Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

heyet raporu

Yanıt
Old 05-02-2011, 12:33   #1
albertina

Varsayılan heyet raporu

Merhabalar,
Lise öğrencisi böbrek taşı olduğu için okulda devamsızlık sorunu yaşamaktadır.Resmiyette 45 gün devamsızlık hakkı bulunmakta fakat sürekli olan böbrek taşı ağrısı nedeniyle okula gidememektedir ve okul heyet raporu istemektedir.
Doktorlar bir dönem boyunca heyet raporu vermek istememekte ve okulda sınıf tekrarı olacağı yönünde uyarmaktadır.
Sonuç olarak doktorlar heyet raporu vermiyor, okul yapacağımız bir şey yok diyor.Öğrenci devamsızlığı nedeniyle okulu bırakmaya zorlanmaktadır.Bunun bir çözümü yok mudur?
Değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 06-02-2011, 22:43   #2
Nur Deniz

Heyet raporu tüm dönem için verilemiyorsa ve hastanın şikayetleri çok ciddi ise okuldan önce sağlık açısından mutlaka tam bir muayene yapılması önemlidir. Yatış yapılarak tedavisi düzenlenmelidir. Böbrek taşı tedavi edilebilir bir hastalık olduğu için uzun süreli rapor verilmemesinin haklı nedeni vardır.

Saygılarımla...
Old 06-02-2011, 23:25   #3
albertina

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Heyet raporu tüm dönem için verilemiyorsa ve hastanın şikayetleri çok ciddi ise okuldan önce sağlık açısından mutlaka tam bir muayene yapılması önemlidir. Yatış yapılarak tedavisi düzenlenmelidir. Böbrek taşı tedavi edilebilir bir hastalık olduğu için uzun süreli rapor verilmemesinin haklı nedeni vardır.

Saygılarımla...

Çok teşekkür ederim Nur Hanım ama şöyle bir sorun var, böbrek taşı sürekli yineliyor, her seferinde hastanede yatıyor, bu süreçlerde de okula rapor gönderiliyor ama bu rapor süresi 45 gün, 45 günü aştığı takdirde heyete başvuruluyor.Heyet 21 günlük veriliyor sonra tekrar alınıyor,doktorlar sürekli vermek istemiyor, okulda heyet olmadığı takdirde sınıfta kalacağını söylüyor.Çözüm okulu bırakmaktan başka bir şey olamaz mı?
Old 07-02-2011, 08:13   #4
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan albertina
Çok teşekkür ederim Nur Hanım ama şöyle bir sorun var, böbrek taşı sürekli yineliyor, her seferinde hastanede yatıyor, bu süreçlerde de okula rapor gönderiliyor ama bu rapor süresi 45 gün, 45 günü aştığı takdirde heyete başvuruluyor.Heyet 21 günlük veriliyor sonra tekrar alınıyor,doktorlar sürekli vermek istemiyor, okulda heyet olmadığı takdirde sınıfta kalacağını söylüyor.Çözüm okulu bırakmaktan başka bir şey olamaz mı?

Sayın albertina, hastanede yattığı günler zaten rapor süresi olan 45 günün dışındadır. Sürekli rapor yerine kalıcı bir tedavi en uygunudur , örneğin taş kırma, cerrahi operasyon ya da USG ile kırdırma gibi...Bunlardan hiçbirine aile izin vermiyorsa o zaman yatış zamanlarının dışında 21 günlük raoprlar yerindedir.

Saygılarımla...
Old 08-04-2011, 20:45   #6
Konuk

Soru 45 günlük özürlü-özürsüz devamsızlık süresi

konunuza ilave olarak bir soru sormak istiyorum.Cevap verebilirseniz çok sevinirim.45 günlük özürlü-özürsüz devamsızlık süresi doldu.Heyet raporu alamadım.Bu durumda Yatarak tedavi gördüğüne dair okuluma sunduğum 7 günlük rapor bir heyet raporu olarak değerlendirilebilir mi?
Old 09-04-2011, 13:03   #7
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
konunuza ilave olarak bir soru sormak istiyorum.Cevap verebilirseniz çok sevinirim.45 günlük özürlü-özürsüz devamsızlık süresi doldu.Heyet raporu alamadım.Bu durumda Yatarak tedavi gördüğüne dair okuluma sunduğum 7 günlük rapor bir heyet raporu olarak değerlendirilebilir mi?

Sayın Konuk,

45 günlük devamsızlık süreniz özürsüz devamsızlıksa bu 7 günlük rapor geçerlidir.

Ancak, lise son sınıf öğrencisi iseniz ve sınavlara hazırlanıyorsanız ailenizin bilgisi olması durumunda izinli olarak okula devam etmeyebiliyorsunuz. MEB bu yıl bu konuda karar aldı.

Hangi sınıfta ve rahatsızlık durumunuz neyse tam olarak bilmediğimiz için bu kadar yardımcı olabileceğiz.

Saygılarımla.
Old 02-08-2011, 09:39   #8
Konuk

selam benim 3ay sürecek kemoterapi tedavim olacak yani okuldan 3 ay uzak kalacağım bu süre zarfında heyet raporu falan olacak ama okula gidemediğim için meb eve öğretmen yollama gibi bir hakkı varmış bu konuda beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum saygılar
Old 08-08-2011, 17:18   #9
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
selam benim 3ay sürecek kemoterapi tedavim olacak yani okuldan 3 ay uzak kalacağım bu süre zarfında heyet raporu falan olacak ama okula gidemediğim için meb eve öğretmen yollama gibi bir hakkı varmış bu konuda beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum saygılar

Sayın Konuk, MEB'nın böyle bir uygulaması mevcut. Okulda eğitim almasına olanak olmayan öğrencilere belli bir programda ders verilebiliyor.

Size tavsiyem, tedavi nedeniyle alınacak raporda ''evde eğitim görebilir'' şeklinde bir ibare ekleterek, bu raporla birlikte önce bulunduğunuz yerin milli eğitim müdürlüğüne, daha sonra ise MEB'na raporla birlikte başvurmanızdır.

Umarım en yakın zamanda hem sağlığınıza hem de amacınıza ulaşırsınız.

Saygılarımla.
Old 15-08-2011, 19:42   #10
Konuk

Varsayılan Heyet Raporu Verem

merhaba arkadaşlar, 9 mart 2011 de tüberkiloz (Verem) hastalıgı nedeniyle yattıgım Adana Göğüs hastanesinde 56 gün yatarak tedavi gördüm 4 mayıs 2011 tarihinde hastaneden çıkış yaptım hastalığım bulaşıcı olduğu için hastane bana okul bitişine kadar heyet tarafından 45 günlük rapor aldım. 11. sınıftan 12. sınıfa geçiş yaptım ilk dönem not ortalamasıyla. fakat bu gün okula gittim ve sınıfta kalma ihtimalim olduğunu öğrendim. öğretim tekrar hakkımın 1 senesini 9. sınıfta kullandım. Nefes yoluyla bulaşan bi hastalık olduğu için 2. dönem başladıktan yaklaşık 2 hafta sonra hastaneye yattım...
Sınıfta kalma ihtimalim varmı acaba eğer varsa hukuki yollardan hakkımı nasıl arayabilirim yardımcı olun lütfen eğitim hayatımın bitmesini istemiyorum !!!
Old 16-08-2011, 21:35   #11
Dr.DOGRAMACI

MEB Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği 40.md.

"d) (Değişik:20.5.2006/26173 RG) Doğal afet, yangın, sağlık kurulu raporuna dayalı uzun süreli tedaviyi gerektiren hastalık, göz altına alınma ve tutuklanma gibi nedenlerle özürlü ve özürsüz devamsızlık süresini aşan öğrenciler;
1) Özrünü belgelendirmek,
2) İki dönem notu almış bulunmak
kaydıyla devam eden öğrenciler gibi işleme tabi tutulur."

Yani açıkça anlaşılacağı üzere uzun süreli bir hastalığınız varsa öncelikle bunu sağlık kurulu raporuyla belgelendirebilmek gerekiyor.
Daha sonra bu teşhisinize binaen alacağınız sağlık raporu ile sınavlara girip notunuzu aldığınız takdirde devamsızlıktan sınıfta kalma problemi yaşamazsınız.
Old 16-08-2011, 21:42   #12
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Yazan Konuk

Merhaba Sayın Konuk

Aşağıda vereceğim linkin sizin için yeterli olacağı kanısındayım. Özellikle 6. ve 7. maddeleri dikkate almanızı tavsiye ederim.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2629_0.html

Geçmiş olsun.
Old 09-07-2013, 18:09   #13
Konuk

merhabalar ...size bir sorum olacak heyet raporu sadece okul için mialınabiliyor.yani askerliğini yapan birisi alabilir mi heyet raporu.ameliyat olacak asker sadece askeri hastanede mi olabilir bu raporu almak için
Old 10-07-2013, 18:28   #14
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar ...size bir sorum olacak heyet raporu sadece okul için mialınabiliyor.yani askerliğini yapan birisi alabilir mi heyet raporu.ameliyat olacak asker sadece askeri hastanede mi olabilir bu raporu almak için

----------------------------------------------------------------------

Sayın KONUK,
Silah altında görevde bulunan askerlerin hastalıkları ve tedavileri ile ilgili

gereken heyet raporları bağlı bulunduğu garnizon komutanlıklarının sevk

edeceği askeri hastanelerce verilir.

Heyet raporlarıSadece okullara ibraz edilmek üzere tanzim edilmez aşağıda

belirtmiş olduğu durumlara göre de tanzim edilebilirler.

Örneğin herhangi bir işe giriş şartı olarak kişiden sağlam olduğuna dair heyet

raporu İstenebilir.

Hasta olan kişilerin kurumlarına ibraz etmek üzere hastalıklarının belgelenmesi

istirahatsürelerinin belirtilmesi veya sürekli olarak ilaç kullanmaları gerektiği

yönündede düzenlenebilirler.

Ayrıca malülen emekli olmak durumunda kalan hastalar içinde hastalığının

durumunu ortaya koyan heyet raporları ilgili kuruma verilmek üzere tanzim

edilebilir.

Adli makamlarca bazı adli olayların aydınlatılmasına olanak vermesi için heyet

raporu istenebilir.

Yine akli melekelerini yitirmiş veya hastalıkları nedeni ile işgöremez ve

yatalak durumda olan bireylere vasi tayini için heyet raporu düzenlenir.

İyi günler dileklerimle.

Ecz.Mesut ÇETİN
Old 29-12-2015, 18:41   #15
Konuk

Merhaba benim elim kırıldı 2 yerinden 3 doktor imzaladı 30 gün okula gidemez diye ayriyet den 6 gün devamsızlığım var okulda kalırmıyım
Old 18-12-2018, 20:30   #16
Konuk

Varsayılan Saglik raporu

Merhaba sağlık raporu için sevk edildiğin hastanede bobrek taşı olduğundan dolayı emniyet saglik yönetmeliğine göre A-2 maddesi yazılarak engel görüldü elenme sebebi yazdılar. Ben sağlık durumu düzeldi belgesi alarak itiraz hakkını kullanmak istiyorum bunun yasal süreci nedir kaç hakkimiz vardır ne kadar süre içinde yapmamız gerekmektedir yardımcı olursanız sevinirim saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi