Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

İstinaf mahkemeleri

Yanıt
Old 07-01-2007, 21:28   #1
Av. Ceren

Varsayılan İstinaf mahkemeleri

Kısa bir süre sonra sınavlarım başlıyor. Yalnız kafama takılan bir şey var. Alttan dersim olan medeni usul hukukunda önemli değişiklilker yapıldı.Şu an elimde 2005 basım bir usul kanunu var. Acaba istinaf mahkemeleri açısından geçtiğmiz sene önewmli eklemeler yapıldı mı? ayrıca 2004 basım medeni usul kitabım bu konuya yer verse de sizce yeterli olur mu? ( 5inci senem)
Old 08-01-2007, 00:11   #2
cesur_yürek

Varsayılan değişim kaçınılmazdır.

Hocanızın istinaf mahkemelerinden soru soracağını sanmıyorum.Çünkü istinaf mahkemeleri daha kurulmamıştır.Pratikte uygulama bulmayan konularla değil de uygulama alanı bulan konularla ilgilenmenezi tavsiye ederim .
Old 08-01-2007, 02:47   #3
Cest la vie

Bu tabii ki hocanizin konuya bakis acisina gore degisir. Sinif arkadaslarinizdan mumkun oldugunca hocanizin ustunde durdugu konulari ogrenmenizi tavsiye ederim. Cunku 2004 yilinda benim sinavimda bu konuya iliskin sorular oldugunu hatirliyorum. (O zaman henuz taslak halindeydi veya belki yeni kanunlasmisti-emin degilim.) 'Bolge Adliye Mahkemelerinin Kurulusu ve Isleyisine Dair Kanun-2004' seklinde bir arama yaparsaniz, ilgili kanuna ulasabilirsiniz.
Old 08-01-2007, 09:10   #4
ayanlar07

Guneyli arkadaşıma katılıyorum her üniversitede hocaların yargıları farklıdır bazıları doktrin bazıları uygulama bazıları özellikle değişikliklerin üzerinde durup bunları sorabilir ancak istinaf mahkemelerine ilişkin bölge adliye mahkemelerinin kuruluşuna dair kanun 2005 haziran da çıktı ancak yürürlüğe gireceği tarih 2 sonra olarak belirlendi yani bu yıl haziran ayında yürürlüğe girebilir. ancak bu elbetteki yürürlüğüne ilişkin başka bir kanun girmezse mümkündür Bu sebeple hocanız bu konuyu anlatmış üzerinde durmuş ve hatta soracak olabilir bunun en sağlıklı kaynağı sınıf arkadaşlarınızla bağlantı kurup sınavda soru gelip gelmeyeceğine ilişkin alacağınız bilgidir biz size bundan daha fazla yardımcı olmamamız acıkcası zor umarım bu mesajım size yol belirlemenizde yardımcı olmuştur...
Old 10-01-2007, 11:15   #5
Av.Duygu Keleş

benim okuduğum dönemde de İstinaf mahkemelri ile ilgili soru yöneltilmiş hatta dersimizde bayağı bir süre üzerinde durulmuştu.
Tavsiyem alt sınıfta okuyan ve derse katılan arkadaşlarınızdan yardım istemeniz.Hiç bişey olmasa da sınavda tanım olarak karşınıza çıkabilir.
Saygılarımla...
Old 13-01-2007, 01:00   #6
cesur_yürek

100 kişiye sorsanız yarısı istinaf çıkar yarısı istinaf çıkmaz der.Her yiğidin bir yoğurt yiyiş tarzı vardır.Hocanızın önem verdiği konulara göre değişir tabii.Mesela bizim bir hocamız vardı vakti zamanında tasarıdan soru sorabileceğini söylerdi.Sordu mu? sormadı.İstinaf mahkemeleri var mı ? yok .Siz yine de bildiğinizi yapın ama biz de bu saçları değirmende ağartmadık
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi