu benden hiç esirgemeyen)Araş.Gör.Sezgi Öktem Songu yanıma gelmişlerdi ve onların telkinleriyle rahatlamış; okuluma ve okuduğum bölümüme olan sevgimi geri kazanmıştım.Belki verecekleri dersler beni 4.sınıfta ilgilendirecekti ama sadece kendimi iyi hissetmek için önceki yıllarda onların derslerine girdiğimi bilirim...

Hiç sevmediğim ve dersine bile girmek istemediğim Ceza Hukukunun tüm dallarını da bana sevdiren;ya da en azından ılımlı bakabilmemi sağlayan sevgili hocam Doç.Dr.Veli Özer Özbek'i de anmadan geçemem...

Bir de eski dekanımız Hocamız Prof.Dr.Şeref Ertaş'ı unutmak mümkün değil...Hayatımızdaki "hatıraları(!)" yeter... Deşilse eminim neler çıkacak neler...

Saygılar..
Old 24-12-2006, 12:47   #32
elif26

ben henuz 2.sınıf ogrencısıyım yalnız sankı yıllardır hukukun ıcındeyım.ceza dersı hocamız hakan hakerı basıma gelen en guzel sey herhalde..en hosuma gıden seyse ogrendıgım seylerı gercek hayatta uygulayabılmek<ornegın gecen senekı yanı borcu sona ermıs yurt senedımı mudure hanımdan ıstedıgımde gecıkme faızlerımın oldugunu ve bu yuzden ancak odeme yaptıgımda senedımı alabılecegımı soyledı.bense aslı borclar bıtınce ferı borclarında sona erecegını yaptıkları sozlesmede faız hakkın saklı tutan bır hukum olmadıgını soyledım.mudure hanımda bır kac yerle konusarak <haklı oldugumu anlamıs olmalı >senedımı gerı verdı.kazandıgım ılk davam dıyebılırımm...saygılar
Old 24-12-2006, 21:58   #33
Eflal

Ceza hukuku dersini sevmemin tek nedeni PROF.DR.M.EMİN ARTIK eşi benzeri bulunmayan bir hoca ve bu dersi sevmemin tek nedeni.Hayatımda bu kadar çalışkan,yorulmayan,insanlara bu kadar emek veren bir insan daha görmedim...pardon soyadını yanlış yzmışım ARTUK olacaktı.
Old 24-12-2006, 22:22   #34
Y£LİZ

İstanbul Üniversitesi Adalet Yüksekokulu'ndayken tek unutamadığım hocam Haluk BURCUOĞLU idi.Şu anda okuduğum Bilgi Üniversitesi'nde ise beğendiğim ve unutamayacağım çok hoca var ama bunların başını Uğur ALACAKAPTAN ile Mustafa DURAL çekmekte.Çünkü onlardan öğrendiğim çok şey var...
Old 25-12-2006, 00:41   #35
Adli Tip

Varsayılan Sn.Erdal ONAR'ın son dersi

Erdal Hocamız(Bildiğim kadarıyla şu anda Profesor)

Benim unutamadığım(iyi andıklarımdan çektirip de ömrü billah unutulmaz olanları saymıyorum) Hocalrımdandır.

Erdal Hocamızın yılın son dersinin sonunda anlatıkları bir ritüeldir. O derse bu klasiği bilenler de katılır anfiden taşarlardı...
"Sizlere bilinçli bir sırayla, mutluluk sağlık ve para diliyorum" derdi.
Muhteşemdir,hala dersine girme şansı olanlar varsa sakın kaçırmasınlar.

"Çellolar büyük kemanlardır,Kemanlar Küçül Çellolardır" Sayın Onar'ın unutamadığım bir repliğidir.

S.Sami Onar'la akrabalığının olmadığını da her fırsatta dile getirirdi.
Old 25-12-2006, 01:05   #36
Adli Tip

Varsayılan ve fakat

"ve fakat" bağlacını anılası daha onca renkli yönü olan Sn.Metin Gunday'ı tanıdıktan sonra kullanmaya başladım. 5 senelik hukuk eğitimimin 4yılında kendisinden ders almışlığım vardır
Old 25-12-2006, 01:06   #37
Adli Tip

Varsayılan Çevre Hukuku

Ankara Hukuk'ta çevre hukuk dersi alan var mı aramızda???
Old 26-12-2006, 12:45   #38
*sinequanon*

Nükhet Turgut'tan çevre hukuku alınır da unutulur mu hiç!!!Neyse ki finalde geçmiştim.Ama çevremdeki insanları egosantrik,ekosantrik ve antroposantrik olarak değerlendirme alışkanlığı edindiğimi inkar edemem
Old 26-12-2006, 16:51   #39
Av.Duygu Keleş

Aman allahım biri Nukhet Turgut mu dedi.
Kendisi Türkiyedeki tek çevre hukuku hocası,kürsü başkanı aynı zamanda.Ama maalesef soruları çok zordu.Bizim fakültede 15 kişi finalde geçti.E bende kitabı satır satır hatim edince geçenler kervanına katıldım.Sonunda bütünleme sınavını Bilge Öztan hocamız yaptı da herkes geçebildi.
Old 29-12-2006, 14:04   #40
begüm sunan

Mutlu

1. sınıftayız ozaman ve daha ilk günümüz.İçeriye büyüklermizden çok dinlediğimiz Yeşim ATAMER girer.ilk cümle dökülür...Hukuk;kurallardır ama sizin işiniz istisnalarla....liseden yeni gelmişliğin ve hukuk kazanmış olmanın havalarındayız ozamanlar,başımıza gelecekleri bilmeden...Hayatımda gördüğüm en karizmatik hocanın ağırlığı altında ezilmişliğimizin anıdır o ilk ders....
birde Serap YAZICI vadır ki,hayranlık uyandırır.Her hukuk öğrencisinin tanıması gerektiğine inandığım çok değerli Anayasa Hukuku doçentidir.İlk senede karşılaşılması,öğrencinin hukuk kimliğini tümden etkileyecektir. şaşırtacak kadar bilgilidir.hatta her oca kendi alanında bilgiliyken,serap hocamız ceza ile ilgili bi soruya bile anında cavap verebilir. aynı ölçüde alçak gönüllüdür.
Ali Timur DEMİRBAŞ....Heran güleryüzlü ve öğrencisine yardım etmeye hazır değerli hocamız.Dersinin ağırlı sebebiyle nefret etmemiz gerekirken,şahsiyeti dolayısıyla sevdiğimiz,saygı duyduğumuz ceza hukuku profesörü.Ayrıca kendisi infaz hukuku vegüvenlik tedbirleri alanında çok önemli çalışmaları vardır
KENDİLERİNDEN DERS ALMŞ OLMAK GURURDUR....
Old 29-12-2006, 19:16   #41
alper_k

bende 2.sınıftayken idare hukuk dersimize giren prof. dr.Turan Yıldırım ı unutamıyorum.Hocamız ders anlatırken türkiyedeki idari yapıyı espirütel bir dille anlatırdı.onun dersine giren herkes zevk alırdı ve herkes dersten yüzü gülerek ayrılırdı.hocamızın anlattığı bir hikayeyide anlatayım:bir gün tarımla ilgili bir heyer tarım bakanına isteklerini belirtmek için ankaraya gideceklermiş bizi hocayıda çağırmışlar.bakanla görüşmek kolay olmadığı için heyetten birinin tanıdığı başka bakan a gidilmiş,o bakanda tarım bakanıyla samimi olmadığını söyleyerek başka devlet bakanına yönlendirmiş.devlet bakanı tarım bakanıyla görüşerek randevuyu ayarlamış.bizim heyet tarım bakanına çıkmış tarım bakanıda işlerini müsteşarın halledeceğini belirtmiş.hocamız ondan sonra çarpık sistemi şöyle özetliyor:bir müsteşarla görüşebilmek için 3 bakanla görüşmek...
Old 04-01-2007, 21:22   #42
citiak

Hukukcu arkadaşlarımız öğrencilik yıllarına gidip nostaljinik anılarından bahsetmişler. Ben de iki yıllık hukuk mücadelesinden tanımaya çalıştığım Ord.Prof. Sıddık Sami Onar'ı rahmetle anıyorum. Arkadaşımla beraber kitaplarından çok mükemmel bir şekilde istifade ediyoruz. İdare Hukukunda çok talebeler yetiştirmiş, Ragıb Sarıca, Kemal Gözler gibi.
Old 08-01-2007, 20:56   #43
ibreti

Sevgili hocalarım Ülker Gürkan ve Doğan Soyaslan'ı unutmak mümkün değil

Hukuk Başlangıcı dersi ile tanıdım Ülker Gürkan'ı.
Boşluk doldurma biçiminde yapılan vize sınav sonuçları açıklanıyor. 100 üzerinden elli alabilen kimse yok. Ülker hoca anfide, elinde bir cevap kağıdı biraz alaycı bir uslup takınmış ve öğrencilere sesleniyor;
-Arkadaşlar bir kişi altmış almayı başarmış; lakin, o da sınav kağdına adını-soyadını yazmayı unutmuş..
Öğrencilerin yüzünde acılı-sahte bir tebessüm.
Aradan bir hafta geçiyor. Ülker hoca yine anfide, yazı tahtasının önünde duruyor. Biraz mahcup bir tavırla;
-Arkadaşlar geçen hafta size bir sınav kağıdı göstermiştim ya. Hani altmış almış lakin ismini yazmayı unutmuş diye. O kağıt benim cevap anahtarımmış.. diyor ve sınıfta bir kahkaha kopuyor
-

Doğan Soyaslan hocamız da bambaşkaydı
Ceza Hukuku dersimize girmişti bir aralık. Anfide ön tarafta oturma meraklıları vardır, bizim Mustafa K.'da öyle birisi, en önde oturur sürekli. Doğan Soyaslan hocamızda dersi öğrencilerle soru/cevap şeklinde yapmaya çalışır. Soru yönelttiği öğrenciye önce adını sorar. Lakin bu sorular arka sıralara hiç gelmez. Öndeki falancaya adı kaçıncı kez sorulmuş, ardından da derse dair sorular yöneltilmiştir. İşte böylesi bir günde sevgili Doğan hocamız bizim ön sıra meraklısı Mustafa K'ya hitaben;
-Şey! Evladım Mustafa, seni adın neydi bakim..? deyiverdi
-

Bir rivayete göre Ö.İlhan Akipek hocamız çiçeklerin dilini anlatıyormuş, lakin bizzat duymadım ve görmedim
-
Emeklerini esirgemeyen tüm hocalarımıza hürmet ve muhabbetle
Old 08-01-2007, 21:38   #44
brkmnks

Alıntı:
Yazan *sinequanon*

Çok sevgili Roma Hukuku hocam Özcan Karadeniz Çelebican;hiç bir dersinizi kaçırmadım.Kim ne derse desin Roma Hukuku çok önemli.Titius'un Marcus'tan 1000 sesterz e aldığı at da öyle Teşekkürler...

her sene mi ayni soru olur ya
Old 09-01-2007, 12:34   #45
ibrahimkovanci

Doğan Soyaslanı bilmiyorum ama Ülker Gürgan 1. sınıftada suanda dersimi giren bir hocam ve şahsiyet olarak kendini tam yetiştirmiş birisi ayrıca öğrenciye not için degil birseyler öğrenin diye nasihatta bulunup ve bu nasihatte bulunmakla kalmayıp bu ugurda caba sarf eden birisidir...
Old 12-01-2007, 17:18   #46
Kemal Yıldırım

Evet ben unutamam..Kesinlikle..Gerçi bitirmedim henüz okulu. Ama bitirsem de Sayın Esra Atalay ı asla unutamam. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesine giriş yaptım.İlk Genel Kamu Hukuku sınavına (tam olarak hatırlamasamda) Ocak 2004 te girdim.

Tarih 12.01.200:Genel Kamu Hukuku sınavından yaklaşık 1-2 saat önce çıktım. Genel Kamu hukuku dersinin 14. sınavından çıktım yani Geçen yıl (2005-2006 dönemi sonunda) sayın hocamızın emekli olduğunu duyduğumda açıkçası duygulandım biraz

Ayrıca saygıdeğer hocalarım: Doç. Dr. Muhammet Özekes, Prof. Dr. Oğuz Atalay, bana ceza hukukunu sevdiren Doç Dr. Veli Özer Özbek, Yard. Doç. Dr. Oğuz Şimşek, o sevimli gülümsemesiyle Do. Dr. Hacı Can, unutulmayacaklarım arasındadır.

Bütün hocalarıma ve tüm hukukçulara SAYGILAR...
Old 13-01-2007, 20:10   #47
Av_Ece Altunay Önal

Genel Kamu Hukuku sınavının olduğu günler okul "ücretsiz ev veriliyor" havası yaratırdı okulda bilmem anlatabildim mi...
Old 14-01-2007, 12:51   #48
Kemal Yıldırım

Kesinlikle... Dün mesela..Eminim gelseniz eski günleri hatırlardınız

Saygılar...
Old 14-01-2007, 14:46   #49
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Prof.Dr.Yahya Zabunoğlu ile anlaştı.Hocamız derste anlattığı her harfin yazılı olduğu notlar dağıttı bize ve "sınavda kitap ve notlar açık haberiniz olsun " dedi.Herkesin gözleri parlamıştı.Son sınıfın 2.döneminde sonunda ben ve benim gibi pek çok arkadaşım idare hukukunu verdi ve mezun olduk

Sayın Duygu Keleş,

Yahya bey bizim zamanımızda da sınavlarını kanun, kitap, notlar açık yapardı, ancak en zor olanı onun sınavından geçmekti. Hani o dönemin Eşya Hukuku öğretim görevlisi (bugünün dekanı) sayın Lale Sirmen kadar bırakan olarak tanınırdı (Ben sayın Zabunoğlu'nun dersinden finalde 60 alarak geçtiğimde, arkadaşlarım uzaylı olduğumu düşünmüş, ben de ileride Başbakan olabilirim zehabına kapılmıştım)

Bilge Öztan ve Fırat öztan'la ilgili olarak yazdıklarınıza da aynen katılıyorum. Bir sabah okul yolunda aynı otobüsteydik. Ayakta kaldıklarını, tanınıp bilinmelerine gerek olmaksızın salt yaşlarına hürmeten yer evrilmesi gerektiği halde yolculuğu bu şekilde tamamlamaları bizi üzmüş, onları üzmemişti. Mütevaziliklerini, hanımefendi ve beyefendiliklerini unutmak mümkün değil. Aynı zamanda Bilge Öztan'ın, hiç hissettirmeden, sıkmadan, korkutmadan, bunaltmadan ve inanılmaz bir sadelikle, Medeni Yasanın genel hatlarını beynimize nasıl şifrelemiş olduğunu sınavlarda farkettik, eğitimcilik konusunda bir sanatçı olduğununsa, o vakitler farkında bile değildik.

Yahya Zabunoğlu
Zeki Hafızoğulları
Erdal Onar
Bilge Öztan
Fırat Öztan
Özcan Çelebican
Ramazan Arslan-Ejder Yılmaz
Ö.İlhan Akipek
Cahit Can
Metin Günday
Oya Araslı
Hikmet Sami Türk
Ahmet Kılıçoğlu
Nevzat Toroslu
Sarper Süzek
Fikret Eren
Adnan Güriz

ve ismini anımsadıkça güzel çağrışımlara sebep olan tüm hocalarım.

Öğrencilik sizlerle mi güzeldi, sizler mi daha güzeldiniz, yoksa öğrencilik mi acaba...

Tüm değerli hocalarımı, saygıyla selamlıyorum.
Old 14-01-2007, 22:44   #50
cesur_yürek

Nevzat toroslu ceza hukuku hocası .Hakan pekcanıtez medeni usul ve icra iflas.Dersin hakkını veren hocalardı.
Old 15-01-2007, 13:24   #51
Av_Ece Altunay Önal

Sayın Hakan Pekcanıtez hepimiz için bir ilah olmuştu..Okulumuzdan gittiği gün yas havası vardı.En güzel yerlerde olmayı hak eden nadir insanlardan biri..
Old 15-01-2007, 13:41   #52
özgür

Rahmetli Ord.Prof Sulhi Dönmezer hocamı anmak istiyorum.300 kişilik salonları 450-500 öğrencinin doldurduğuna şahit oldum.Sürekli çantasında tasıdığını düşündüğüm papirüse benzeyen ders notlarını hiç unutmam.

Veeee sevgili hocam Prof.Hüseyin Hatemi...Konuşma tarzı ile sevgili arkadasım Vedat la benim kişiliğimizin olgunlaşmasına etkisi çok olmuştur.Hüseyin beye olan sevgimizi 'her ortama bir Hüseyin Hatemi' sloganı ile taklit ederek gösterdik.Sevgili hocama saygılarımla..
Old 16-01-2007, 13:53   #53
Erencan

Sayın Demirel bizleri eski günlere götürdünüz.Çok teşekkürler.
Old 16-01-2007, 18:40   #54
cesur_yürek

Nevzat koç'un sınavlarını geçmek deveye hendek atlatmaktan daha zordu.Şeref Ertaş kendi pratik çalışmalar kitabının dışına çıksaydı o alanlarda uzmanlaşırdık herhalde.
Old 20-01-2007, 07:05   #55
Mert Evrenkaya

Benim hayatımı iflah olmaz biçimde hukuka bağlayan Sayın Meltem Caniklioğlu'nun çalışkanlığı, Türkçeyi kusursuz kullanışı ve muzipliği oldu.
Old 21-01-2007, 00:06   #56
wunderkınd erdem

ankara hukuk 1.sınıftayım bir hukukcu adayı olarak 1-a sınıfındaki syn Erdal Onar hocamiza bir anayasa hukuk dersi nasi verilir herkese gösterdiği için cok teşekkür ederim.bunun dişinda iktisati hiç sevmem seveni de sevmem çünkü 1-a dayım yaşayanlar bunu bilir bir iktasat dersi ancak bu kadar kötü işlenir bunu dişinda bütün ankara hukukta okuyanlara gecmiş olsun sınavlar bugün bitti
Old 21-01-2007, 15:00   #57
Eflal

çARŞ günü idare hukuku 2 final sınavına girdim ve sınav esnasında SAYIN Zehreddin Aslan 'Eflal sen zaten geçemeyeceksin bir siteye yazdığın msjdan dolayı ve sözlüye kalacaksın dedi''ee sen gelip adınla bir hukuk forumuna üye olup Zehreddin Hoca'nın sözlüsü çok zordu ölseydim derseniz bu olur...Canınız sağolsun ben yine de sizi her zaman çok seviyor ve saygı duyuyor olacağım her zaman iyi hatırlayacağım iyiki de idare 1 i yaz okulunda sizden aldım bunu da söylemeden geçemeyeceğim.
Old 21-01-2007, 15:07   #58
Armağan Konyalı

Hocaların hocası benim de hocamdı ve bunca yıl sonra bile hala hocamdır: Hukuk Usulü ve İcra İflas kitapları hala her sorunu çözecek büyü kitapları kadar tılsımlıdır.

Hukuk tarihine kazınmış adını saygıyla aktarıyorum: Prof.Dr. Baki Kuru
Old 21-01-2007, 21:23   #59
gulbeyaz

ben de hayran oldugum hocama bu forum sayesınde bır kez daha saygıyla tesekkur etmek ıstedım.. (selcuk unv.) Sn.İbrahim ARSLAN hocama cok tesekkur ederım. cok..
Old 23-01-2007, 12:42   #60
vaaely

Benim aklıma ilk başta Erdal ONAR geliyor.Dersi bi tiyatrocu edasıyla anlatışı, derse hakimiyeti ve öğrencilerle birebir iletişimi.Onun dersine devam edip de kalmak çok zor.Hem anatırken hem de sınav kağıtlarını okurken çok iyiniyetli
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi