Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Kadın: Cinsel Saldırı

Yanıt
Old 24-07-2013, 13:01   #1
Gemici

Varsayılan Hukuk ve Kadın: Cinsel Saldırı

Medyada çıkan haberlere göre norveçli Marte Deborah Dalelv evlilik çncesi sinsel ilişkiden dolayı 16 ay hapis cezasına çarptırılmış.
Olay:
Norveçli kadın bir iş gesisi sırasında bir iş arkadaşı tarafından otel odasında cinsel saldırıya uğrar. Kadının anlattıklarına göre saldırgan kendisine kimseye anlatma, kendi istedin' diyerek kapıyı kapatıp otel odasından ayrılır. Kadın buna rağmen şikayet eder. Dubai polisine oalyı anlatan ve şikayetçi olan kadın polis tarafından sorgulanır, cep telefonu, pasaportu ve parası elinden alınır ve nezaret altına alınır. Ve mahkeme önüne çıkarılır. Mahkeme saldırı kurbanı kadını, 'evlilik öncesi cinsel ilişkiden', alkol kullanımından ve yalan ifadeden dolayı 16 hapis cezasına çarptırır. Saldırgana ise 14 ay hapis cezası verir.

Not: Ben olayı aktrarmayı düşünürken internette okuduğum yeni haberlere göre kadın serbest bırakılmış. Serbest bırakılmasının (af edilmesinin) ve Dubai'yi terk etmesine müsaade edilmesinin gerekçesi mahkemenin 'pardon yanlışlık oldu' demesi değil elbette. Politik bir karar herşeyden önce. Kadının cezaya çarptırılmasından hemen sonra olaya el atan Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide 'İnsan haklarının korunmasını ve ilişkilerimizi vurguladım' diyor. Af konusunda internette imzaya açılan ve kısa süre içinde 50.000 imzaya ulaşan bir af dilekçesinin de önemli rol oynadığını ve Dubai' nin Dünya Kamouyu önündeki imajınında söz konusu olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 24-07-2013, 13:13   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Gemici
...Politik bir karar herşeyden önce. Kadının cezaya çarptırılmasından hemen sonra olaya el atan Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide 'İnsan haklarının korunmasını ve ilişkilerimizi vurguladım' diyor. Af konusunda internette imzaya açılan ve kısa süre içinde 50.000 imzaya ulaşan bir af dilekçesinin de önemli rol oynadığını ve Dubai' nin Dünya Kamouyu önündeki imajınında söz konusu olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
Demek ki "ben petrol kaynaklarının hızla tükeneceği öngörüsüyle turizme önem verdim, cennet gibi bir turizm ülkesiyim" demekle olmuyormuş, insan haklarının gerçek anlamda "hak" olduğu bilincinin de yerleşmesi gerekiyor ve bunun önündeki engellerin de kalkması gerekiyormuş.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi