Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hekim hataları nelerdir?

Yanıt
Old 04-05-2007, 21:02   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Hekim hataları nelerdir?

Merhabalar,

Bu başlık altında hangi uygulamaların hekim hatası olarak değerlendirildiğine ilişkin bir çalışma yapmayı öneriyorum.

Yargı kararları ve bu konuda yazılmış bilimsel çalışmalardan vb. yararlanarak önemli başlıkları bir liste haline getirmek mümkün olabilir.

Ne dersiniz?

Saygılar
Old 04-05-2007, 22:19   #2
Ahmet Turan

Benim gördüğü bir davada, 10 yaşındaki bir çocuğun gözüne yabancı cisim girmişti. Yerde oynarken gözüne küçük bir demir parçacığı kaçmış. Hekim göz damlası ve merhem ile iki üç kez gitmesine rağmen geçiştirmiş. Göz kan çanağı olmuş ve sonunda gözü almışlar. Hikayeyi özetledim.

Hekimin bu olayda derhal grafi çektirmesi gerekirken bunu yapmaması kusur kabul edilmiştir. Yüksek Sağlık Şurası hekimi bu olyada sekizde iki kusurlu görmüştür. Kalan sekizde iki kimde belirtmemiştir.

Mahkeme hekimi yüzde yüz kusurlu bulmuştur. Yargıtay onaylamıştır. Bilindiği gibi şura kararları hukuk hakimlerini bağlamaz.
Karar çok hoşuma gitmektedir. Yarın bulabilirsem ayrıca aktarıcam. Saygılar.
Old 05-05-2007, 12:53   #3
enginer

Varsayılan işe başlama raporu

işe başlama raporları,ağır ve tehlikeli işler dahil,verilirken yeterli muayene yapılmaz,
örnek:bildiğim 2 ölümlü kaza nedeni,kazalının kulakları ağır işittiği,bu nedenle olmaması gerken yerde olduğu için dir.
yıllık periyodik muayeneler de aynıdır.
gene;küçük terlerdeki doktorlar,bilhassa kazalarda hemen müdahale yerine ,büyük hastahanelere sevk etmektedirler.sevk gerekçesi için de "ağır yaralı yazmaktadırlar"...halbuki hasta aslında ağır,değildir..
Old 24-06-2007, 14:09   #4
Gülsün A. Aygörmez

Merhabalar,

Almanya'da, tibbi müdahale hatalariyla ilgili olarak yayimlamis kaynak ve verilmis kararlardan derledigim kadariyla, kanuyla ilgili olarak su sekilde bir siniflandirma yapilmasi mümkün:

Tibbi müdahale hatalarindan, hekimlik uzmanlik standartlarina aykiri, yani tip bilim uzmanliginin ilgili standardinin disindaki her tibbi müdahale anlasilir.
Genel olarak hekimin "özen yükümlülügünü ihlal" olusturabilecek 3 cesit ihlal kaynagi vardir:

1. Tıbbi müdahale hataları,
2. Aydınlatma hatalar,
3. Organizasyon hatalari.

Bunlardan tibbi müdahale hatalarini su sekilde siniflandirabiliriz:

Diagnoz hatasi, yanlis endikasyon,
kontrol ve gözlem hatalari, ameliyat bölgesinde yabanci madde unutulmasi, eksik ya da yetersiz müdahale öncesi islemler yani anemnez bulgularinin degerlendirilmemesi,
yanlis tedavi metodu secimi, tedavi danisma ve bilgi hatalari,
hatali ilac, düsük ya da yüksek doz ilac verme,
hijyen kurallarina uymama,
komplikasyonu taniyamama, hatali ameliyat ya da reanimasyon teknigi, sargilama hatalari, tibbi teknik bir aracin yanlis yerlestirilmesi,
hatali injeksiyon, infüzyon, transfüzyon,
yetersiz ve ihmali hasta sevki, gec konsultasyon istemek,
uyandirma servisinden normal servise erken nakil etmek.

Saygilarimla
Gülsün A. Aygörmez
Old 09-05-2011, 15:28   #5
Avrasya

Arkadaşlar,
Benzer bir dava da benim önümde. 2003 Yılında askeri hastanelerden birinde bir askerin eşinin doğumu yaptırıldığı sırada hekim hatası nedeniyle (bu sadece müvekkilin beyanı) bebeğin omiriliğindeki bazı sinirler koparılmış. Çocuğun sol eli halen felç durumunda. %45 özürlü raporu var. Tanı Sol brecial Pleksus .

Sorum şu; bu olayda maddi manevi tazminat için yapabileceğimiz bişey var mı? Zamanaşımı engelimiz var mı?

Cevap verecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 15-06-2011, 17:27   #6
Dr.DOGRAMACI

merhaba,

ne yazık ki çok dramatik de olsa doğum esnasında brachial plexus hasarı ve buna bağlı Erb-Duchenne paralizisi gibi kalıcı hasarlı komplikasyonlar meydana gelebilmektedir. hekim doğum öncesi ve doğum esnasında yeterli özeni göstermiş olsa bile bu tür istenmeyen olaylar meydana gelebilir. önemli olan burada doğum öncesi, esnasında ve de sonrasında hekimin yeterli özeni gösterip göstermediğidir.

mahkeme, hekimin özen eksikliği veya kusuru varsa olayda tıbbi kötü uygulama bulunduğuna karar verebilir. tabi buna bağlı maddi - manevi tazminat talebinizi de uygun görecektir.

zaman aşımı 1 senedir. ancak yeni HUMK ile bu süre 2 yıla çıkacak.

ama asıl benim de merak ettiğim diğer bir husus da zarar gören kişinin açacağı manevi tazminat davasındaki zaman aşımı süresi. sonuç olarak aile çocuğun kendisi adına manevi tazminat davası açamaz çünkü bu hak şahsa sıkı sıkıya bağlı bir haktır. çocuğun dava ehliyeti oluştuğunda ise zaman aşımı defi oluşacaktır.
Old 15-06-2011, 17:42   #7
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan Dr.DOGRAMACI
merhaba,

ne yazık ki çok dramatik de olsa doğum esnasında brachial plexus hasarı ve buna bağlı Erb-Duchenne paralizisi gibi kalıcı hasarlı komplikasyonlar meydana gelebilmektedir. hekim doğum öncesi ve doğum esnasında yeterli özeni göstermiş olsa bile bu tür istenmeyen olaylar meydana gelebilir. önemli olan burada doğum öncesi, esnasında ve de sonrasında hekimin yeterli özeni gösterip göstermediğidir.

mahkeme, hekimin özen eksikliği veya kusuru varsa olayda tıbbi kötü uygulama bulunduğuna karar verebilir. tabi buna bağlı maddi - manevi tazminat talebinizi de uygun görecektir.

zaman aşımı 1 senedir. ancak yeni HUMK ile bu süre 2 yıla çıkacak.

ama asıl benim de merak ettiğim diğer bir husus da zarar gören kişinin açacağı manevi tazminat davasındaki zaman aşımı süresi. sonuç olarak aile çocuğun kendisi adına manevi tazminat davası açamaz çünkü bu hak şahsa sıkı sıkıya bağlı bir haktır. çocuğun dava ehliyeti oluştuğunda ise zaman aşımı defi oluşacaktır.

kanaatimce böyle bir durumda aile doğrudan doğruya kendisi de manevi zarara uğramaktadır, dolayısıyla böyle bir olayda yansıma yoluyla değil, doğrudan doğruya kendi gördükleri manevi zararı tazmin etmek adına tazminat davası açabilirler.
Old 15-06-2011, 19:58   #8
Dr.DOGRAMACI

evet haklısınız Arzu Hanım,

aile sadece kendilerinin gördükleri manevi hasarın giderilmesini isteyebilirler. çocuğun uğradığı manevi zararın tazminini çocuk adına isteyemezler demek istemiştim.
kusura bakmayın ya ben biraz hatalı anlattım ya da hatalı anladım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi