Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

evlatlıgın mıras payı

Yanıt
Old 27-03-2007, 22:42   #1
didem kunal

Varsayılan evlatlıgın mıras payı

evlatlık evlat edınenen oldukten sonra onun annesı cocgu olmayan kardesının mırası payından almaya hak kazanacakmıdır.bu konuda kanunda arastırma yaptım kıtaptan baktım ınternetten arastırdım ama kesın bı sonuca varamadım.yardımlarınızı beklıyorum.sımdıden tesekkurler.lutfen dayanakları ıle bırlıkte yazarsanız memnun olurum
Old 28-03-2007, 21:45   #2
Av.Nazlı Yolaç

şu miras meselelerinde, mirasçılıklar genellikle karmaşık olur ama sizin olayda kim kimin annesi, kim ölmüş kim kalmış kardeş kimin kardeşi hiç anlayamadım.
bu ilişkileri bir kez daha ve anlayabileceğim şekilde anlatırsanız, yardımcı olabilme şansımız artar diye düşünüyorum.
Old 28-03-2007, 21:52   #3
didem kunal

Varsayılan acıklama

oncelıkle ılgınıze cok tesekkur ederım.kısılere harf vererk anlatayım bırkezde olayı.evlat edınen A evlatlık B olsun.A B yı evlat edınıyor.daha sonra A öluyor.fakat A nın annesı ve kardeslerı hayatta.sımdı A nın annesı öldugunde evlatlık B buradan pay alacak mı?bu bırıncı sorum.2. s A nın evlı fakat cocugu olmayan kardesı C öldugunde evlatlık B buradan pay alacak mı.
Old 29-03-2007, 01:13   #4
Sinem Kazar

Hukukumuzda Evlatlik Ve Altsoyu sadece Evlat Edİnene MİrasÇi Olabİlİr.evlatliĞin Ve Onun Altsoyunun,evlat Edİnenİn Ana-babasina Yahut KardeŞİne MİrasÇi Olmasi SÖzkonusu DeĞİldİr.bu Durumda Evlatlik Ve Alt Soyu,evlat Edİnenİn 1.zÜmre MİrasÇisidir Ve Evlatlik Ve Altsoyunun VarliĞi 2.zÜmre MİrasÇiliĞina Engel Olur.
Sorunuzun Kİlİt Noktasi-evlatliĞin Ve Altsoyunun Sadece Evlat Edİnene MİrasÇi Olabİlmesİdİr-bu Husus Tmk Md500de:'evlatlik Ve Altsoyu evlat Edİnene kan Hismi Gİbİ MİrasÇi Olurlar....'denmek Suretİyle BelİrtİlmİŞtİr.
Dolayisiyla Bİrİncİ Ve İkİncİ Sorunuza Verİlecek Cevap Aynidir:b Sadece A'nin MİrasÇisi Olabİlİr..a'nin Annesİnİn Yada KardeŞİnİn MİrasÇisi Olamaz.
Old 29-03-2007, 09:50   #5
didem kunal

pekı sole bısey var ama oratda ayrıca olen A nın babasından kalan ve anne hala hayatta oldugu ıcın paylasılamamıs bır ev var.bu evın payından pekı evlatlık alabılecek mı.sanırım cevabınız evet.
Old 29-03-2007, 11:04   #6
Sinem Kazar

Evet Bu Durumda Evlatlik,a Ya Bu Evden DÜŞen Hİsseye MİrasÇi Olabİlecektİr.ÇÜnkÜ A Nin Babasi Adan Önce Ve Dolayisiyla A Babasinin MİrasÇisi OlabİlmİŞtİr.a Ya DÜŞen Bu Pay Terekesİne Dahİl Olacak Dolayisiyla Evlatlikta Bu Paydan Yararlanabİlecektİr.
Old 30-03-2007, 22:14   #7
eren60

Dikkat

sayın hera konuyu çok güzel aydınlatmış zaten, sadece bir hususta ek yapmak istiyorum. Yeni MK evlatlık ile diğer yasal mirasçı olan altsoylar arasında ayırım yapmamıştır. Sadece evlatlık edinen avlatlığın mirasçısı olamaz. Bu durumda yasal mirasçı olan evlatlık kendiliğinden, yani herhangi bir tasarruf işlemine gerek olmaksızın evlat edinenin mirasçısı olur ve borçlarından da kendi malvarlığı ile ve diğer mirasçılarla müteselsilen sorumlu olur. Öte yandan miras hukuku sistemimiz zümre esasını kabul edip mirasçıları sıralamaya tabi tutmuştur, bu durumda birinci zümre sayılan altsoy varken ikinci zümre mirastan pay alamayacaktır.
saygılarımla,
Old 31-03-2007, 15:24   #8
Av.Nazlı Yolaç

Evet Sn.Era gerçekten de konuyu çok güzel açıklayıp özetlediği için, belirttiği hususlara da aynen katıldığım için yeni bir açıklama eklememmiştim. Açıkcası konunun çözümlendiğini düşündüğüm için de yeniden yazmadım. Ama bugün yeni mesajı okduktan sonra, özellikle ilk mesajımdaki yardımcı olma niyetinden sonra konuya çok ilgisiz kaldığı farkettim. Sn.Era'nın görüşüne katılıyorum ben de. sanırım Sn.Kunel de sorunu çözdü bu arada zaten. Hepinize kolay gelsin arkadaşlar.
Old 23-09-2007, 15:14   #9
Fishman

Evlatlığı evlat veren gerçek annesinden kalan malvarlığına yönelik miras payın da devam etmektedir.Peki gerçek anne(evlatlık veren) daha sonradan başka biriyle veleniyor ve o kişiden de çocuğu oluyor.Ve şimdi taşınmazlar var bunları evlat verdiği çocuğundan saklayark daha sonraki çocuğuna vermek istiyor.Bu durumda evlatlık eren tedbiri nasıl koyurabilir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi