Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim bize bakmıyor, ekonomik sıkıntı içindeyiz..

Konuyu Kilitleyin
Old 25-05-2020, 01:28   #1
Konuk

Varsayılan Eşim bize bakmıyor, ekonomik sıkıntı içindeyiz..

Sayın yetkili iyi çalışmalar Hayırlı bayramlar
Size İstanbul Esenler'den yazıyorum. Esim yıllardır düzenli bir işi yok,pazarlarda bir arkadaşının yanında yovmiyeci olarak tayt satarak geçimimizi sağlıyordu.Bu süreç başladığından beri pazarlar kapalı boş gelirimiz yok.Yaklasik 3 ay önce beni başka bir kadınla beni aldattı.Ben yinede çocuklarım için affettim. 16 yaşında beni kaçırdı 3 çocuğumuz var yaşı geçtiği için iş bulamiyor ve huzursuzluk cikariyor. en ufak bi tartişmada beni evden kovuyor.Geçen hafta kavga ettik çalışmaması yuzunden evi terk etti,3 tane çocuğumuz var,kaynlarim la aynı binada oturuyoruz. Kayı babam ve eşim beni evden kovuyor.Kayinbabam Ahmet ,,,, amasyadan arayarak evden gitmezsem gelip beni sokağa atacağını söylüyor.Ailem Kayseri'de giriş çıkış yasağı var,annem zatürre,babam kuah hastası.Ne yapacağımı şaşırdım.Korkuyorum.Esim kız kardeşi Fatma ..... aracılığı ile beni tehdit ediyor.Evden gitmezsem ćok kötü şeyler olacak diyor. onun evinde kalıyor.Çalişmiyorum,Maddi durumum hiç iyi değil,yardım kartları eşimde eşim eve gelmiyor ve bize bakmıyor .sizden öncelikle hukuki yardım istiyorum.Bana bir yol gosterin
Old 25-05-2020, 13:09   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Eşinizle tartıştığınızı, kayınbabanızın ve eşinizin sizi evden kovduğunu, kayınbabanızın görümcenizin aracılığı ile sizi tehdit ettiğini, yardım kartlarının eşinizde olduğunu belirterek hukuki haklarınızı sormaktasınız.

-Aile içi şiddet olayının temelinde birden çok problemin iç içe sarmal olabildiği görülmektedir, bu problemlerin en başında da ekonomik problemler olduğu gözlenmektedir. Bizim size bu platformda önereceğimiz çözümler hukuk alanında olup sizin sorunlarınızın sadece hukuki boyutuna yardımcı olabilir. Ancak anlattıklarınıza göre; sorunlarınızın çözümü için eşinizle birlikte psikolojik ve sosyal konularda destek alabileceğiniz yerlere başvurmanız gerekebilir.

- Sizi evden çıkmanız için tehdit eden kayınbabanızı C.Savcılığına şikayet edebilirsiniz. C.Savcısı yeterli delil olması halinde kayınbabanız hakkında tehdit suçu için dava açabilecektir.

-Size şiddet uygulayan Eşinizi evden uzaklaştırmak için 6284 Sayılı Yasa kapsamında C.Savcığına veya Aile Mahkemesine şikayet edebilirsiniz. Şikayetiniz hakkında bir iki günde karar verilecek ve aile mahkemesi eşiniz için 6 aya kadar evden uzaklaştırma kararı verebilecektir.

-Mahkeme kararı olmadan sizi evden çıkmaya zorlayamazlar. Böyle bir durumda da C.Savcılığına şikayet edebilirsiniz.

-Eşiniz eve bakmıyorsa kendiniz ve çocuklarınız için eşinize karşı nafaka davası açabilirsiniz.

-Bahsettiğiniz kartlar için kendiniz ilgili yerlere başvuru yapıp eşinizin evden gittiğini, üç çocuğunuz olduğunu ve kendi adınıza kart çıkartmak istediğinizi beyan ederek kendi adınıza yardım kartları çıkartabilirsiniz.

-Hukuki bir süreç başlatmak istediğinizde veya size karşı bir hukuki süreç başlatıldığında İstanbul Barosu Adli Yardım Bürosuna başvuru yaparak bir avukat talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05450892 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.