Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kayın peder ve kayınvalide baskısı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2011, 13:07   #1
Konuk ankara

Soru kayın peder ve kayınvalide baskısı

onbir yıl önce evlendik.birtane kızımız var.evlendigimizin ilk iki yılında birkikte oturduk yürümedi.kayın valide taktıgı bilezikleri odamdan habersiz aldı.eşimde o taktı o da aldı neolmuş deyince birşey demedim.şimdi onlara yakın yine kayınpederin evi olan mustakıl eskı evde oturuyorum.sürekli olarak evlerinin işini yemeklerini ve kaynanamı yıkıyorum.arada yapmayacagım dedigimde eşim ve ailesinden pisikolojik şiddet ve baskı görüyorum.enson geçen iki gelininiz var .digerinede söyleyin yapsın benden birşey beklemeyin babam yeni vefat etti kendimi toparlayamadım.bir beklentiye girmeyin dedim.eşimde kadın tutmalarını önerdi.ertesi gün yine işlerini yapmamı ve bunu birde eşim bagırarak yapacaksın ne yaptınki.şimdiye kadar evlerinimi temizledin yemek mi yaptın diye üzerime yürüdü.onlarane zaman görüşse evde tartışma çıkıyor.artık tahammül edemeyecek duruma geldim.bu iş bitsin dedim.eşim yok dedi kayın peder geldi biz zaten seni baştan beri istemiyorduk diyerek eşimle beraber çocugumla tehtdit etti.neyapmalıyım.nasıl bir çözüm bulabilirim.ailesi araya girmezse hiç sorun yaşamıyoruz.ama onlardanda uzaklaşmıyor.yeni işe başlayacagım.ssk yapmıyorlar şimdilik.eşimin işide yok.hukuki anlamda negibi haklarımvar bilgiverirseniz.aile yada benim evlilikteki haklarım nedir?haklarımı öğreneyimki gerekli tedbiri alayım.ilginize şimdiden teşekkürler
Old 06-10-2011, 14:45   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Anlatımınızdan anlaşıldığına göre, eşinizin anne ve babasının müdahalesi olmamış olsa, yolunda giden bir evliliğiniz var. Öncelikle ifade etmeliyiz ki KAHDEM'de hukuki sorularınıza, sizlere bir nebze olsun doğru yönlendirmede bulunabilmek adına yanıtlar verme çabası içindeyiz. Ancak sizin gibi, henüz boşanma yönünde bir karar vermemiş olan bir katılımcıya bu platformda hukuki anlamda destek sağlayabilmemiz imkan dahilinde değildir. Eşinizle etraflıca ve kararlı bir şekilde durumu en ince ayrıntısına kadar konuşup mevcut durumun evliliğinizi tehlikeye sürüklediğini izah etmeli ve çözüm için irade göstermesini sağlamalısınız.
Old 06-10-2011, 14:46   #3
kezzy

Sayın katılımcı;
Eğer eşinizden boşanmak istiyorsanız, evlilik birliğinin temelden satılması nedeniyele boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır. Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu halde boşanmaya karar verilebilir.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası ve çocuğunuzun velayetinin tarafınıza verilmesine hükmedilmesini isteyebilirsinizÇocuğunuzla ile ilgili bakımı ve yetiştirilmesi için İŞTİRAK NAFAKASI na hükmedilecektir
Ancak hak kaybına uğramamak için her aşama bir avukattan hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer İl Baro'su müracaatınız halinde tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayabilecektir.

Saygılarımla
Old 06-10-2011, 19:59   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Boşanmaya karar vermeden de mevcut şiddeti durdurmak için girişimlerde bulunmanız mümkündür.

Eşinizin anne babası için sadece siz isterseniz yardımda bulunabilirsiniz.Hiç kimse sizi istemediğiniz bir iş yapmaya zorlayamaz,tehdit edemez.

En yakın aile mahkemesine başvurarak eşinizin ve ailesinin size uyguladığı şiddetin sonlandırılması için karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Karar kısa sürede ve genellikle duruşmasız verilir ve masrafsızdır.Karara uymayanlar hakkında ceza davası açılır.

Bu karar sonrasında geleceğiniz için daha sağlıklı bir karar vermeniz olanaklı olacaktır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi