Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma durumunda banka kredisi ile alınan ve ortak tapulu evin akibeti

Konuyu Kilitleyin
Old 02-09-2010, 11:15   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma durumunda banka kredisi ile alınan ve ortak tapulu evin akibeti

Merhaba; banka kredisi ile eşimle ortak tapulu yarısı benim yarı hissesi eşime ait ev aldık.Bankada borçlu olarak benim,eşimde kefil oldu.Ancak eşimle geçinemiyoruz beni evden gitmem için zorluyor sürekli küfür ve hakeretlerle,boşanma davası açtığımda ben evde kalabilirmiyim onu evden uzaklaştırabilirmiyim ve evin durumu ne olur.
şimdiden teşekkürler
Old 02-09-2010, 12:20   #2
Levent Cirit

Ev hisseli olduğundan boşansanız dahi evin yarı hissesi sizin yarı hissesi ise eşinizin olacaktır. yarı maliki olduğunuz evde kalmanızda hiçbir engel yoktur. Çıkmak zorunda kalır iseniz hisseniz oranında eşinizden kullanma bedeli talep edebilirsiniz.
Old 02-09-2010, 12:43   #3
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba; banka kredisi ile eşimle ortak tapulu yarısı benim yarı hissesi eşime ait ev aldık.Bankada borçlu olarak benim,eşimde kefil oldu.Ancak eşimle geçinemiyoruz beni evden gitmem için zorluyor sürekli küfür ve hakeretlerle,boşanma davası açtığımda ben evde kalabilirmiyim onu evden uzaklaştırabilirmiyim ve evin durumu ne olur.
şimdiden teşekkürler

Sayın Katılımcı;
Mülkiyeti size ait olan konut evlilik sırasında aile konutu olarak kullanılmıştır. Öncelikle bu evi tapuda aile konutu olarak şerh ediniz.

Boşanma davası bitip boşanma kesinleşince bu şerh kaldırılacaktır.Aile konutu şerhi evlilik süresince geçerli olan bir korumadır.

Boşanma davası açmanız mülkiyeti size ait olan evde oturmaya devam etmenize engel değildir .Aile mahkemesine başvurarak eşinize karşı 4320 sayılı ailenin korunması yasası dahilinde evden uzaklaştırma kararı almanız mümkündür. Bu talebinizi boşanma davasıyla beraber isteyebileceğiniz gibi boşanma davası olmadan da tek başına istemeniz mümkündür.

Boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte eşiniz tasfiye davası açarak , varsa kendi yapmış olduğu katkıyı ,alacak davası olarak isteyebilir.Tasfiye davasında mülkiyet talep edilemez.

Boşanma davasının açıldığı tarih(boşanma talebi kabul edilirse)mal rejimin sona erdiği tarihtir. Bu tarihten sonra yapılacak ödemelerde eşinizin katılım alacağı yoktur.

Sn Katılımcı;
Hukuki işlemlerinizi sağlıklı yürütebilmek için bir avukattan profesyonel yardım almanızı ve ancak maddi durumunuz iyi değilse bulunduğunuz ilin barosunun ücretsiz Adli Yardım hizmetinden faydalanmanızı tavsiye ederim.
Old 02-09-2010, 13:03   #4
Konuk

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Ancak evin yarısı tapuda eşime ait görünüyor.Ancak bankada borçlu benim oda kefil.10 sene ödenecek borç.Bu durumda oda hak iddia etmezmi?yada Levent beyin dediği gibi oda benden kullanım bedeli istemez mi? Ben gitsem evden 10 sene bankada borçlu ben görüneceğim ve yeni kredide çekemeyeceğim bu durumda napmam gerekiyor.
Old 03-09-2010, 09:14   #5
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk
İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Ancak evin yarısı tapuda eşime ait görünüyor.Ancak bankada borçlu benim oda kefil.10 sene ödenecek borç.Bu durumda oda hak iddia etmezmi?yada Levent beyin dediği gibi oda benden kullanım bedeli istemez mi? Ben gitsem evden 10 sene bankada borçlu ben görüneceğim ve yeni kredide çekemeyeceğim bu durumda napmam gerekiyor.

Sayın Katılımcı;
Belirttiğim üzere eşinizle boşanmanız ve bu boşanma kararının kesinleşmesinden sonra açılacak mal varlığının tasfiyesi davasında kredi ile aldığınız eviniz tasfiye payının hesaplanmasında göz önüne alınacaktır.Bunun yanında ;
1-Çalışma karşılığı edinimler

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

4. Kişisel mallarının gelirleri,

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler de tasfiye hesabına katılır.Bu hesap yapılırken mahkemece hak ve hukuk ne gerektiriyorsa kimin ne kadar katkısı varsa tek tek hesaplanıp öylece karar verilir.Evinizi tapuda aile konutu olarak şerh ettiğiniz takdirde bu size koruma sağlayacaktır.

Özellikle, mal rejiminin tasfiyesi konusu boşanma davanızın ana unsurunu oluşturacağı da öngörülerek, mutlaka bir avukattan yardım almanızı önermekteyiz.
Old 03-09-2010, 10:48   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Meslektaşlarımın yanıtlarına aynen katılarak ek yapmak istiyorum.

Sizin adınıza kredi ile alınmış mülkiyeti her ikiniz adına kayıtlı olan evde,eşinizin payının edinilmesindeki tasfiye alacağınızı dava edebilirisniz.

Bu payın ödenmesi sizin maaşla ödediğiniz kredi ile yapılmıştır.Maaş geliriniz edinilmiş maldır.Sizin maaşınızdan ödeme yapılması eşinizin alacak hakkını ortadan kaldırmaz.Onun payı için ödenen miktarın yarısını talep edebilirisiniz.

Aynı biçimde eşiniz de sizin adınıza kayıtlı pay için aynı davayı açabilir.Sonuç olarak denkleştirme yapılacak ödenecek kısım kalırsa alacak olarak belirlenecektir.

Tasfiye hesaplanmasında sadece evlilik süresince yapılan ödemeler dikkate alınacaktır.Boşanma davası açıldığında mal rejimi sona erdiğinden bu tarihten sonra yapılacak ödemeler hesap dışıdır.
Old 03-09-2010, 11:07   #7
Konuk

Hepinize cevap ve ilginiz için teşekkür ederim. Açıklamayı atladığım bir konuyu fark ettim. Biz evin taksitlerini yarı yarıya ödüyoruz ancak tabiki borç benim adıma bu durumu değiştirir mi acaba? Yanlız o yarısını verdiğini benim maaşımın taksitlere yetmediğinden kanıtlayabilir mi?
Old 03-09-2010, 14:53   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evlilik süresince çalışma karşılığı edinilen kazançlar ve bunlarla elde edilen değerler edinilmiş mal sayılır.Bu nedenle sizin veya onun maaşından ödemenin yapılmış olması durumu değiştirmez.

Kazançlar yargılama sırasında elbette kanıtlanabilir.

Bir avukattan hukuki destek destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,06888700 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.