Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

altınlarımı vermeden çeyizimi geri alabilirmiyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-10-2011, 11:21   #1
Konuk

Mutsuz altınlarımı vermeden çeyizimi geri alabilirmiyim?

iyi günler. ben resmi olarak 9 aydır evliyim ama sadece 1 buçuk ay evli kaldım şimdi öğretmen olarak atandığım başka bir şehirde ikamet ediyorum. eşim bana ve aileme sürekli hakaretlerde bulunuyordu ve öyle basit hakaretler değil ağza alınmayacak şeyler, bana hiçç ilgi göstermiyor , kocalık görevini bile düzgün yerine getirmiyordu. ben bişey istediğimde atanınca alırsın filan diyorda harçlığımı bir süre ailem vermeye devam etti hatta. sürekli aldığı eşyaların minnetini yapıp duruyrdu "sana koltuk takımı aldım, yatak odası aldım beni sömürüyorsunuz" diyordu halbuki benim çeyiz olarak getirdiğim eşya onun harcamalarının 2-3 katı masrafla yapıldı ama o küçümseyip hakaret edip duruyordu. "seninle evlenemem için annem beni ikna etti ona büyük minnet duymalısın ama ben senin ailenen hakaret ederim dedi". hakaretlerinden, ilgisizliğinden, küçümsemelerinden bıktım ve evi terkettim. bir süredir ayrı yaşıyoruz. düğünde takılan altınların benim, paraların onun olacağını sölemişti bende o zamanlar bi gelirim olmadığı için altınları alıp evden çıktım ve onların bi kısmını atandığım yere yerleşmek için harcadım. bana altınları getir çeyizini öyle al diyor bende o zaman bizim tarafın taktığı paraları ver kimin ailesini ne taktıysa paylaşalım dedim onlar harcandı dedi yani hem altınları hem paraları alacak beni öylece ortada bırakacak sürekli annesini dinliyor hiç bir sorun yokken annesinin yanından geldiğinde annesi ona ne dediyse aynısını söyleyip bi şekilde kavga çıkarıyor bizim bi aile olduğumuzu kabul ettiğiyordu. biz aile kurmadık sen ailemin içine geldin bize uymak zorundasın diyordu. daha dava açamadım çünkü görevim dolayısıyla aslında ailemin ve eşimin yaşadığı şehre bir süre gidemiyorum.
sorum : bana burada yazamadığım ama dava açacağım zaman ancak avukata söyleyebileceğim hakaret ve davranışlarının doğrultusunda altınları vermeden çeyizimi geri alabilirmiyim? şimdiden teşekkürler. kolay gelsin... bu benim için çook önemli.
Old 02-10-2011, 21:44   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Sayın Konuk: Düğünde takılan takılar size aittir. Çeyizinizi almak için takıları verme zorunluluğunuz yok. Kişisel eşyalarınız ve çeyiziniz için Mahkemeden tespit talep edebilirsiniz. Tespit sırasında eşinizin de kabul ettiği eşyalarınızı geri alabilirsiniz. Çekişmeli eşyalarla ilgili olarak da eşya iadesi veya bedelinin tazmini için dava açabilirsiniz.
Sorunlarınızı doğrudan bir avukattan hukuki destek alarak çözmeniz hak kaybınıza engel olacaktır.
Old 03-10-2011, 13:37   #3
Konuk

Varsayılan teşekkürler :)

ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. eşim beni bu konuda tehdit etmişti, sayenizde içim rahatladı
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi