Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma davası sonrası satılan gayrimenkul, mal kaçırma.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-06-2013, 11:20   #1
sincap

Önemli Boşanma davası sonrası satılan gayrimenkul, mal kaçırma.

Sevgili Meslektaşlarım,

03.06'da ev ve araba üzerine tedbir talebi ile maddi-manevi tazminat talepli boşanma davası açtım.

Sayın Mahkeme, HMK 389 vd kapsamında taleplerin açılan davanın konusunu oluşturmayan mal ve haklar üzerine tedbir konulamayacağından ve açılmış dava boşanma davası olup mal rejiminin tasfiyesinden doğan katkı ve katılım alacağı davası olmadığından tedbir talebimi reddetti.(05.06) (Tedbir kararının reddine dair kararı temyiz edeceğim)

13.06'da mal rejiminden kaynaklanan davayı açtım ve fakat davalı adamın üzerine gayrimenkul bulamadı mahkeme, ki ben olduğuna emindim.

Tapu'da davalının pasifleri üzerine araştırma yapınca 14.06'da gayrimenkulü sattığı bilgisine ulaştım.

Sorularım;

1- Boşanma davası ile talep ettiğim maddi-manevi tazminatın tahsil kabiliyeti için dahi tedbir talebimi kabul etmesi gerekmez miydi mahkemenin?

2- Bu satışın mal kaçırma saiki güttüğünü ileri sürerek, 3. kişi adına kayıtlı olsa da gayrimenkul üzerine tedbir konulmasını talep edeyim mi? İşe yarar mı?

3- Tapu iptal tescil davası açayım mı? 3. kişinin kötüniyetini ispatım çok zor ama dava tarihlerinden bir sonuca ulaşabilir miyim?

4- Boşanma davası sonrasında bu şekilde kötüniyet ile elden çıkarılan mallar hakkında Yargıtay kararı var mı elinizde?

5- Ve sair sormayı unuttuğum hususlar varsa, tüm yönlendirmeleriniz kabulüm. (Satış değeri üzerinden talep hakkımın olduğunun bilinci ve fakat davalı adına başkaca gayrimenkul olmadığından tahsil kabiliyetinin olmadığının da bilinci ile yazılmıştır sorular)

Teşekkür ederim, saygılarımla...
Old 25-06-2013, 15:02   #2
Av.Murat Serezli

Muvazaa temelli bir tasarrufun iptali davası açmanız gerekiyor. Ancak ondan önce yeni malikin, kim olduğu satıcı ile aralarında nasıl bir irtibat olduğunu araştırın...Mutlaka, muvazaa iddianızı ispatlayacak bir irtibat bulabilirsiniz...Tarih itibariyle zaten her şey sizin davayı açmanız için uygun...Kolay gelsin
Old 25-06-2013, 15:35   #3
Av. Sami Günsen

Evlilik birliği içerisinde son 1 yıl içinde yapılan devir işlemlerinde, bu devirler yokmuş gibi kabul edilerek tasfiye yapılmaktadır.
Old 25-06-2013, 17:05   #4
sincap

Merhaba Murat Bey, araştırmalarım sonuç vermedi, halen çalışıyorum ama sanırım aradaki bağlantıyı ve muvazaayı kanıtlayamayacağım. Bu durumda bir öneriniz olur mu? Kişi iyiniyetli 3. kişi olabilir mi? Öyle ise ona karşı boşanma davasından kaynaklanan farklıca bir hakkım yok mu? Değerli yanıtınız ve zamanınız için teşekkür ederim.
Old 25-06-2013, 17:06   #5
sincap

Merhaba Çözümhukuk,

Haklısınız ve bunu belirtmiştim ama benim amacım devri geçersiz kılmak çünkü davalı üzerine başkaca mal olmadığı için tahsil kabiliyetim olmayacak.
Old 26-06-2013, 14:40   #6
av.gokcen

Merhabalar,

Söz konusu taşınmaz aile konutu idi ise aile konutu şerhi koymak mümkündü.

Ya da boşanma davası ile birlikte mal rejiminin tasfiyesi ve katılma alacağı talebinize ilişkin davayı da eş zamanlı veya aynı dosyada açsa idiniz, tedbir talebinizin kabul edilirdi diye düşünüyorum.

Boşanma dosyalarında bu yöndeki tedbir talepleri benzer gerekçelerle reddedilmekte.

Satışın boşanma davasından sonra yapıldığı açık. Eğer tapudaki değer, gerçek değerin çok altında ise burada muvazaalı satışı ispatın mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Meslektaşların da belirttiği gibi söz konusu satış, müvekkilinizin katılma alacağını etkilemeyecektir. Ancak belirttiğiniz gibi tahsil anlamında bu tasarrufun iptaline ihtiyacınız var.

Yargıtay 8. HD 2011/3032 E. 2012/75 K. sayılı kararında "muvazaalı işlem davacı yönünden haksız eylem niteliğinde olup davacının katkı payının tahsilini sağlamak bakımından eldeki davayı açmakta hukuksal yararı bulunduğu" yönündedir.

İyi çalışmalar
Old 01-07-2013, 10:27   #7
sincap

Sayın Gökçen,

Yolladığınız karar benim için çok değerli, zira ben araştırmalarımda bu karara ulaşamamıştım. İyi ki varsınız, eksik olmayınız.

Bu konuda farklıca kararlara ulaşmanız durumunda da haberleşmemiz beni çok mutlu edecektir.

Saygılarımla,
Old 14-06-2019, 14:10   #8
SELBELLEV96

Varsayılan Davanizda Nasil Bir Yol Izlediniz?

Alıntı:
Yazan sincap
Sevgili Meslektaşlarım,

03.06'da ev ve araba üzerine tedbir talebi ile maddi-manevi tazminat talepli boşanma davası açtım.

Sayın Mahkeme, HMK 389 vd kapsamında taleplerin açılan davanın konusunu oluşturmayan mal ve haklar üzerine tedbir konulamayacağından ve açılmış dava boşanma davası olup mal rejiminin tasfiyesinden doğan katkı ve katılım alacağı davası olmadığından tedbir talebimi reddetti.(05.06) (Tedbir kararının reddine dair kararı temyiz edeceğim)

13.06'da mal rejiminden kaynaklanan davayı açtım ve fakat davalı adamın üzerine gayrimenkul bulamadı mahkeme, ki ben olduğuna emindim.

Tapu'da davalının pasifleri üzerine araştırma yapınca 14.06'da gayrimenkulü sattığı bilgisine ulaştım.

Sorularım;

1- Boşanma davası ile talep ettiğim maddi-manevi tazminatın tahsil kabiliyeti için dahi tedbir talebimi kabul etmesi gerekmez miydi mahkemenin?

2- Bu satışın mal kaçırma saiki güttüğünü ileri sürerek, 3. kişi adına kayıtlı olsa da gayrimenkul üzerine tedbir konulmasını talep edeyim mi? İşe yarar mı?

3- Tapu iptal tescil davası açayım mı? 3. kişinin kötüniyetini ispatım çok zor ama dava tarihlerinden bir sonuca ulaşabilir miyim?

4- Boşanma davası sonrasında bu şekilde kötüniyet ile elden çıkarılan mallar hakkında Yargıtay kararı var mı elinizde?

5- Ve sair sormayı unuttuğum hususlar varsa, tüm yönlendirmeleriniz kabulüm. (Satış değeri üzerinden talep hakkımın olduğunun bilinci ve fakat davalı adına başkaca gayrimenkul olmadığından tahsil kabiliyetinin olmadığının da bilinci ile yazılmıştır sorular)

Teşekkür ederim, saygılarımla...

mERHABA SEVGİLİ sİNCAP;
Benim de benzer bir davam var ve ne yapacağıma karar veremiyorum.Sizin davanız nasıl sonuçlandı?Siz nasıl bir yol izlediniz? Bende de aynı sizdeki gibi boşanma davası açıldıktan yani mal rejimi tasfiyeye girdikten sonra danışıklı işlemler yapılıyor.Davayı BK 19'a göre açmayı düşünüyorum (en azından ağır basan fikrim bu)Ancak katılım alacağı davamızın bitmesini bekleyecek miyim,yoksa şimdi açıp,tedbir talep edip,bekletici mesele yaptırıp işi sağlama almakta da fayda var.Bilemedim işte...
Old 14-06-2019, 15:15   #9
Av.Murat Serezli

Varsayılan Cevaplar

Değerli Meslektaşım,

1- Hakim, size neden reddettiğini anlatmış, bedele ilişkin davada tedbir talep etmişsiniz, talep edemezsiniz...ancak ihtiyati haciz talep edebilirsiniz.

2- Boşanma davası sonrası devrettiği kişi hakkında araştırma yapın İİK 272 ve devamının aradığı şartlar varsa tasarrufun iptali davası yine ihtiyati haciz talepli olmak üzere açabilirsiniz.

Başarılar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi