Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdari para cezası ile yıkım kararının birlikte verilmesi

Yanıt
Old 06-03-2012, 12:52   #1
sincap

Varsayılan İdari para cezası ile yıkım kararının birlikte verilmesi

Merhaba meslektaşlarım ve Sayın Armağan Konyalı

Bildiğim üzere idari para cezası ile yıkım kararının birlikte verilmesi mümkün değil.

Müvekkile tebliğ edilen Fen İşleri'nin ödeme yazısı ve eki olan encümen kararında ise hem idari para cezasına, hem de yıkıma karar verilmiş. Yıkıma dair şu ifade kullanılmış; "söz konusu yapı, yapı ruhsatı verilemeyecek yapılardan olup (yapının emsalini aşması sebebi ile) yapının yıktırılmasına ..."

Aynı zamanda Belediye suç duyurusunda da bulunmuştur ve ceza davası devam etmektedir.

Sorularım;

1- idari para cezası ile yıkım kararının aynı karar ile verilmesi, açacağım davada doğrudan dikkate alınıp, encümen kararının iptaline karar verilebilir mi? ([FONT='Calibri','sans-serif']İdari para cezası 10 iş günü içinde verilmek zorunda. Buna karşılık yıkım kararı ancak 30 gün sonra verilmek zorunda diye okudum, dayanağını bulamadım)[/font]

2- dava açmaz da ödeme yaparsam, ihtirazi kayıt ile, ceza mahkemesi ceza verir ve ertelerse yahut hagb'na karar verirse, 5326 Sayılı Kabahatler Kanuna göre 15/3 bir fiil hem kabahat hemde suç olarak tanımlanmış ise sadece suçtan dolayı yaptırım uygulanabilecektir gereği, ödediğimiz idari para cezasını geri alabilir miyiz?

Şimdiden teşekkür ederim.

Ve, önemli not; Armağan Beyciğim, bu konuda bir kitap yazmayı düşünmez misiniz?

Saygılarımla...
Old 07-03-2012, 10:35   #3
sincap

Sayın Yıldız Hukuk,

Burada sizlere bir şey danışmadan önce, gerek kitaplardan, gerek içtihat programlarından, gerekse site içerisinde gerekli araştırma ve incelemeyi yapıyorum. Eğer bulursam, konu kirliliği yaratmamak adına elbette soru olarak yöneltmiyorum.

Paylaştığınız linkler için teşekkür ama hiç biri benim sorularıma yanıt vermemekte, beni yönlendiren başka linkler ise mevcut.

Bunu bir uyarı olarak kabul ediyorum. Ama uyarıyı hak etmediğimi de belirtmek istedim.

Yine de ayırdığınız zaman için teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.
Old 07-03-2012, 11:25   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan sincap
1- idari para cezası ile yıkım kararının aynı karar ile verilmesi, açacağım davada doğrudan dikkate alınıp, encümen kararının iptaline karar verilebilir mi? İdari para cezası 10 iş günü içinde verilmek zorunda. Buna karşılık yıkım kararı ancak 30 gün sonra verilmek zorunda diye okudum, dayanağını bulamadım)
İdari para cezası İmar Kanunu'nun 42.maddesine göre 10 iş günü içinde verilmek zorundadır. (gün değil, iş günü olduğuna dikkatinizi çekerim)

Yıkım kararının ancak bir ay sonra verilebileceği İmar Kanunu'nun 32.maddesinde yazmaktadır: "ruhsat alınmadan yapıya başlandığı öğrenilince , belediyece yapı mühürlenerek inşaat derhal durdurulur. Bu tarihten itibaren en çok bir ay içinde yapı sahibi, yapısını ruhsata uygun hale getirerek veya ruhsat alarak, belediyeden veya valilikten mühürün kaldırılmasını ister."

Ancak eğer söz konusu ruhsatsız bina imar durumuna göre ruhsat alamayacaksa bu bir aylık sürenin anlamı yoktur. Bir aylık süre ilgilisine ruhsat alması için tanınan süredir. Ruhsat alamayacak kişiye süre tanınması gerekmez.

Bu nedenle ruhsata bağlanması mümkün olmayan yerlerde idari para cezası ile birlikte yıkım kararı da verilebilir.
Alıntı:
2- dava açmaz da ödeme yaparsam, ihtirazi kayıt ile, ceza mahkemesi ceza verir ve ertelerse yahut hagb'na karar verirse, 5326 Sayılı Kabahatler Kanuna göre 15/3 bir fiil hem kabahat hemde suç olarak tanımlanmış ise sadece suçtan dolayı yaptırım uygulanabilecektir gereği, ödediğimiz idari para cezasını geri alabilir miyiz?
- Ceza mahkemesi ceza verir ve ertelerse kişi hüküm giymiş olacağından ödediğiniz idari para cezasını geri isteyebilirsiniz.
- Ceza mahkemesi hagb kararı vermişse kişi hüküm giymiş olmayacağından ödediğiniz para cezasını geri isteyemezsiniz.

İdari para cezasını öderken bu konuda ihtirazi kayıt düşülmesine gerek bulunmamaktadır.
Alıntı:
Ve, önemli not; Armağan Beyciğim, bu konuda bir kitap yazmayı düşünmez misiniz?
THS kadar kapsamlı bir kitap yazılamaz.

Saygılarımla
Old 07-03-2012, 14:36   #5
üye7160

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=56912
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=27056
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22520

Sayın Sincap, yukarıda ki linklerin tamamında idari para cezası ile yıkım kararının birlikte verildiğine değinilmiş ve ilgili görüşler ile Yargıtay kararlarıda eklenmiştir.Daha dikkatli incelediğinizde yanıt alabileceğinizi düşünüyorum.

Ayrıca belirtmek isterim ki sizinde bildiğiniz gibi bir çok arkadaşımız site içinde yeterli araştırma yapmamaktadır.Amacım size böyle bir uyarı yapmak değildi elbet ama konuyu açarak hassasiyet gösterdiğiniz için size ayrıca şahsım adına teşekkür ederim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi